MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » ​Üsküdar Üniversitesi, ABD Kongresi’nde
​Üsküdar Üniversitesi, ABD Kongresi’nde


ABD Başkanı Barack Obama’nın 2013 yılında başlattığı Brain Initiative (Beyin Girişimi) Projesi’nde Türkiye’yi temsil eden Üsküdar Üniversitesi, ABD Kongresi’nde düzenlenen 5’inci Beyin Haritalama Günü toplantısına katıldı. 20 Nisan 2016 tarihindeki toplantıda Türkiye’deki beyin çalışmaları hakkında bilgi veren Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Gültekin, “Dünyanın önde gelen bilim insanları ile politikacılarının yer aldığı toplantıda ülkemizi temsil etmenin gururunu yaşadık. Önümüzdeki dönemde TBMM’de de beyinle ilgili sunumlar yapmak, bunu Üsküdar Üniversitesi olarak başlatmak istiyoruz” dedi.

Üsküdar Üniversitesi, Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği’nin (SBMT) bu yıl Miami’de yapılan 13’üncü yıllık toplantısına 15 kişiden oluşan bir ekiple katıldı. Üniversite, proje ortağı olarak katıldığı bu toplantının bir uzantısı olarak ABD Kongresi’nde bu yıl 5’incisi düzenlenen Beyin Haritalama Günü toplantısına davet edildi.

SBMT toplantısında 12 sunum yapan üniversite, ABD Kongresi’ndeki toplantıda Türkiye’deki beyin haritalama ve beyin araştırmalarıyla ilgili bilgiler verdi, bilim insanları ile kongre üyelerinden gelen soruları yanıtladı.

Üsküdar Üniversitesi’nin Entropi-Beyin çalışmalarına büyük ilgi gösterilirken; kongre üyeleri Üsküdar Üniversitesi’nin teklif ettiği Brainpark Projesi’ni ilk defa duyduklarını ve oldukça yaratıcı bulduklaını ifade ettiler.

Toplantıda Üsküdar Üniversitesi’ni Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Gültekin temsil etti. Prof. Dr. Gültekin, toplantının çok başarılı geçtiğini belirterek şunları söyledi: “Böyle bir toplantıda yer almak ülkemiz adına çok önemliydi. ABD’de Başkan Obama’nın başlattığı Beyin Girişimi Projesi kapsamında çok önemli çalışmalar yapılıyor. Tabii bu çalışmalara, araştırmalara belli paraların ayrılması gerekiyor. Başkan Obama bu proje için ortaya 100 milyon dolar koydu. Araştırmalarla ilgili siyasi destek çok önemli.

Dolayısıyla bu tarz toplantılar o desteği sağlamak adına önem kazanıyor. Biz de Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Rektörümüz Prof. Dr. Nevzat Tarhan’la birlikte TBMM’ye gidip bu konuları, beyin alanında yapılan çalışmaları milletvekillerimize anlatmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde ülkemizdeki siyasileri bilgilendirip bu çalışmalara destek vermelerini isteyeceğiz. Hatta TBMM’de, Amerikan Kongresi’nde olduğu gibi her yıl bir “Beyin Haritalama Günü” düzenlemek istiyoruz.”

ABD Kongresi’ndeki toplantıda Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği Başkanı Babak Kateb moderatörlük yaptı, ABD Kongresi Üyesi Andy Harris’e beyin çalışmalarına katkısından dolayı ödül verildi .

Toplantıda G20 ülkelerinin beyin çalışmalarındaki rolü, beyin kanseri, yapay zekâ, nöro-nano teknoloji, beyin haritalama ve psikiyatrik rahatsızlıklar, yaralı askerlerde çift el nakli, beyin politikaları gibi konular tartışıldı.

📆 22 Nisan 2016 Cuma 13:05   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR