MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Manşet, Toplum » Profesör İbrahim Canan’ı Binlerce Seveni Ebediyete Uğurladı

Profesör İbrahim Canan’ı Binlerce Seveni Ebediyete UğurladıSancaktepe’de, önceki gün geçirdiği trafik kazasında vefat eden İlahiyat Profesörü İbrahim Canan’ı son yolculuğuna binlerce seveni uğurladı. Ailenin isteği üzerine Prof. Dr. Suat Yıldırım’ın cenaze namazını kıldırdığı İbrahim Canan, defnedilmek üzere Eyüp Sultan Mezarlığı’na götürüldü.

Önceki gece Sancaktepe’de meydana gelen trafik kazasında vefat eden Prof. Dr. İbrahim Canan’ın cenazesi, uzun yıllar görev yaptığı Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’ne getirildi. Cenazeye; eşi Zarife Canan, çocukları, akrabaları, dostları, öğrencileri ve binlerce seveni katıldı. Cenaze namazını ailenin isteği üzerine Prof. Dr. Suat Yıldırım kıldırdı. Avlu ve bahçe tamamen doldu. Kalabalıktan dolayı cenaze namazı cami içerisinde kılındı. Namazın ardından Sat Yıldırım kısa bir konuşma yaptı.

Ardından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Raşit Küçük de, cenaze namazına katılanlara seslendi.

Helallik alınmasının ardından İbrahim Canan’ın tabutu, eller üzerinde taşınarak camiden çıkarıldı. Kalabalık cemaatin elleri üzerinde hareket eden tabut cenaze aracına ulaştı. Canan’ın cenazesi defnedilmek üzere Eyüp Sultan Mezarlığı’na götürüldü.

İbrahim Canan Kimdir?

Karaman’ın Ermenek İlçesi Küçükkarapınar Köyü’nde 1940 yılında doğan İbrahim Canan’ın 6 kızı, 1 oğlu ve 8 torunu bulunuyor. Kayseri ve Akşehir’de orta dereceli okullarda öğretmenlik yaptıktan sonra 1972’de Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde öğretim üyesi oldu. Uzun yıllar Paris’te eğitim gördü. En önemli eserleri arasında Hadis ilminin en temel kaynağı kabul edilen ”Kütüb-ü Sitte Muhtasarı Tercüme ve Şerhi” bulunuyor. Canan, ”Resulullah’a Göre Okul ve Ailede Çocuk Terbiyesi” adlı eseriyle 1979’da Türkiye Milli Kültür Vakfı Ödülü’nü aldı. İki yıl önce Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden emekli olan Canan, yurtiçi ve yurtdışında konferanslar vermeye devam ediyordu.

Etiketler: , ,
📆 15 Ekim 2009 Perşembe 15:01   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Profesör İbrahim Canan’ı Binlerce Seveni Ebediyete Uğurladı” için bir cevap

  1. ALİ PÜRER dedi ki:

    Tevazu sahibi gerçek bir bilim adamını kaybetmenin acısı gözyaşlarımızla dinecek kadar basit değil. Merhum son senelerde yetişen, haklı olarak bilim adamı ismini alan kıymetli bir hocamızdı. Sayın Hocam, Senin ölüm ve defin haberini veren bu basına aldanma. Seneye belki içlerrinden bir iki Türk Gazetesi seni anar. Sen onlara aldırma HOCAM bizler yaşadıkca kalbimizde yaşayacaksın.
    Allah sana gani gani rahmet eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR