- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

“Fotoğraf Karelerinde Şimdi KOBİ’ler Var’’

17. Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması bu yıl “Esnaf” alt-başlığı ile fotoğraf severlerin ilgisini bekliyor.

Yeni Yüksektepe Kültür Derneği, Loncadan KOBİ’ye uzanan tarihsel gelişimin içinde aktif biçimde yer alan esnafın gücünü fotoğraflarla belgelemek üzere yola çıktı.

Türkiye’nin ticari dünü; ister gezici olsun, ister çarşıda ya da mahallede dükkân açmış olsun, esnaf, zanaat erbabı, küçük ve orta ölçekteki tacirin ağırlığını koyduğu bir ekonomik yapıdan güç alıyor.

Dünyayı saran küreselleşme ve teknolojik değişim pek çok ekonomik faaliyete ne yazık ki yaşam şansı tanımıyor; bu bağlamda ülkemize has birçok meslek yok olurken, esnafın da giderek küçülmesine yol açıyor. Bugün nostaljik bir durum sergileyen, başta yerli ve yabancı turistlerin meraklı bakışlarına cevap verme işlevi gören, fotoğraf sanatçılarının belgesel nitelikli koleksiyonlarına konu olan, son derece ilginç, esnaf ve zanaat erbabının hayat mücadelesi var son demlerini yaşayan.

20. yüzyılın ilk yıllarında 285 esnaf grubu sayılırken bugün birçoğu, tarihin tozlu sayfalarına karışıp gitmiş. Yeni Yüksektepe, 17 yıldır düzenlediği “Geleneksel Türkiye” temalı Fotoğraf yarışmasının bu yılki alt başlığını Anadolu esnafına ayırdı.

Siyah-Beyaz ve renkli dallarında değerlendirilecek yarışma tüm amatör ve profesyonel fotoğraf sanatçılarına açıktır. Son katılım tarihi 13 Kasım, cuma olan yarışmanın bu seneki jürisi aşağıdaki gibidir:

Seçici Kurul:
Ozan Sağdıç (Devlet Fotoğraf Sanatçısı)
Mehmet Arslan Güven (Fotoğraf Sanatçısı)
Adnan Polat (Fotoğraf Sanatçısı)
Erol Karaca (YKKD Üyesi ve Fotoğraf Sanatçısı)
Abdullah Gündüz (Folklor Araştırmacısı)
Hakan Baykal Yeni Yüksektepe Üyesi ve Fotoğraf sanatçısı
Osman M.Topçuoğlu yeni Yüksektepe Üyesi ve fotoğraf sanatçısı Gezgin