MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Toplum » YTÜ’de Okullu Fırıncılar Yetişecek
YTÜ’de Okullu Fırıncılar Yetişecek


 

Yıldız Teknik Üniversitesi Osmanlı Dönemi’nden kalma harabe haldeki tarihi fırını eğitim yuvasına dönüştürüyor.  çevre hassasiyeti gözetilerek hazırlanan proje ile metruk haldeki tarihi fırın binası müzeye dönüşecek.  12 bin 500 metrekarelik alanda oluşturulacak Unlu Mamüller Ve Fırıncılık Eğitim Merkezi’nde ise Richemont Fırıncılık Okulu’nun müfredatına uygun verilen eğitimle okullu fırıncılar yetişecek…

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kampüsü içerisindeki tarihi Fırın binası, aslına uygun olarak restore edilerek Unlu Mamüller ve Fırıncılık Eğitim Merkezi ve Müzesi’ne dönüştürülüyor. 3 bin 500 metrekaresi kapalı alan 12 bin 500 metrekare alana kurulacak merkezde, okullu fırıncılar yetişecek.

Butik eğitim mantığı ile faaliyet gösterecek “Unlu Mamüller ve Fırıncılık Eğitim Merkezi”nde öğrenciler 2 yıl eğitim sürecek eğitim programı ile sektör içi hizmet eğitimine tabi tutulacak. Eğim Merkezi’nin müfredatı İsviçre’de faaliyet gösteren dünyaca ünlü  “Richemont Fırıncılık Okulu” ile uyumlu olacak.

Okulda, mutfak, fırın, satış ve servis elemanlarının eğitimlerinin yanı sıra hijyen, müşteri ilişkileri ve yöneticilik gibi konularda da eğitim verilecek. Unlu Mamüller ve Fırıncılık Eğitim Merkezi’ne Rusya, Mısır, Japonya gibi değişik ülkelerden öğrencilerde gelerek eğitim alabilecek.

 

PROJE-YTU

 

“ÇEVREYE DUYARLI PROJE İLE 42 AĞAÇ TAŞINACAK”

YTÜ Davutpaşa Kampüsü’nde yer alan ve harabe halinde bulunan tarihi fırın, yenide hayata dönüyor. YTÜ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı protokol gereği restorasyon çalışmalarına başlandı. Protokolün ardından Büyükşehir Belediyesi projeyi hazırladı ve proje İstanbul 7 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na gönderildi. Kurul da, proje alanında bulunan ağaçların üniversite kampüsünde uygun görülecek bir alana nakledilmesi şartıyla kabul etti. Kurul aynı zamanda projenin gerçekleştirilmesi ve restorasyon çalışmalarının tüm aşamalarının fotoğraflanıp kendisine sunulmasını da kararlaştırıldı.

YTÜ ve Büyükşehir Belediyesi sorumluları projenin hayata geçirilmesi aşamasında bölgede bulunan tek bir ağacın bile zarar görmemesi için azami hassasiyet gösteriyor.

Restorasyon çalışmalarında inşaat alanına denk gelen 42 ağaç belirlendi ve tek tek numaralandırıldı ve fotoğraflandı. Üniversite alanında ağaçların taşınması için belirlenen bölgeler de belirlendi ve çukurları kazıldı. 42 ağaç kampüs futbol sahasının arka kısmında belirlenen bu bölgeye yeniden dikilecek.

Çalışma kapsamında tarihi fırının hemen üst kısmında yer alan ve tarihi değeri bulunmayan metruk bina da yıkıldı.

Galeri
📆 19 Kasım 2013 Salı 14:35   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR