- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Okul Önünde unutulan ödev emniyeti alarma geçirdi

Şişli’de bir ortaokulun yanındaki binanın önüne bırakılan alüminyum folyo ile sarılmış şüpheli kavanoz nedeniyle vatandaşlar büyük panik yaşadı. Olayı öğrenen öğrenci velileri tehlikeyi göze alarak çocuklarını kurtarmak için okula koştu.

 
Olay, dün saat 17.30 sıralarında Şişli Mecidiyeköy Mahallesi Selahattin Pınar Caddesi’ndeki İstanbul Ortaokulu’nun yanında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, cadde üzerinden geçen vatandaşlar, okulun yanındaki binanın önünde alüminyum folyo ile sarılmış şüpheli kavanoz gördü. Kavanozun alüminyum folyo ile sarılmış olması nedeniyle içerisi gözükmeyince şüpheler daha da arttı. Bunun üzerine vatandaşlar durumu polis ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri, kavanozu gördükten sonra etrafını güvenlik şeridi ile kapatarak, durumu bomba imha ekiplerine haber verdi. Bu esnada eski bir polis olduğunu öğrenilen bir vatandaş, okulun karşısındaki kaldırımda kendi aralarında şakalaşan gençlere, “Kavga zamanı mı? Belki bir şey olsa ne yapacaksınız?” diyerek tepki gösterdi. Gençler ise, “Bu mu patlayacak?” diyerek durumun ciddiyetini anlamamakta ısrar etti. Akşam saatleri olması, araç ve yaya trafiğinin artması nedeniyle kalabalık artınca, polis ekipleri caddeyi ve sokakları şerit çekerek trafiğe kapattı. Daha sonra olay yerine bomba imha ekipleri geldi. Olay yerine gelen uzman ekipler, polis ekiplerinden caddenin komple boşaltılmasını istedi. Bunun üzerine ekipler, vatandaşları çektikleri şeridin arkasına aldı.

 

 

“TERMOS O, BOMBA FALAN DEĞİL”
Tam bu esnada okuldan çıkan Berivan Genç isimli bir öğrenci, “O kavanoz bizim ödevimiz, arkadaşımızın ama hangi arkadaşımızın olduğunu bilmiyoruz” dedi. Bunun üzerine uzman ekip, “Şu an bilinmiyor. Sahibi meçhul, tedbiri bozmayın ve geri çıkın” diyerek vatandaşları uyardı. Daha sonra genç, “O bizim arkadaşımızın ödevi termos yani. Eminiz. Kavanoz sadece etrafı alüminyum folyo ile çevrilmiş. Arkadaşlarımızdan biri bırakmış. O termos yani bomba falan değil” dedi.

 

 

“AMA İÇERİDE ÇOCUKLARIM VAR”
Çevredeki vatandaşların güvenliklerinin sağlanmasının ardından uzman ekipler, bomba imha robotunu araçtan indirdi. Robotun ayarlamalarının yapıldığı esnada cadde üzerinden okulun kapısına bir kadın koşmaya başladı. Okulun girişinde polisler tarafından durdurulan kadın, “Ama içeride çocuklarım var. İçeride çocuklarım var” dedi. Kendisini sakinleştirmeye çalışan polislere de tepki gösteren kadın daha sonra okula girdi. Robota yerleştirilmek üzere fünyenin hazırlandığı sırada ise korkulu gözlerle okulun kapısına koşan bir kadın daha polisler tarafından durduruldu. Kadının “Çocuklar içeride mi? Nerede çocuklar” sorusu üzerine polis, “Çocuklar okulun arkasında güvenlikleri alındı” yanıtını verdi. Bunun üzerine kadın, “Memur bey ne olur bir bakın” dedi.

 
Ardından bomba imha robotuna yerleştirilen fünye, uzman ekiplerin kontrolünde kavanozun yanına bırakıldı. Bu sırada olayı izleyen vatandaşlar cep telefonlarıyla olayı görüntülemeyi de ihmal etmedi. Uyarıların ardından kavanoz ekipler tarafından patlatıldı. Patlatılan kavanozun uzman ekip tarafından incelenmesi sonucu boş çıktığı öğrenildi. Olayın ardından cadde ve sokakların trafiği tekrardan ulaşıma açılırken, çevredeki vatandaşlar meraklı gözlerle patlayan kavanozun yanına geldi. Bir süre kavanozu inceleyen vatandaşların parçalanmış kavanozun fotoğrafını çekmesi de gözlerden kaçmadı…İSTANBUL(İHA)