MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Etkinlikler, Manşet, Toplum » Ödül çocuğun risk almasını ve yaratacıliğını öldürür
Ödül çocuğun risk almasını ve yaratacıliğını öldürür


Türkiye’de ilk kez Eyüboğlu Eğitim Kurumları tarafından 2001’de başlatılan  Veli Sempozyumu’nun onuncusu 9 Ekim’de düzenlendi. Sempozyum, Massachusets Institute of Technology Liderlik Merkezi  ve Cambridge Üniversitesi Liderlik Merkezi’nde akademisyen olarak görev yapan Özgür Bolat’ın “Eğitimde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar” başlıklı konuşmasıyla başlad

Türkiye’de ilk kez Eyüboğlu Eğitim Kurumları tarafından 2001’de başlatılan Veli Sempozyumu’nun bu yıl onuncusu düzenlendi. Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nda her yıl Ekim ayında düzenlenen sempozyumun amacı; anne ve babanın, çocuğun eğitim hayatında aktif rol almasını sağlamak, çocuk ile aile arasındaki iletişimi güçlendirmek.

Öğretmenler ve uzmanlar tarafından ilköğretimden liseye kadar tüm seviyelere yönelik konuların ele alındığı sempozyumda, çocuğun başarısı için okul ve aile işbirliği ile neler yapılabileceğine dikkat çekildi. Üç oturumdan oluşan sempozyumda, farklı içeriğe sahip 16 konu ele alındı.

EĞİTİMDE DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

Sempozyum, Massachusets Institute of Technology Liderlik Merkezi  ve Cambridge Üniversitesi Liderlik Merkezi’nde akademisyen olarak görev yapan Özgür Bolat’ın “Eğitimde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar” başlıklı konuşmasıyla başladı. Interaktif bir ortamda velilerin yoğun katılımı ile geçen sempozyumda Bolat şöyle konuştu:

“Çocuklara verilen ceza ve ödülün özünde kontrol etmek vardır. Ödül, çocuğun risk almasını ve yaratıcılığını öldürür. Verilecek ödül eğer çocuklarınıza o anlık iş yaptırmak içinse işe yarayacaktır ancak çocuklarımızda davranış değişikliği istiyorsak ödül kullanmak yanlıştır.”

Açılış konuşmasının ardından üç oturum ile devam eden Veli Sempozyumu’nda “Sınavı Yaşarken”, “Çocukta Sınırların Gücü”, “Sosyalleşmede Sanatın Gücü”, “Mutlu Anne Babalar Mutlu Çocuklar Yetiştirir” ve “Çocuğunuzun Sanal Dünyasında Sizin Yeriniz Neresi?” gibi pek çok farklı konu hakkında sunumlar da gerçekleştirildi.

Özgür Bolat kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden fakülte birincisi olarak mezun oldu. Bir yıl New York Üniversitesi’nde öğrenme psikolojisi eğitimi aldı. Fulbright ve Türk Eğitim Vakfı bursu ile yüksek lisans yaptığı Harvard Üniversitesi’nden de fakülte birincisi olarak mezun oldu. Türkiye’ye döndükten sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde iki yıl öğretim üyeliği yaptı. Şu anda Hürriyet Gazetesi web sitesinde köşe yazarlığının yanında Massachusets Institute of Technology Liderlik Merkezi ve Cambridge Üniversitesi Liderlik Merkezi’nde akademisyen olarak görev yapmaktadır. Halen Cambridge Üniversitesi’nde liderlik alanında doktorasına devam etmektedir.

📆 11 Ekim 2010 Pazartesi 14:21   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR