MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Kadıköy’ de Yabancı Sanatçılarla Duvar Sanatı Festivali!

Kadıköy’ de Yabancı Sanatçılarla Duvar Sanatı Festivali!Kadıköy de bina duvarları tuval oldu.

Kadıköy de,   Almanya, Fransa, İtalya ve Brezilya’dan gelen sokak sanatçılarının katılımıyla Mural-İST. Festivali başladı. .

Kadıköy Belediyesi, Türkiye de ilk kez Duvar Sanatı’na ev sahipliği yapıyor. Mahalle aralarında ki binaların büyük sağır duvarlarının resim tuvaline dönüştüğü Mural -Art yani Duvar Sanatı, dünyada giderek popülerlik kazanan bir sanat türü. Büyük, boş ve çoğunlukla ürkütücü gözüken sağır bina cephelerinin, sokak sanatçılarının sihirli dokunuşlarıyla renklenip,  kentin en cazip noktaları haline geldiği Duvar Sanatı bu yıl ilk kez Kadıköy de düzenleniyor. Etkinlik, Kadıköylülerin yoğun ilgisini çekiyor.

 

30 Eylül tarihine kadar Mural-İST ile Yurt dışından gelen 4 sokak sanatçısı, Kadıköy’ün özgün mahallelerinden Yeldeğirmeni’nde bir araya gelerek 1 hafta boyunca, atıl kalmış 4 farklı binanın cephelerini boyalarıyla canlandıracak, sanatı sokaklara taşıyacaklar.

 

 

Yeldeğirmeni Mahalle Yenileme Projesi kapsamında, Kadıköy Belediyesi’nin evsahipliği ve Çekül Vakfı’nın desteğiyle düzenlenen festivalde; İtalyan Pixel Pancho 21-26 Eylül’de Nüshet Efendi Sokakta, Fransız Amose 26-30 Eylül’de Karakolhane Caddesi’nde, Alman Dome ve Brezilyalı Cladio Ethos 22-30 Eylül’de Misakı Milli Sokakta olacaklar.

 

Festival süresince İskele Sokak da 26- 27 Eylül Saat: 20.00 de film gösterimleri yapılırken,  sokak sakini çocuklarla da “duvar sanatı “üzerine çalıştay yapılacak. Festivale katılan tüm sanatçılar, mahalle halkı ve sokak sanatı tutkunları ise 28 Eylül akşamı yine aynı yerde düzenlenecek Sokak Partisi’nde bir araya gelecekler.

Önümüzdeki yıllarda Yeldeğirmeni sınırlarından çıkarak tüm Kadıköy’e yayılması planlanan MURAL-İST’in, hem Türkiye’de sokak sanatına destek vermeyi hem de özgün mahallelere renk katmayı amaçlıyor.

 

Galeri
📆 24 Eylül 2012 Pazartesi 11:38   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR