MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Flaş, Genel, Manşet, Toplum » Yardım kuruluşları: Suriyeli her çocuğun okula dönebilmesi için 1,4 milyar dolara ihtiyaç var
Yardım kuruluşları: Suriyeli her çocuğun okula dönebilmesi için 1,4 milyar dolara ihtiyaç var


© UNICEF/UN06843/Sanadiki

suriyeli-her-cocugun-okula-donebilmesi-icin-1.4-milyar-dolara-ihtiyac-var

Yalnızca daha fazla bağışçı desteği bir kuşağı Suriye’deki durumun etkilerinden kurtarabilir 

AMMAN, 2 Şubat 2016: Ülkeyi harap eden acımasız çatışma karşısında yardım çalışmalarına öncülük eden kuruluşların yaptığı açıklamaya göre, bu hafta Londra’da bir araya gelecek olan bağışçıların Suriyeli çocukların eğitimlerine devam edebilmelerini sağlayacak kaynakları sağlama konusuna öncelik tanımamaları halinde Suriyeli çocuk ve gençlerden oluşan bir kuşağın geleceği tehlikeye düşmüş olacaktır.

Krizin beşinci yılı yaklaşırken, 5-17 yaş grubundan yaklaşık 4 milyon Suriyeli ve ev sahibi ülkelerde yaşayan çocuklar eğitim için yardıma muhtaçtır. Bu sayıya, halen Suriye’de bulunup okula gitmeyen 2,1 milyon çocukla birlikte Türkiye, Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır’daki 0,7 milyon Suriyeli çocuk dâhildir.

Geçtiğimiz yıl, hükümetlerin ve uluslararası ortakların birlikte çabaları sayesinde Suriye’de bir milyondan fazla çocuk ve genç örgün ya da yaygın eğitim fırsatlarından yararlanabildi. Ne var ki, dünyanın son birkaç on yılda tanık olduğu en acımasız çatışma için ufukta siyasal bir çözüm görünmezken eğitimden yoksun kalan çocuk sayısı da artmaya devam etmektedir.

Bölgedeki eğitim krizi, Perşembe günü Londra’da ev sahipliğini Birleşik Krallık, Almanya, Kuveyt, Norveç ve Birleşmiş Milletlerin birlikte yapacakları önemli bir konferansın gündeminde yer alacaktır. Toplantıya 30’dan fazla ülke liderinin katılması beklenmektedir. Amaç, krizden etkilenenlerin acil ve daha uzun vadeli ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yeni kaynaklar bulunmasıdır.

Toplantı öncesinde, “Kayıp Kuşak Olmasın Girişimi”ni oluşturan yardım grupları ve BM kuruluşları 1,4 milyar dolarlık kaynak sağlanması çağrısında bulunmuştur. Bu kaynak, Suriye’de ve komşu ülkelerde bulunan yaklaşık 4 milyon çocuğun ve gencin örgün ve yaygın eğitim fırsatlarından yararlanabilmeleri için gerekmektedir.

Girişimi koordine eden kuruluş olarak, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Dr. Peter Salama “Krizin çocuklar açısından etkisi giderek artmaktadır; Suriye’nin gençlerden oluşan tüm bir kuşağı yitirmekte olduğuna ilişkin kaygıların nedeni de budur” görüşünü dile getirmiştir:

“Ortakların ve bağışçıların tüm bu çalışmalarının sonucu olarak şimdi çocukların eğitimine ve korunmalarına öncelik tanınmaktadır. Ancak, Londra’da görmemiz gereken, tüm çocukları yeniden eğitime kazanmak için gereken adımların atılmasıdır. Yapılması gerekenler arasında okul terk riski olanların korunması, güvenli ve kapsayıcı öğrenim ortamlarının yaygınlaştırılması, daha fazla sayıda öğretmen alınıp eğitilmesi, eğitimde kalitenin artırılması ve gençler için teknik, mesleki vasıflar ve beceriler edinme fırsatları yaratılmasıdır.”

Londra’daki toplantıya katılan hükümetlere ayrıca Suriye’deki çatışmaların taraflarına (ve bu tarafları destekleyenlere), Uluslararası İnsani Hukuk doğrultusunda okullara ve diğer öğrenim mekânlarına yönelik saldırıları durdurmaları için daha fazla basınç uygulamaları çağrısında bulunulacaktır.

Suriye’de çocukların öldürülmeleri, kandırılmaları ve gözaltına alınmaları artık sıradan olaylar haline gelmiştir. Okullara yönelik gelişigüzel saldırılar da öyle. Ülkedeki her dört okuldan biri zarar gördüğü, tahrip edildiği ya da yerlerinden olan kişilerin barınma yerleri olarak veya askeri amaçlarla kullanıldığı için eğitim yapılamaz durumdadır.
Editörlere notlar

Kayıp Kuşak Olmasın (KKO) Girişimi Suriye’de ve komşu ülkelerde öğrenim fırsatlarını yaygınlaştırmak, çocuklara ve gençlere koruyucu bir ortam sağlamak amacıyla 2013 yılında başlatılmıştır. 2015 yılı sonu itibarıyla:

  • Suriye’de 1,2 milyon çocuk ve genç daha iyileştirilmiş örgün ve yaygın öğrenim fırsatlarından yararlanmıştır; Suriye’deki Filistinli mültecilerden Suriye, Lübnan ve Ürdün’deki Birleşmiş Milletler tarafından kurulan, 305 okula kaydolan 51 bin çocuk buna dâhildir;
  • Suriye’deki ve bölgedeki çocuklar ve gençler şimdi ayrıca Eğitim Bakanlığı/BM tarafından geliştirilen kendi kendine öğrenme materyallerinden yararlanabilmektedir;
  • Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan ve Türkiye’de 650.788 çocuk (3-17 yaş) okul malzemeleri ya da nakit hibe biçiminde destek almıştır;
  • 600.000’den fazla çocuğa ve gence şiddetin yol açtığı psikolojik sıkıntılara yönelik bakım sağlanmıştır;
  • 575.000 çocuk ve genç telafi sınıflarından ya da alternatif öğrenim imkânlarından yararlanmıştır;
  • 10.000 genç mesleki eğitim kapsamına alınmıştır;

KKO girişiminin ortakları şunlardır: International Medical Corps, Intersos, Save the Children, World Vision, Mercy Corps, Norveç Mülteci Konseyi; UK AID, Avrupa Birliği, US AID, ABD Dışişleri Bakanlığı, Kanada; OCHA, UNHCR, UNICEF, UNRWA, UN Women,WFP

📆 03 Şubat 2016 Çarşamba 16:41   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR