MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Manşet » “Genç Fidanlar Bahçesi “ adlı kitap çıktı
“Genç Fidanlar Bahçesi “ adlı kitap çıktı


ERENKÖY KIZ LİSESi’NİN 100 YILLIK HİKAYESİ KİTAPLAŞTIRILDI

 Erenköy Kız Liseliler Derneği tarafından yürütülen “100 Yüze” projesi kapsamında “Genç Fidanlar Bahçesi “ adlı kitap çıktı. Kitap, Erenköy Kız Liseliler Derneği’nin burs verdiği 60 kız öğrenci yararına,  100 TL bağış karşılığında dernekten temin edilebilecek.

 

 ERENKÖY KIZ LİSESİ  2016 YILINDA  LİSE EĞİTİMİNDE 100 YILI GERİDE BIRAKTI.

1911’de açılan okul, 1914’de Erenköy İnas Numune Mektebi, 1916’ da ise Erenköy İnas Sultanisi olmuştu.

Okulun Lise oluşunun 100.yılı  kutlamalarını yürüten Erenköy Kız Liseliler Derneği, geçtiğimiz yıl okul bahçesinde “100Yüze” adlı bir sergi açmış, 1000 kadar mezun sergiyi gezmişti. Bu yıl ise “100Yüze” konsepti içinde Erenköy Kız Liseliler Derneği tarafından hazırlanan 100.yıl kitabı tamamlandı.

 

1945 YANGINININ ARDINDAN ERENKÖY KIZ LİSELİLER BİRARAYA GELİYOR

1945’e kadar Erenköy’deki meşhur Şehremini Rıdvan İsmail Paşa Köşkünde eğitim sürerken, bina 22 Şubat 1945’te yanarak kül oldu. Okulun 1944 mezunlarından Dr. Mutlu Urcun Atagün, bu olaydan etkilenip yirmi üç EKL mezununu bir araya getirerek  Erenköy Kız Lisesiler Derneği’ni kurdu. Okulun ihtiyaçlarını karşılamak ve öğrencilere destek olmak amacıyla kurulan bu dernek, 72 yıldır hizmetlerini kesintisiz sürdürdü.

Dernek lise ve üniversite düzeyinde eğitim gören 60 kız öğrenciye burs veriyor. Geçen yıl lisenin tarihi arşivini modernize ederek okula armağan etmişler.

 

100 YILLIK YAŞAYAN TARİH BİR KİTAPLA TAÇLANDIRILDI

“Genç Fidanlar Bahçesi, Erenköy İnas Sultanisi’nden Erenköy Kız Lisesi’ne, 1916-2016” adlı kitap; Osmanlı İmparatorluğu döneminde kızların yüksek düzeyden eğitimi (sultani) için açılan ilk kız liselerinden olan EKL’nin arşivinde yapılan çalışmalarla 2015’de başlatılmış.  Yaşayan eski mezunlarla sözlü tarih yöntemiyle yapılan görüşmeler, Erenköy Kız Liseliler Derneği arşivinden ve üyeler ilişkiler ağından yararlanılarak ulaşılan hatıra, belge ve fotoğraf albümleri kitabın ana ekseninin mezunların anlatıları üzerinden kurmayı sağlamış.

 

Editörlüğünü Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim elemanlarından Yrd.Doç.Dr.Hakan Aytekin ve Öğr.Gör.Elif Sungur’un yaptığı bu kitap bir sivil tarih çalışması olmuş.

 

EKL’nin Cumhuriyetin ilk dönemlerindeki mezunlarının daha önce erkeklere has görülen mesleklerde kendilerini topluma kabul ettirdiklerinin araştırmalarda ortaya çıktığını belirten eş editör Elif Sungur da EKL 1984 mezunlarından, aynı zamanda Erenköy Kız Liseliler Derneği  2015-2018 Yönetim Kurulu üyesi. Sungur, hazırladıkları kitap için ikincil kaynaklardan, EKL mezunlarının otobiyografik eserlerinden de yararlanıldığını, devlet arşivlerinin tarandığını belirtiyor. Arşiv çalışmalarında Saray hekimlerinden  Osman Paşanın kızı, Erenköy İnas Sultani Muallimesi Behice Osman’ın eğitimi için yurt dışına gönderilmesine ilişkin bir belge de tespit edilmiş.

 

Kitaba “Genç Fidanlar Bahçesi” adı verilmesinin nedeni okul marşı olmuş.

EKL 1939 mezunlarından ve lisenin efsanevi Edebiyat Öğretmenlerinden biri olan Mahmure İnceoğlu’nun güftesini yazdığı okul marşının adı da Genç Fidanlar Bahçesi.

 

 

Elif Sungur, kitapta yolu EKL den geçmiş kadınların kendi yazdıkları tarihi kuru, sıkıcı, ezbere olmayan, insan, kadın sıcaklığı içeren günlük yaşama ilişkin detaylar veren, okunur, merak edilir, bakılır, başka çalışmalara kapı açar biçimde ortaya koymak amaçlanmıştır.

 

GENÇ FİDANLAR BAHÇESİ’NDE ZAMANDA YOLCULUK

Kitap, Erenköy Kız Lisesi tarihindeki dönüm noktalarından yararlanılarak kronolojik şekilde hazırlanmış. Kitap; 1911-1923,  “Kuruluş Yılları” adlı bölümle  başlıyor.

1923-1939, dönemine “Yerinde Duramamak”adı verilmiş, gerçekten de bu dönem genç Cumhuriyet’in eğitime verdiği önemin bir ispatı gibi, her mezun meslek edinmiş, pek çoğu ün yapmış.

Kitap, 1939-1945, “Okul Karnesinden Ekmek Karnesine”, 1945-1955, “Kül Olmak, Küllerinden Doğmak” ve  1955-1990, “İnadına Yaşamak” adlı bölümlerle devam ediyor. 1990’dan sonrasını mezunlar kendi hatıraları ile oluşturabilsinler diye, kitabın sonunda yazı yazılıp fotoğraf yapıştırılabilecek sayfalar da ayrılmış.

Kitapta Erenköy Kız Lisesi mezunlarından ünlü, ünsüz pek çok kadının yaşam öyküsü, anıları, fotoğrafları yer almış. Bunlardan bazıları; İlk kadın astronom ve dekan Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan,  ilk kadın arkeolog Prof.Dr.Jale İnan, soyut eserleriyle tanınan ressam Leyla Gamsız Sarptürk, yazar kız kardeşler  Halide Nusret Zorlutuna ve  İsmet Kür, çağdaş yazarlardan Ayfer Tunç. Değerli sanatçılar Macide Tanır, Nisa Serezli, Hale Soygazi de kitapta yerlerini almışlar.

 

KİTAP EKL’NİN  YAŞAYAN EN ESKİ MEZUNUNA HEDİYE  EDİLECEK  

📆 20 Nisan 2017 Perşembe 11:49   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR