MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » Cibona değil Barcelona…
Oğuz Akdeniz
Cibona değil Barcelona…


Basketbol içerikli yazılarıyla Oğuz Akdeniz’in kaleminden…

“Fenerbahçe bu hafta içinde ayağına gelen fırsatı tepti. Evet, Barcelona belki de son yılların en iyi kadrosunu meydana getirmiş. Hatta hazırlık maçlarında NBA takımlarını dize getirmiş bir takim. Çok iyi bir fastbreak takımı.

Takımda tüm roller paylaşılmış.

Her pozisyondan skora katkı var. Antrenörleri oyuncularının yeteneklerini kısıtlamıyor. Rubio arka alanda kendisini çok geliştirdi. Oyunun hem savunma hem hücum yönünde var. Dün gece Lakoviç’ten aldığı katkı ile de tüm topları son derece orantılı biçimde dağıttı. Lorbek ve Vasques iç ve dış tehditi olan oyuncular. Bu oyuncuları savunacak oyuncuların mutlaka ellerini yukarda tutmaları gerekirdi.

Fenerbahçe dün gece istikrarsız hücumlar üretti, içerde bir türlü verimli oynayamadılar. Lavrinoviç yine etkisizdi. Bu oyuncuyu mutlaka çember dibinde mutlaka topla buluşturmalı Fenerbahçe..

Dün gece içerde uzunları kullanamayınca Kaya’nin katkısına rağmen sönük kaldilar. Barcelona diğer takımlar gibi Fenerbahçe uzunlarini içeride misafir edicek bir takim degil. Boniface ndong belki de dün hem pick and roll ler ile oyunun hücum kısmında hem de uzun kollari ve boyu sayesinde oyunun savunma kisminda döktürdü. Peki Spahija hiç Lavrionoviç i bu oyuncu gibi kullanmayi düşünmedi mi ?

Fenerbahçe Ukiç, Kinsey, Greer, Onan hatta Thomas gibi oyuncuları ile rakibinden asağı kalir bir takim değil. Nitekim deplasman galibiyetleri ile bunu göstermişlerdi.

Ancak Fenerbahçe ne transition game de Barcelona yı zorlayabildi ne de kontrollü oyunda perdelemeler den çıkan kısalara düzgün şut pozisyonlari hazirlayabildi. Kisacası Barcelona dersine iyi çalişmişti ve Fenerbahçe’ nin bütün oyun planlarını bozdu. Aslinda Fenerbahçe nin eline bütün bu olumsuz durumlara rağmen maçı kazanabileceği, momentumu yakaladığı anlar geçti.Ancak sahada ne yaptigini bilmeyen,sürekli beş değiştiren bir takimin kazanmaya imkani yoktu.

Fenerbahce Preldzic i küstürmemeli, yeteneklerini hatırlatmalı, Ömer den sadece savunma da değil hücum da öne en çabuk kosan oyuncu olarak ta yararlanmalı. Kinsey in çabukluğundan ve Lavrinoviç in içerde tecrübesinden faydalanmali. Spahija dün gece Coaching olarak sadece Fenerbahçe yi maçta tutmaya çalıştı.

İtemedi. Belki puan olarak Fenerbahce ikili averajda rakibinin üzerinde kalabilir. Ancak final four icin daha fazlasi sart. Ve maçın yorumcuları icin de bir kaç söz söylemek lazım. Sahada basitçe meydana gelen şeyleri anlatmak her zaman kolay. Oyunu okuyup, şifrelerini izleyiciye aktarmak zor.. Biraz daha fazla seyir zevkine ve oyun planlarına katkıda bulunmalılar..

Az sonra hareketlenecek..Yerlerinizi alın…

Oğuz Akdeniz

📆 17 Aralık 2010 Cuma 11:32   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR