MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Flaş, Sağlık, Toplum » Yeryüzü Doktorları’nın desteğiyle Somali’nin İlk Ulusal Sağlık Konferansı Başlıyor
Yeryüzü Doktorları’nın desteğiyle Somali’nin İlk Ulusal Sağlık Konferansı Başlıyor


 

Yeryüzü Doktorları ve Dünya Sağlık Örgütü sponsorluğunda Somali’nin ilk ulusal sağlık konferansı düzenleniyor. “Sağlık Sektörünün Canlandırılmasında yeni dönem” adı ile düzenlenen konferans süresince Somali’nin sağlık sektörünün ihtiyaçları konuşulacak.  Somali’nin yurt dışında yaşayan sağlık insan gücünü ülkeye geri çağırmayı da amaçlayan ve 3 gün sürecek konferansta Somali Sağlık Bakanı Dr Maryan Qasim, Başbakan Abdi Farah Shirdoon ve Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamoud da birer konuşma gerçekleştirecek.

Somali’de ilk defa sağlık sektörünün ihtiyaçlarının tartışılacağı akademik bir konferans düzenleniyor. Yerel sağlık sektörü ile diasporadaki Somalili sağlık çalışanlarının ortak bir platformda birleştirildiği konferans, Yeryüzü Doktorları, Dünya Sağlık Örgütü sponsorluğunda gerçekleşiyor. 7-9 Kasım 2013 tarihlerinde başkent Mogadişu’da, Somali Kamu Hizmetleri ve Sağlık Bakanlığı ve Somali Sağlık Çalışanları Birliği’nin ev sahipliği ile düzenlenen “Sağlık Sektörünün Canlandırılmasında Yeni Dönem” konferansında Somali sağlık hizmet kapasitesinin geliştirilmesi adına insan kaynaklarını geliştirilmesi, sağlık yönetimi ve halk sağlığı problemleri tartışılacak. Konferansın sonucunda Somali’nin ilk akademik Ulusal Sağlık Dergisi yayın hayatına başlayacak.

Yeryüzü Doktorları’nın üç delege ile temsil edildiği konferansa ulusal ve uluslararası 200’e yakın akademisyen, sivil toplum paydaşı ve Birleşmiş Milletler yetkilileri katılıyor. Konferansta Türkiye Cumhuriyeti Mogadişu Büyükelçisi Dr. Cemalettin Kani Torun, Somali Kamu Hizmetleri ve Sağlık Bakanı Maryan Qasim, Başbakan Abdi Farah Shirdoon ve Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamoud da birer konuşma yapacak.

2011 yılından itibaren Somali’ye sağlık yardımları gerçekleştiren Yeryüzü Doktorları bölgede sağlık altyapısının geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Somali’de ilk Tıpta Uzmanlık Sınavı’nı gerçekleştirerek uzman hekim eğitimini başlatan Yeryüzü Doktorları geçtiğimiz günlerde İbn-i Sina Sağlık Meslek Yüksek Okulu Projesi’ne imza atarak Somali sağlık insan gücü eksikliğinin giderilmesi için tarihi bir adım atmış oldu.  Konferansa destek vermelerinin gururunu yaşadıklarını ifade eden Yeryüzü Doktorları Türkiye Başkanı Dr. Kerem Kınık ; “Somali son dönemde sağlık alanında çok önemli gelişmelere sahne oluyor. Biz Yeryüzü Doktorları olarak, bir annenin çocuğunun ilk adımlarını seyretmesi gibi heyecanla ve gururla bu süreci takip ediyoruz, destekliyoruz” dedi.

 

📆 08 Kasım 2013 Cuma 15:27   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR