MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » 200 bin öğrenciye bağımlılıkla mücadele eğitimi
200 bin öğrenciye bağımlılıkla mücadele eğitimi


 

Yeşilay’ın İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın mali desteğiyle “Yeşilay Gençlik Liderlerini Arıyor” sloganı ile yürüttüğü “Madde Bağımlılığıyla Mücadele Projesi” kapsamında 200 bin öğrenciye ulaşıldı.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA) mali desteğiyle yürütülen “İstanbul’daki Resmi İlköğretim Okullarının Yeşilay Kulüpleri Aracılığıyla Madde Bağımlılığı Mücadelesi Projesi” tamamlandı. “Yeşilay Gençlik Liderlerini Arıyor” sloganı ile yola çıkan Yeşilay,  projeyle İstanbul genelinde 200 bin öğrenciye ulaştı. Projenin sonuçları Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında değerlendirildi. Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman yanlış tekliflere “hayır” diyebilen, bağımsız gençlerin artması için çalıştıklarını belirtti.

Toplantıda konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Koçibar “Yeşilay, sahada ilçe ilçe dolaşarak istekli olan ortaöğretim öğrencilerini projeye dahil etti. Çok başarılı bir dönem geçirildi. Burada özellikle öğretmen arkadaşlara teşekkür ediyorum. Öğretmenlerimizin emekleri çok büyük. Artık Yeşilay Kulüpleri okullardaki en aktif kulüp” dedi.

Projeye mali destek sağlayan İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) adına toplantıya katılan İzleme ve Değerlendirme Uzmanı Mehmet Emin Şengül de bu projenin çocukların yeteneklerini, geleceklerini ve girişimciliklerini destekleme projesi olduğunu ifade etti. Şengül “Gençler için her zaman işbirliği yapmalıyız. Başka projeler de üretmeliyiz” diye konuştu.

Yanlış tekliflere “hayır” diyebilen, bağımsız gençlerin artması için çalışıyoruz

Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman konuşmasında bağımlılıkla  mücadelede en önemli hedef kitlenin çocuklar, ergenler ve gençler olduğunu belirtti. Karaman “Özenme ve deneme çağı olan ergenlik ise en tehlikeli dönem. Maalesef eğitim kurumları tek başına bağımlılıklarla mücadele edemez. Yapılan araştırmalar en başarılı mücadele yönteminin akran eğitimi olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü bağımlılıklara ilk adımda akranlardan gelen teklifler var. Bu proje viral bir etki ile tüm ilçelere yayıldı. Yapılan testler projenin başarısını ortaya koyuyor. Eğitime katılan öğrencilerin % 80’i aldıkları eğitimi yayacaklarını ifade etti. Projede hedefimize ulaştığımızı düşünüyoruz.  Yanlış tekliflere “hayır” diyebilen, bağımsız gençlerin artması için çalışıyoruz. Bu projenin ülkemizin geleceğine büyük katkıları olacağına inanıyoruz” dedi.

39 İlçeden Yeşilay Kulüp Öğretmenlerine Teşekkür

Basın toplantısına İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Koçibar ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür’ün yanı sıra İstanbul İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Yeşilay Kulüp öğretmenleri katıldı. 38 ilçeden katılan Yeşilay Kulüp Öğretmenlerine projeye katkılarından dolayı teşekkür belgesi takdim edildi.

5 Bin Öğrenci 200 Bin Öğrenciye Ulaştı

İstanbul’daki Resmi İlköğretim Okullarının Yeşilay Kulüpleri Aracılığıyla Madde Bağımlılığı Mücadelesi Projesi”  yaklaşık 5.000 ortaokul öğrencisi genç ve 1.000 öğretmenle yürütüldü. Eğitim çalışmalarında, katılımcılara öntest ve sontest uygulandı. 11-14 yaşları arasında öğrenci gruplarının sigara ve internet bağımlılığıyla ilgili farkındalık ve bilgi düzeyinde artışı ölçmeye yönelik çalışmalar yapıldı.

Farklı yaş grup, cinsiyet ve sosyo-ekonomik düzeylerdeki çocuklarla gerçekleştirilen eğitim, belirtilen tüm göstergeler içindeki çocuklarda olumlu etki gösterdi. Eğitime katılan öğrencilerin yaklaşık % 80’i eğitimde edindikleri bilgileri arkadaşları ile paylaşacaklarını ve benzer içerikteki eğitimlere katılmak istediklerini belirtti. Proje kapsamında öğrenciler, bağımlılıklarla ilgili konuların yanı sıra liderlik ve motivasyon konusunda da eğitim aldı.  

Proje kapsamında Yeşilay Kulübü Dergisi hazırlanarak, seminerlere katılan okullara 6 ay boyunca her ay ücretsiz olarak gönderildi.

Etiketler: , ,
📆 19 Kasım 2013 Salı 15:01   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR