MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Hükümet ve YÖK, Kürtçe Bölüm Açılması Konusunda Yanlış Adımlar Atıyor
Hükümet ve YÖK, Kürtçe Bölüm Açılması Konusunda Yanlış Adımlar Atıyor


Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, YÖK’ün üniversitelerde Kürtçenin okutulmasının önünü açan kararını değerlendirdi ve “YÖK, Kürtçe dışındaki diğer yerel dillere negatif ayrımcılık yapmıştır. Ülkemizin çoğulcu, katılımcı, nitelikli demokratik kültürünün oluşabilmesi için hiçbir yerel dil ve kültüre kamu kaynaklarını kullanarak ayrımcılık yapılmamalıdır. YÖK’ün üniversitelerde yerel dillerde bölüm açılması yönündeki yasal engelleri kaldırarak, bu konudaki talep ve ihtiyaçları devlet üniversiteleri yerine özel üniversiteler maharetiyle çözülmesinin önünü açması gerekmektedir, dedi.

Hükümet tarafından da desteklenen üniversitelerde Kürtçe bölümler açılması projesinin devlet üniversitelerini kullanarak, kamu kaynaklarını seferber ederek yapılmasının adil olmayacağını, çeşitli sıkıntıları beraberinde getireceğini, YÖK’ün kararının ayrıca Anayasaya ve üniversite özerkliğine aykırı olduğunu söyleyen BES Genel Başkanı Gürkan Avcı, Hükümetin ve YÖK’ün üzerine düşen görev bu konudaki yasal engelleri kaldırmak ve denetlenmesini sağlamak olmalıdır, dedi.

BES Genel Başkanı Gürkan Avcı, YÖK’ÜN aldığı kararı üniversite senatosuna bırakması gerektiğini, aksi takdirde üniversite özerkliğine doğrudan müdahale edilmiş olunacağını kaydederek, Hükümet, Anayasamızın başlangıcında ifadeleri bulunan “Birlik ve Beraberliğin Bozulmaması”, “Resmi Dilin Türkçe Olması” gibi önemli hususlara kamuoyunu tatmin edecek derecede dikkat etmelidir. Halkımızın kafasındaki şüpheleri ve tereddütleri gidermelidir.

Milletimizin arzusu küçük parçalara bölünmek değil, daha da büyümek, tam, sarsılmaz ve sağlıklı bir bütünlüğe doğru el ele yürümektir. Milletimiz tarafından bu hedefin aksi yönündeki tüm adım ve niyetler başarısız olmaya ve hüsrana uğramaya mahkumdur. Devletin bu hassasiyetler içerisinde, samimiyetle ülkemizdeki bütün dillere ve kültürlere sevgi ile yaklaşmaya, onları şefkatle kucaklamaya, bu dillerin konuşulup, yayılmasına, öğrenilmesine dönük engelleri yıkması gerekmektedir. Konu bilimsel ve pedagojik zeminde, sağduyu ve aklıselim ile çözülmesi gereken bir konudur. Türk halkı art niyetli kişilere asla prim vermeyecektir. Türkiye büyük bir ülkedir. Köklü derin bir geleneğe, sağduyuya ve mukavemete sahip bir ülkedir. Bu konuda yaşanan sıkıntılarda muhakkak kardeşçe, barış ve birlik içerisinde aşılacaktır, dedi.

Avcı şöyle devam etti “Kürt kökenli vatandaşlarımızın sorunları daha çok ekonomik ve sosyal temelli iken, hükümetin sürekli olarak siyasal taleplere odaklanmasının ve isimleri terörle birlikte anılan kesimleri muhatap almasının yarattığı rahatsızlık her geçen gün artmaktadır. Türkiye’nin bu ve ilişkili konulardaki sıkıntıları aşması için doğudaki feodal güçleri, ırkçı istekçileri, siyasal faşizmle Kürt kökenli vatandaşlarımızı istismar eden işbirlikçileri ve onların ekonomik, siyasi ve kültürel hayattaki varlıklarına son vermesi gerekmektedir. Doğuda topraksızlara toprak, işsizlere iş verilmesi ve zorunlu eğitimin hızla 12 yıla çıkarılması, parasız nitelikli bir eğitimle tüm yurttaşlarımızı bilimin ışığıyla donatmaya bir an önce ihtiyaç vardır. Aksi takdirde siyasi merkezlerin ideolojik zeminde yaptıkları sert ve hamasi tartışmalar ülkemize zarar vermeye devam edecektir.

Etiketler: , , , , ,
📆 14 Eylül 2009 Pazartesi 10:29   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR