MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Politika, Toplum » STK’lar Kadıköy’de darbecilerin yargılanması için yürüdü

STK’lar Kadıköy’de darbecilerin yargılanması için yürüdüİSTANBUL(CİHAN)- Kadıköy’de bir araya gelen 32 Sivil Toplum Kuruluşu’nun (STK) üyeleri, 12 Eylül 1980 darbesini yapanların yargılanması talebiyle yürüdü. Yürüyüşe katılan yaklaşık 3 bin kişi, darbenin 30. yıl dönümünde darbe mağdurlarını, savaşa karşı barış ve çözüm isteyen herkesi daha duyarlı olmaya davet etti. Meydanda Kürtçe ve Lazca şarkılar çalındı. Türkçe yapılan konuşmaların, Kürtçe olarak çevirisi yapıldı. BDP ve Hak ve Özgürlükler Partisi’nin (HAK-PAR) de yer aldığı mitingde, Ahmet Kaya’dan Kazım Koyuncu’ya Deniz Geçmiş’den Hüseyin İnan’a selam gönderildi. Yeni darbelerin olmaması için darbecilerin yarılanması gerektiği söylendi.

Halk oylamasından sonra en çok tartışılan konu, darbecilerin yargılanıp yargılanmayacağı oldu. Referandumda ‘evet’ çıkmasının ardından yüzlerce darbe mağduru kurum, kuruluş ve kişi 12 Eylül darbesinde yer alan kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu. Darbe karşıtı STK’lar, son olarak da büyük bir mitingle seslerini duyurmaya çalışıyor. Tepe Natilus’ te toplanan binlerce kişi, Kadıköy Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Vatandaşların da destek olduğu yürüyüşte, darbe karşıtı dövizler açıldı. Toplanan kalabalık, ‘Gün gelecek devran dönecek, darbeciler hesap verecek.’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Darbeciler yargılansın’ sloganları atıldı.

Meydana gelen kalabalık Lazca ve Kürtçe şarkılarla karşılandı. 12 Eylül Darbesi’nde hayatını kaybedenler için dakikalık saygı duruşu yapıldı. Türkçe yapılan konuşmaların Kürtçe çevirisi yapıldı. Demokrasi vurgusunun yapıldığı mitingde, Karayılan’a, Ahmet Kaya’ya, Aziz Nesin’e Mahsuni’ye, Deniz Gezmiş’e, Hüseyin İnan’a, selam gönderildi. Daha sonra mitinge katılan STK’lar ve Partilerin temsilcileri platforma geldi.

Tertip Komite Başkanı Prof Dr. Tahsin Yeşildere, 12 Eylül’ü unutturmayacaklarını söyledi. O dönemde mağdur olmuş herkesin savcılığa suç duyurusunda bulunması gerektiğini söyleyen Tahsin Yeşildere, “Sadece asker kadına değil. Onların yandaşlarına da hesap sorulmalı. Neden emir aldıkları biliniyor onlara hesap sorulmalıdır. Bu sadece kürt sorunu değil, demokrasi sorunudur. Bunu herkesin kafasına sokmak zorundayız. Bizleri kimlerin öldürdüğünü biz biliyoruz, devlette biliyor. Biz kimseyi unutmadık, Denizleri, Mahirleri unutmadık.” dedi.

Hakkari saldırısını provokasyon olarak değerlendiren Yeşildere, “20 Eylül’de silahların bırakılması sona erecek. Operasyonlar durmalıdır. Barışın önündeki engelleri kaldırmak zorundayız. Bu zengin ülkede kardeşçe tüm halk kardeşçe yaşamalıdır. Sivil bir anayasa yapılmalıdır. Parlamento içinde dışında tüm partilerin ve üniversitelerin katılacağı, toplumsal bir uzlaşmayla bireyin özgürlükleri temel alınarak bir anayasa hazırlanmalıdır. Mücadelemiz çok uzun bu nedenle hiç yılmadan insan hakları için savaşalım.” diye konuştu.

78’ler Girişimi Türkiye Sözcüsü Celalettin Can ise son seçimler bölgede Kürtlerin demokratik hareketi büyük bir meşru edildiğini aktardı. Can, özel harpçilerin Kürtlerin seçimlerde elde ettiği bu meşruluğu ve özerk Kürdüstan’ı engelleyebilmek için katliamlar yapıldığını iler sürdü. Referandum sürerken 9 gerillanın katledildiğini aktaran Celalettin Can, “Kürtler’in destek verdiği kendi haklarına sahip çıktığı 10 Kürt yurttaşımızı katlettiler lanetliyoruz, kınıyoruz. Kürtlerin yeniden inşa ettiği kendi hakkı ve hukukunu inşa ettiği bir dönem yaşıyoruz. Operasyonlar dursun, silahlar sussun. Kürt olayı barış ortamında çözülsün.” ifadesini kullandı.

Can, yeni darbelerin olmaması için darbecilerin yarılanması gerektiğini söyledi.

Galeri
📆 20 Eylül 2010 Pazartesi 10:34   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR