MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Flaş, Toplum » Tok uyumaya ve gülmeye herkes kadar hakları var.
Tok uyumaya ve gülmeye herkes kadar hakları var.


 

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde tüm ülke, kurum ve kuruluşlar; dünyada her çocuğun doğuştan sahip olduğu eğitim, sağlık, barınma ve güvenlik hakkına dikkat çekiyor. Yaşıtları ile aynı koşullara sahip olmayan çocukların da karınları doysun, yüzleri gülsün diye çalışan Yeryüzü Doktorları, gönüllüleri ve bağışçılarının desteği ile bu yönde projeler yürütüyor.

Dünyada her çocuk aynı şartlarda dünyaya gelmiyor. İç savaş ve doğal afetlerle yıpranan coğrafyalarda yaşayan çocuklar bazen en temel insanlık hakları olan beslenme ve barınmaya bile ulaşamıyor. Besin yetersizliği özellikle büyüme çağındaki çocukları güçsüz kılıyor. Bazı çocuklarsa kısacık bir ameliyatla düzelebilecekken hayatları, imkânsızlıklar yüzünden tedavi olamıyor, hayatın zorluklarına göğüs geremiyorlar.

Yeryüzüne gülümseyen bir çocuk yüzü daha katabilmek adına “Orada ve her yerde…”

Yeryüzü Doktorları, 2007 yılından bu yana doğuştan damak dudak yarığından muzdarip çocuklara gülümsemelerini armağan ettiği ‘Gülümseyen Çocuklar Projesi’’ni yürütüyor. Proje kapsamında Gazze, Azerbaycan, Moritanya ve Yemen başta olmak üzere 16 farklı ülkede yüzlerce ameliyat ve binlerce tedavi gerçekleştirildi.  Bağışçı vatandaşlar ve TİKA’nın yardımları ile çocuklar yeniden gülümseme fırsatı yakaladı.

‘Bebekler Aç’lığa Dayanamaz

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yılda yaklaşık 10 milyon bebek 5 yaşına varamadan açlıktan ölüyor. Yeryüzü Doktorları Nijer ve Somali’de açtığı 4 Beslenme Sağlığı Merkezi’nde (Nutrition Center) bugüne kadar on binlerce anne ve çocuğun ağır beslenme bozukluklarını tedavi etti.  Merkezlerde tıbbi yardım almadan beslenemeyecek duruma gelmiş bebekler ve bebekleri ile birlikte açlığın pençesine düşmüş annelere tıbbi gıda takviyeleri ve mamalar dağıtıldı.

 

Kuş seslerinden uzak hayatlara dokunmak…

Yeryüzü Doktorları, tıbbi ekipman eksikliği sebebi ile işitme engellerini aşamayan çocuklar için geçtiğimiz aylarda bir proje daha gerçekleştirdi. Kosova Prizren’deki Nena Teresa İşitme ve Konuşma Engelliler Okulu’nda öğrencileri muayene ederek ihtiyaç analizi gerçekleştiren Yeryüzü Doktorları, çocuklar kuş seslerini duyabilsin diye temin ettiği cihazları okula teslim etti. Cihaz yetersizliğinden yaşıtları gibi eğitim alamayan, oynayamayan çocuklar engellerini aşmanın mutluluğunu yaşadı.

Dünya Çocuk Hakları Günü

Çocuk haklarına dair ilk belge olan “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme”nin Birleşmiş Milletler ve 193 ülke tarafından kabul tarihi olan 20 Kasım, her yıl ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ olarak çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Çocuk hakları, kanunen veya ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarını içeriyor.

📆 19 Kasım 2013 Salı 17:53   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR