MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Toplum » Öğrenciler, hem sınıfta hem bahçede öğreniyor!

Öğrenciler, hem sınıfta hem bahçede öğreniyor!Öğrenciler, 12 yıllık zorunlu eğitim kapsamında değişen müfredatla birlikte uygulamaya konulan ‘Oyun ve Fiziki Etkinlikler’ dersini çok sevdi. Her gün bir saat bahçede çeşitli oyunlar oynayan 1., 2., 3. ve 4. sınıf öğrencileri, hem sınıfta hem bahçede derslerine devam ediyor.
Hazırlanan kart ve kitapçıklarda öğrencilerin fiziksel, sosyal ve psikolojik gelişimini sağlayacak oyunlar yer alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan oyun kartları ve kitapçıklarda öğrencilerin fiziksel, sosyal ve psikolojik gelişimlerini sağlayacak oyunlar yer alıyor. Ders kapsamında verilen bilgiler ve öğretilen oyunlar ışığında öğrencilerin okulu sevmeleri ve yaşlarına uygun oyunları oynamaları amaçlanıyor.

Yeni eğitim yılının ilk ders zili iki hafta önce çaldı. 3 aylık yaz tatili ardından 17 milyon öğrenci ile 800 bin öğretmen için yeni bir dönem başladı. Okula uyum sorunu yaşamamaları için diğer öğrencilerden bir hafta önce başlayan birinci sınıflar da öğretmenleri ve arkadaşlarıyla tanışarak derslerine başladı. Bu yıl 4+4+4 olarak bilinen 12 yıllık zorunlu eğitim sistemi ile birlikte müfredatta da yeni değişiklikler yapıldı. 1., 2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin ders programlarına ‘Oyun ve Fiziki Etkinlikler’ dersi eklendi. Ders kapsamında öğrenciler, günde bir saat okul bahçesinde oyunlar oynuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Fiziksel Etkinlik Kartları ve Oyun Oynuyorum Derleme Kitapçığı çerçevesinde dersler, sınıf öğretmenleri tarafından veriliyor. Hazırlanan kart ve kitapçıklarda öğrencilerin fiziksel, sosyal ve psikolojik gelişimlerini sağlayacak oyunlar bulunuyor. Söz konusu kitapçıklarda önerilen oyunlar sınıfta olmakla birlikte, okul bahçesinde veya okulun çok amaçlı kullanılan salonlarda oynanabiliyor. Kartlarda yer alan oyunlar ve fiziki etkinlikler, engelli öğrencilerin de katılacağı şekilde uygulanıyor.

Çocuklar için hazırlanan kart ve kitapçıklarda fiziki hareketler yanında, ulusal ve evrensel oyunlar da bulunuyor. Ders kapsamında verilen bilgiler ve öğretilen oyunlar ışığında öğrencilerin okulu sevmeleri ve yaşlarına uygun oyunları oynamaları amaçlanıyor. Ayrıca, okulda arkadaşlık ilişkilerini geliştirmeleri ve sosyalleşmelerinin hedeflendiği ders kapsamında fiziksel gelişimin desteklenmesi, engelli öğrencilerin oyun ve etkinliklere katılımı, takım ruhu kazanmaları, düşünme ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesi planlanıyor.

Okul bahçesine çizilen oyun alanları çocukların ilgisini çekiyor. Sek sek, köşe kapmaca, çemberden çembere, sincap ve ceviz gibi oyunları arkadaşları ile oynayan çocuklar bir süre sonra sınıflara girmek istemiyor. Öğrenciler, kısa sürede okula alıştıklarını ve okulun evden daha eğlenceli olduğunu söylüyor. Öğretmenler de uygulamaya konulan yeni dersten memnun olduklarını ifade ediyor.

Öğrencilerin sürekli sınıfta olmalarının dersi algılama oranını düşürdüğüne dikkat çeken öğretmenler, bu sayede öğrencilerin arkadaşlarıyla birlikte paylaşım ve iletişim duygusunu güçlendirdiklerini belirtiyor. 1., 2. ve 3. sınıflarda günde bir saat devam edecek olan Oyun ve Fiziki Etkinlik dersi, 4. sınıfta haftada iki saate düşecek. Oyunlar zaman içerisinde yenilenerek çocukların güncel oyunlarla eğitimlerine devam edilecek.

Etiketler: ,
📆 24 Eylül 2012 Pazartesi 15:11   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR