MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » Dönüşümden asla vazgeçmemeliyiz
Mimar Nihat ŞEN

Dönüşümden asla vazgeçmemeliyizYaşanan ekonomik çalkantılar ve yapay krizler bizlerin can ve mal güvenliğini hiçbir zaman ikinci plana atmamıza sebep olmamalı.

Son birkaç aydır suni olarak yaratılan ekonomik panik atak hamleleri, bizleri paniğe sokmadan soğukkanlılıkla hayatımıza devam etmemizi de engellememeli<

Bu suni atak hamleleri toplum olarak bizleri daha fazla kilitlemeli, devletine milletine daha fazla sahip çıkmasına sebep teşkil etmelidir.

Aziz milletimiz her zaman devletinin yanında olmuş, ekonomik savaşta da devletinin yanında yer alacak ve mücadeleden asla vazgeçmeyecektir.

Birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz takdirde ulus olarak ayakta kalır ve dik oluruz.

Psikolojik olarak hepimiz daha duyarlı, birbirine kilitlenen ve mücadele ruhundan, azminden vazgeçmeyen bir ruh halinde olmalıyız ve olmak zorundayız.

Bu millet binlerce yıl çok sayıda belalardan geçmiş, mücadele etmiş, ama asla hedefinden vazgeçmemiştir. Çok ağır bedeller ödeyerek birlik ve beraberliğini muhafaza ederek kendi içinden, kendi küllerinden nice devletler çıkarmıştır.

Hepimize düşen görev, geçmişimizden kopmayarak geçmişi geleceğe sağlam temeller üzerine inşa ederek taşımalıyız. Gelişen bu teknolojik gelişmeler bizleri asla özümüzü kaybetmemize sebep teşkil etmemeli, aslında gelişen teknolojik gelişmeleri kendi değerlerimizi koruyan, geleceğe taşıyan bir modelleme olarak kurgulamalıyız.

Bizleri bekleyen doğal afetler, küresel ısınmadan kaynaklı mevsimsel değişim hareketleri karşısında yapılacak çalışmalar, deprem, kuraklık ve tarımsal üretim, enerjinin önemi her geçen gün daha da önem kazanmaktadır.

Yaratılmak istenen panik ve kargaşalıklar, endişe oluşturacak bilinçli çalışma hareketleri bu önemli konuları unutmamıza neden olmamalıdır.

Bizler ancak sağlıklı huzurlu ve güvenli ortamlarda yaşadığımız takdirde mücadelemize devam edebiliriz.

Dolayısıyla deprem kuşağı üzerinde olduğumuzu, yapı stokumuzun doğal afetlere karşı güvenli olmadığını bilmeliyiz. Mevcut durumumuz sağlıklı dönüşüm hareketinden bizleri asla vazgeçirmemeli.

Siyaset de tabii ki bu yönde şekillenmeli topluma güven veren söylem ve hareket tarzında olmalıdır. Kendi sağlığımız açısından önemli olan eski ve riskli binalarımızın yenilenmesi daha da hızlanmalı, kendi önlem ve tedbirlerimizi kendimiz almalıyız.

Sağlıklı binalara kavuşmak ancak bizlerin, mülkiyet sahiplerinin azmi ve çalışması ile mümkündür. Riskli binaların dönüşümü ve hızlanması, aynı zamanda ekonomik canlılığı ve üretimi de olumlu yönde etkileyecek olup, oluşturulmak istenen krizin de önüne geçilmiş olacaktır.

Doğal afetler, deprem hiçbir zaman durmayacak ve tehlike devam edecektir. Bu nedenle, meydana konan belirsizlik asla bizleri etkilememeli, aksine hızlı hareket etmeliyiz.

Üretir isek, çalışır isek, mücadele eder isek, kendi önlemlerimizi kendimiz alır isek bir ve beraber oluruz.

📆 25 Aralık 2021 Cumartesi 15:38   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR