- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Kadıköy Adliyesi’nde darbeciler hakkında suç duyurusu..

İSTANBUL(CİHAN)- Anayasa değişiklik paketi referandum oylamasında sandıktan ‘evet’ çıkması, toplumun çeşitli kesimlerini harekete geçirdi. Değişik görüşlerden sivil toplum örgütleri, adliyelerde suç duyurularında bulundu. Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne üye bir grup da 12 Eylül 1980 darbesini yapan generallerin yargılanması için Kadıköy Adliyesi’ne dilekçe verdi.

Saat 11.00 sıralarında Bahariye’deki Kadıköy Adliyesi’ne gelen grup sloganlar eşliğinde açıklama yaptı. “Darbe suçluları yargılansın; Kenan Evren Cezalandırılsın” pankartı taşıyan grup sık sık slogan attı.

Adliye önünde grup adına açıklamayı Maltepe İlçe Başkanı Halil İbrahim Duman yaptı. Açıklamada Duman, 12 Eylül 1980 darbesini gerçekleştiren dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren, kuvvet komutanları Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya, Nejat Tümer, Sedat Celasun’un ‘Darbe yapmak, anayasayı değiştirmek ve hükümeti yıkmak suçlarından yargılanarak cezalandırılmalarını istedi.

Hazırladıkları dilekçeleri Müracaat Savcısı Zafer Tekir’e veren Halil İbrahim Duman ve yanındakiler daha sonra adliyeden ayrıldı.