- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

LOZAN’DAN CUMHURİYET’E İSMET İNÖNÜ SERGİSİ

Lozan Anlaşması’nın 91. Yılı, İnönü Vakfı ve Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen bir sergi ile kutlanıyor. “Lozan’dan Cumhuriyet’e İsmet İnönü” sergisi 24 Aralık-25 Ocak tarihleri arasında gezilebilecek.

 

Lozan Antlaşması’nın imzalanmasının 91. Yılı, İnönü Vakfı’nın hazırladığı Kadıköy Belediyesinin ev sahipliği yaptığı bir sergi ile kutlanıyor. İnönü Vakfı’nın arşivlerindeki belge ve fotoğraflardan oluşan sergi, Lozan’ın imzalanmasından Cumhuriyet’in ilanına, Erken Cumhuriyet yıllarından, iç ve dış politikaya kadar çeşitli toplumsal, ekonomik ve kültürel dönüşümleri İsmet İnönü ekseninde gözler önüne seriyor.

 
Prof. Dr. Zafer Toprak’ın küratörlüğünü yaptığı serginin, genel tasarımını ve kurgusunu Çağdaş Arpaç ve Dr. Fatma Türe, grafik tasarımını da Ferah Perker yaptı. Yeni medya teknolojileriyle düzenlenmiş sergide ziyaretçiler, dokunmatik ekranlar, video enstalasyonlar aracılığıyla interaktif olarak belge ve fotoğraflara ulaşabilecek ve detaylı inceleyebilecekler.

Bazı belge ve fotoğraflarda bu sergi sayesinde ilk kez gün yüzüne çıkacak. Bunlardan bazıları: Lozan’a katılan tüm temsilcilerin kartvizitleri, Lozan’a gönderilen ve bilinmeyen meclis tutanakları, Lozan’ın imzalandığı kalemin İstanbul Üniversitesi’ne verilmesi gerektiğini yazan Mustafa Kemal Atatürk’ün mektubu ve İzmir İktisat Kongresi’nden mektuplar.

24 Aralık Çarşamba günü İnönü ailesinin ve Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun katılımı ile açılacak olan sergi 24 Aralık- 25 Ocak tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde gezilebilecek.

SERGİ TARİHİ: 24 Aralık- 25 Ocak
Sergi Açılışı ve Saati: 24 Aralık Çarşamba 18:00
Yer: Caddebostan Kültür Merkezi-Bağdat Caddesi Haldun Taner Sok. No: 11 Caddebostan-Kadıköy