MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » Sigarayı Neden Bırakmalıyız?
Kenan GÜLERCİ
Sigarayı Neden Bırakmalıyız?


İnsan sağlığı ve hayatı yönünden: Sigara – Zararları ve Bırakma Yolları
. Sigara içen her 4 kişiden 1′i sigaranın sebep olduğu hastalıklar yüzünden orta yaşta ölmektedir (Kaynak: Dünya Sağlık Örgütü).
.İçtiğiniz her sigara ömrünüzü 11 dakika kısaltmaktadır (Kaynak: British Medical Journal).
. Yapılan çalışmalar sigaranın ortalamada ömrü 12 yıl kısalttığını saptamıştır. (Kaynak ;WHO)
1) Belli başlı hastalıklarda sigaranın yüzde olarak payları: Beyin tümörlerinin % 99′u beyin kanamalarının % 85′i akciğer kanserlerinin % 97′i gırtlak kanserlerinin % 98′i sigara kaynaklıdır.
2) Sigara içenlerin vücuduna % 15 ila % 33 daha az oksijen girmektedir. Bu öncelikle beyinin kalp ve damarların tahribatına yol açmaktadır. Dudaklarımıza dumanın değdiği andan itibaren 8 saniyede beyne ulaşan nikotin her nefes sigara çekiminde yaklaşık 50 bin beyin hücremizin ölümüne sebep olur. Ve bu ölen hücreler asla yenilenmez. ABD Uzay Araştırma Merkezi’nce yapılan açıklamada: tütündeki üç yüze yakın radyoaktif maddenin başlıcaları olan kurşun ve uranyumun türevi olan polonyumun radonun beyin hücreleri dışındaki hücreleri de perişan ettiği belirtilmiştir. 55 yaşın altındaki erkeklerde kalp krizinden ölenlerin % 80′i sigara kaynaklıdır.
3) Bacak damar tıkanıklıklarının % 90′ı sigaradandır. Günde bir paket sigara içenlerin vücudunda 20 yılda 7 kg. is ve katran birikimi olmaktadır.
4) Tütün dumanında siyanürden fare zehiri arseniğe kadar 4.000 adet zararlı madde bulunmaktadır.
5) Sigara içen bayanlar içmeyen bayanlardan 15 yaş daha fazla ihtiyarlamaktadır.
6) Sigara içen hamile annelerin düşük yapma ihtimali çok yüksektir. Erken doğum ve düşüklerin % 80′inin sebebi sigaradır. Doğacak çocukların sakat olma olasılığı içmeyen annelere göre % 65 gibi çok ciddi bir boyuttadır. Doğan bebekler içmeyen annelerin bebeklerine göre yaklaşık % 10-15 eksik kilolu aynı oranda zeka eksikliği ile doğmaktadır.
7) Tiryaki erkeklerin genlerinden P54 geni yok olduğu için çocuklarının ileri yaşlarda kanser olma ihtimali hiç sigara içmemiş bir babanın çocuklarına göre 5 kat fazladır.
Sigara içen kadınlarda kısırlık 10 kat fazladır.
9) Sigara hem kadınlarda hem erkeklerde spor ve cinsel yaşamın erken bitmesine yol açtığı en bilinen gerçeklerden birisidir. Sigara içen erkeklerde iktidarsızlığa yakalanma oranı %50 daha fazladır. (Kaynak ; WHO)
10) Bir adet sigara insan vücudunda 2.5 mg. C vitaminini yok etmektedir. Bu ise hastalıklara karşı vücut direncinin büyük ölçüde azalması sonucunu doğurmaktadır.
11) Sigaranın sebep olduğu ölümler diğer uyuşturuculara göre 13 kat fazladır.
12) Sigara içenlerde ani ölüm içmeyenlere oranla 10 kat fazladır.
13) Sigara ülkemizde yılda 106.000 insanın erken yaşta ölümüne yol açmaktadır (Trafik kazalarından ölenler 3000 kişi).
14) Dünyada yılda ölenlerin sayısı 4.900.000 kişiye ulaşmıştır. Her 7 saniyede bir kişi ölmektedir.
15) Sigara içenler kendilerini öldürdükleri gibi kendi yanlarında bulunan zavallı pasif içicilerin de ölümüne neden olmaktadırlar. Her yıl 4000 sigara içen eşler içmeyen eşinin 4500 sigara içen çalışan içmeyen mesai arkadaşının bebeklerinin yanında sigara içen anne ve babalar 1500 bebeğin ölümünden sorumludurlar.
16)Sigara içenlerin %50’si sigaranın sebep olduğu hastalıklardan ölmektedir .(Kaynak: R Doll ve arkadaşları British Medical Journal).
Ekonomik boyuttan bakıldığı zaman:
1)Dünya da ülke olarak sigara konusunda 5. büyük Pazar olduğumuzu ve her yıl sigaraya ülke olarak 10 katrilyon lira harcadığımızı biliyor musunuz !
2) Yol açtığı sağlık harcamaları ile birlikte sigaranın ülkemize maliyeti her yıl 20 katrilyon liradır.
3) Bir kişi yılda yaklaşık 1- 2 milyar lira arasında sigaraya para harcamaktadır. Yani 20 yılda bir ev almak yerine parasını sigaraya vermek suretiyle sağlığını bozmak amacıyla kullanmaktadır…
4) ABD’de sigara içen bir işçi çalıştığı firmaya yılda 4600 $’ lık bir yük getirmektedir.
5) Dünya ülkelerinde çıkan yangınların ve orman yangılarının % 50’sinden sigara sorumludur. Tiryakiler, sigara sizi ve sevdiklerinizi önce hasta edip sonra öldürecek üstelik sizi hastalıklardan süründürerek öldürecek fakat en önemlisi sizi hergün aldatıp dolandırmaktadır.. İşte bu nedenlerden dolayı sigarayı bir an önce bırakmak zorundasınız Lütfen en kısa zamanda sigarasız bir yaşamı seçmek suretiyle ilerde karşılaşacağınız ciddi sağlık sorunlarından kurtulmak için ilk adımı atınız.

📆 27 Temmuz 2009 Pazartesi 19:55   ·   💬 2 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Sigarayı Neden Bırakmalıyız?” için 2 cevap

  1. dursun aydın dedi ki:

    bugün 50 yaşında sıgarayı bırakmış bir dostumun sigaradan hasar gören akciğerlerinin tedavisi için kullandığı üç adet ilacın aylık masrafı 650TL.bunu ödemede her türk vatandaşı katkıda bulunuyor SGK nın ödediği paradan dolayı.amma ingiltere bu parayı ödemiyor.sigara zararlı olduğunu bilerek içtiğiniz için .

  2. emine dedi ki:

    ben,16 yasinda sigaraya basladim .gunde bir paket icmedim.su an icmiyorum faydasini gordum.sigarayi birakmak cok zor oldugununu dusunmuyorum.ulkemizdeki haksiz gelir den ve yasam sekkillerinden sikintilardan sigaraya sariyorlar.ingilterede ,sigara iciyorum dedigin zaman doktorlar bakmak bile istemiyor.turkiye gigi bir ulkede gelde sigarayi birak .devlet bunun icin bir sey yapiyormu?saygilar,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR