MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » CEMAATLER, TARİKATLAR…
Ahmet Berhan Yılmaz
CEMAATLER, TARİKATLAR…


Adnan Oktar grubuna yapılan operasyonlar ve ortaya dökülen gerçekler sebebiyle ülkemizde sanki 15 Temmuz süreci hiç yaşanmamış da tarikat, cemaat veya din ile insanları etkilemeye, aldatmaya, taraftar toplamaya çalışan yapılar yeni farkına varılmış gibi tartışılır oldu.

Bu konuda uzun yıllardır yazan, söz söylemeye, haddimizi aşmadan insanları uyarmaya çalışan biri olarak öncelikle belirtmem gerekir ki her tarikat, cemaat suçlu ve yanlış yolda değildir. Dini cemaatler, tarikatlar, gruplar Müslümanların dindarlığını, insanlığını, ahlakını, manevi hayatını güzelleştirme amacıyla kurulmuş ve sadece bu konuda hassasiyetleri olması gereken teşkilatlardır.

Bu teşkilatlar ekonomik çıkar ilişkisine, siyaset projesine, ülke yönetiminde söz sahibi olabilmek için siyasal ve sosyal örgütlenme modeline dönüşmüşse, ticarete, siyasete, ülke yönetimine el atmış, para, makam, mevki, güç peşine düşmüş, dünyevileşmişlerse bunlar yozlaşmış içinde yaşadıkları toplum, ülke, hatta bütün dünya için tehlikeli olan örgütler haline gelmişlerdir.

Dini cemaatlerin, tarikatların, grupların ticaret, siyaset ve devlet idaresi gibi dünyevî işlerle bir ilişkisi, beklentisi, hedefi olamaz, olmamalıdır. Çünkü bu örgütler ülkelerine, toplumlarına, dünyaya ancak ve ancak kendilerine ait sosyal, sınıfsal, ideolojik, tarihsel, kültürel, dinsel müktesebatlarıyla bakarlar, kendi çıkarlarına yönelik tarafgirlikleri sebebiyle her türlü adaletsizliğe yol açarlar.

Bu örgütlerin mensupları ticaret yapabilirler, siyaset yapabilirler, devlet yönetiminde yer alabilirler ama yetkilerini, görevlerini dini cemaat, tarikatları ile irtibatlandırıp, imkânlarını bağlı olduğu grupların adına kullanırlarsa ortaya devlet imkânlarını kullanarak haksız güç elde etme, liyakatsizlik, adaletsizlik, adam kayırma, haksızlık, ticarileşme, siyasileşme ve Allah’tan uzaklaşıp dünyevileşme ortaya çıkar.

Bu durumun daha ilerisi helal, haram ayrımının kalkması, adaletsizlik, ahlaki değerlerin terki, inandırıcılığın kaybı, holdingleşme, dünyevi çıkarlar için siyasal partilere payanda olma, dünyevi beklentiler sebebiyle her türlü kötülüğe yol açma, destek verme ve itibarsızlaşarak yok olmaktır. Bunların yok olması önemli değildir, önemli olan bunların kötülükleri sebebiyle insanların din algısında oluşan problemlerdir.

Özetle; cemaati ve tarikatı ticarette, siyasette, makamda, mevkide, basında, okulda, kışlada, üniversitede makam, mevki, güç, para peşinde görüyorsanız biliniz ki bu kişiler Allah’ı kullanarak insanları aldatan, din ile dünyalık elde etmeye çalışan kişilerdir.

Fakat dünyevileşen, maddi güç elde etmeye çalışan bu kişilere, cemaatlere, tarikatlara bakarak Allah rızası için çaba gösteren, insanların, vatanın, milletin manevi değerlerine hayırlı hizmetler yapmaya çalışan, ülke yönetiminde, makamda, mevkide, parada, güç elde etmede gözü olmayan kişileri, cemaatleri ve tarikatları değerlendirmemek gerekir.

📆 23 Temmuz 2018 Pazartesi 16:54   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR