MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Fırınlara sıkı denetim geliyor

Fırınlara sıkı denetim geliyorCHP İstanbul İl Genel Meclis Üyesi Şahin Çağlar ve arkadaşlarının imzaları ile 2010 yılı Ağustos ayı birleşiminde, “Ekmek ve benzeri gıda maddelerinin sağlık ve hijyenik koşullarda halka ulaştırılması hakkında” konulu yazılı önergeleri İstanbul İl Genel Meclisi Sağlık Komisyonu üyelerince görüşüldü. İstanbul İl Genel Meclisi Sağlık Komisyonu Başkanı Dr. Sadık Danışman (AKP), Başkan Vekili Ecz. Battal Isırkan (AKP), Komisyon Sözcüsü Ecz. Kamber Çal (AKP) ve Komisyon Üyeleri Ali Cemal Kimverdi (CHP) ve Zeynel Avcı (CHP) taraflarından müzakere edilerek karara bağlandı. İstanbul İl Genel Meclisi Sağlık Komisyonu üyeleri ile İstanbul Ekmek İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Süleyman Kartal ile müzakere ederek, Ekmek ve benzeri gıda maddelerinin sağlık ve hijyenik koşullarda halka ulaştırılması hakkında aşağıdaki kararları aldı;

“Ekmekler Ambalajlanacak, Etiketlenecek ve İşaretlenecektir”

“Halkımızın temel gıda maddesi olan ekmeğin uygun ve sağlıklı şartlarda üretilmesi ve tüketilmesi esastır. Tüm fırıncıların ve emek satıcılarının “Türk Gıda Kodeksi” (Tebliğ no:2002/13) yönetmeliğine yasal olarak uyma zorunluluğu vardır. Bu tebliğin amacı insan tüketimine sunulan ekmek ve ekmek ürünlerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim taşıma ve pazarlamasını sağlamak üzere bu ürünlerin özelliklerini belirtmektir. Ayrıca Türk Gıda Kodeksi yönetmeliğine göre ekmek ve ekmek ürünlerinin işaretlenmesi bölümüne uygun olarak ambalajlanacak, etiketlenecek ve işaretlenecektir gibi uyulması gereken bilgiler içermektedir”

“Ekmekler Bakkal ve Marketlerde Ambalajlanarak Satılacak”

Türk Gıda Kodeksine Yönetmeliğine göre ve bu genel kurallara ek kurallar aşağıda belirtilmiştir:

“Ekmek ve ekmek çeşitleri ambalajlı olarak tüketime sunulur. Ekmek ve ekmek çeşitleri sadece fırında ambalajsız olarak tüketime sunulabilir. Bayi ve Bakkal büfelerde mutlaka Türk Gıda Kodeksine uygun ambalajlı ve etiketli olarak üretime sunulur. Üretici firma adı, adresi, üretim yeri ve net ağırlığı belirtilmelidir. Fırın ve üretim yerlerinin GSM ruhsatlı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan alınmış üretim izin tarih ve sayısı ile ilgili bilgiler içeren etiketler tüketicinin göreceği yerlerde bulundurulmalı ve tüketicinin göreceği yerlere asılmalıdır. Üretim izin belgesi olmayan yerlerin Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca ilgili müdürlüklerce kesinlikle faaliyetlerinden men edilmelidir”

“Fırınlar Yönetmenliğe Uymaları İçin Sıkı Denetlenecek”

“Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğine göre ekmek ve ekmek ürünlerinin uygun ve sağlıklı tüketilmesinin denetimi 560 sayılı Kararnameye göre Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından yerine getirilir. Önergede talep edilen ekmek ve benzeri gıda maddelerinin sağlık ve hijyenik koşullarda halka ulaştırılmasında ekmeğin üretim ve pazarlamasında Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğine uyulmasının sıkı bir denetim ile temini mümkündür”

CHP’li Kartal, “Önemli kararlar alındı İstanbullulara hayırlı olsun”

İstanbul Ekmek İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı görevini de yürüten ve Beşiktaş İlçesinden seçilen CHP İstanbul İl Genel Meclis Üyesi ve İl Genel Meclisi CHP Grup Sekreteri Süleyman Kartal alınan kararlarla ilgili mutluluğunu ve memnuniyetini dile getirdi. CHP’li Kartal hem Meclis Üyesi hem de Sendikacı olarak şunları söyledi,İstanbul İl Genel Meclisi Sağlık Komisyonunun değerli üyelerince müzakere ederek aldığımız bu önemli kararlar İstanbul halkına hayırlı olsun. Şunu tekrar hatırlatmakta yarar vardır, ekmek ve ekmek üreticileri taşıma ve depolama, numune alma, analiz metodları, tescil ve denetim gibi birçok kuralları “Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği” hükümlerine göre yerine getirmek ve kurallara uymak zorundadır” uyarılarını bir kez daha yaptı.

Galeri
📆 13 Eylül 2010 Pazartesi 11:57   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR