Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

Mesai saatleri resmen değişiyor! 4 gün değil, yarım gün yok ancak..

Yayınlanma:
ABONE OL

Mesai saatleri resmen değişiyor! Mesai saatleriyle ilgili 4 gün çalışma gündemde yok. Ancak mesai saatleriyle ilgili yarım gün haberleri de doğru değil. Ancak öğle arasıyla ilgili büyük sürprizler yaşanıyor. En verimsiz saatler çıkartılarak mesai saatleriyle ilgili sürpriz var.

Mesai saatleri değişiyor!

Türkiye’de merakla beklenen bir gelişme de çalışma saatleri. Portekiz’de başalyan ve 41 şirkette devam eden çalışmala saatleriyle ilgili , haftada 4 güne düşsün çalışma saatleri artsın çözümü, Türkiye’de deneniyor. Türkiye büyük bir araştırma yapılarak mesai saatleriyle ilgili sürpriz yaptı.

4 gün uygulanmayacak ancak..

Ev ve işi yürütmenin zor olduğunu düşünülerek pilot uygulamalarda denenen testler Türkiye’de farklı çıktı. Türkiye’de en az 5 gün çalışan ve cumartesi yarım gün olan bir sistem ile haftanın 5 günü çalışılan bir sistem mevcut. Türkiye’de 4 gün çalışıp mutlu olacak kişi sayısı az, ancak büyük bir saat değişikliği gündeme geldi.

Avrupa’ya göre mesai saati geliyor!

Türkiye, haftalık mesai saatlerinde 6.5 saat daha uzun çalışılan bir ülke. Şu an için mesai saatleri teklifi TBBM’de. TBMM’ye gelen çok ilginç bir mesai saati haberi geldi. TBMM sunulan teklifte mesai saatleri için sürpriz değişiklikler düşünülüyor.

Öğle arası iptal edilip 15:00 ve 15:30’da iş bitebilir!

TBMM gelen ilginç teklif daha sonradan mantıklı geliyor. Mesai saatleriyle ilgili Türkiye’de en verimsiz saat 15:00 ile 18:00 arasında olduğu ifade edildi. 15:00 ile 18:00 arasında neredeyse hiç bir memur yada çalışan mutlu çalışmıyor. Bu sebeple masada 2 tane teklif bulunuyor.

1- İlk teklifte mesai saatleri için sabah aynı kalarak, öğle tatili yapılmayıp 15:00’de işin bitmesi. Hem Avrupa ile haftalık çalışma saatleri eşitlenecek, hem 15:00’den sonra okuldan çocuğu alma, alışveriş yapma, gezme gibi aktivitelerle akşam olmadan vatandaşlara 2-3 saat zaman kalacak. Şu an için bu teklif öğle arası teklifi görüşülecek. Kabul etmeyen şirket yada memurluklar eski çalışma düzeninde devam edecek. Böylelikle öğle yemeği derdinden de bir çok firma kurtulacak.

2- İkinci teklifte ise 1 saat daha erken işe başlayıp, öğle arası da dahil 16:00 gibi işi bitirmek. Hem 1 saat sabahtan, hem 1 saat akşamdan kar edilerek öğle arası da yapılarak vatandaşlar 16:00’da işi bırakabilir. İkinci teklif mesai saatlerini sadece saat değişikliği olacak ve Avrupa standartlarından yine fazla mesai harcanacak.

Çarşamba gününe kadar tüm maddelerin görüşüleceği TBMM’de 45 saatin 37.5 saate düşürülmesi artık an meselesi. Bunun nasıl yapılacağı merakla bekleniyor.

 

İlgili Haberler

Dünyadan
20 Nisan 2024
Türk Kızılay öncülüğünde 9. İyilik Gemisi Mısır’a ulaştı, yardımlar Gazze yolunda

Gazze halkına insani yardım ulaştırmak üzere Türk Kızılay öncülüğünde hazırlanan 3774 tonluk malzemeyle yola çıkan 9’uncu İyilik Gemisi, 55 saat süren deniz yolculuğunu tamamlayarak Mısır’ın El-Ariş Limanı’na ulaştı. Yardım malzemelerinin hızla Gazze’ye sevkiyatını sağlamak için işlemler başlatıldı. Türkiye’nin 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki çatışma mağdurlarına gönderdiği dokuzuncu gemi olan İyilik Gemisi, başta gıda, barınma, hijyen […]

Genel
20 Nisan 2024
KİRA ANLAŞMAZLIKLARININ YÜZDE 80’İ DAVAYA DÖNÜŞÜYOR

Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulması için hayata geçirilen arabuluculuk sistemiyle Anadolu illerindeki anlaşmazlıkların yaklaşık yüzde 60’ı çözüme kavuşturulurken, büyük şehirlerde bu oranın yüzde 20’lerde kaldığı görülüyor.   Büyük şehirlerdeki kira anlaşmazlıklarının yüzde 80’i davaya dönüşmeye devam ediyor. İLGİLİ HABER Çevreci ve Sanat Sever Öğrencilerin Yaratıcı Çalışmaları 3. Kez Müze Gazhane’de! Türkiye’de özellikle […]

Eğitim
20 Nisan 2024
Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile İstanbul Anadolu Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde Bağımlılık Üzerine Söyleşi

Ülkemiz Bağımlılıkla Mücadele Seferberliği kapsamında, İstanbul Anadolu Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde uyuşturucu kullanımı, bağımlılığı ve tedavi yöntemleri konularında Prof. Dr. Nevzat TARHAN ile birlikte Kurum Psikologu Nurdan EYÜPREİSOĞLU’nun moderatörlüğünde bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşide Prof. Dr. Nevzat TARHAN,  bağımlılık nedir, kişiyi madde kullanmaya iten nedenler nelerdir, bağımlı bir bireyin tedavisi nasıl olmalıdır, bağımlı bir birey ile nasıl […]

Belediye
20 Nisan 2024
Dünyanın Çocukları “Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali” için İBB’de buluştu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15 farklı ülkeden ‘Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali’ için İstanbul’a gelen çocukları, Saraçhane’deki tarihi Meclis Salonu’nda ağırladı. İmamoğlu, aralarında Filistin ve Ukrayna’dan gelen çocukların da bulunduğu katılımcılara, “Dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan savaşların, acıların son bulması, Atatürk’ün dediği gibi, yurtta ve dünyada barışın egemen olması için, çocuklardan öğreneceğimiz çok şey var. Dilerim, […]