Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

MEB kararını verdi! Okullar 4 gün açık, 3 gün kapalı olacak!

Yayınlanma:
ABONE OL

MEB kararını verdi. Okullar 4 gün açık 3 gün kapalı olacak. Milli Eğitim bakanlığı okul gün sayısını 4 güne düşüreceği basından yazılıyordu ancak Bakanlıktan henüz açıklama gelmemişti. MEB ilk kez okullarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Avrupanın bir çok ülkesinde geçerli olan Okulları 4 güne indirip, 4 saate indiren Avrupalılar sonrası gözler Türkiye çevrilmişti. Türkiye’de sistemin uygulanıp uygulanmayacağı merak ediliyordu. Bakanlık ilk açıklamasında “Gündemde okul saatlerin değiştirilmesi yada okulların 4 güne indirilmesi ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır” haberi gelse de MEB’in açıklamaları 2023 – 2024 sezonu için yapıldığı öğrenildi.

Okullar 4 gün açık, 3 gün kapalı olacak mı?

2023 – 2024 eğitim ve öğretim yılını kapmasa da esnek bir öğrenim düşünülüyor açıklaması MEB’den geldi. MEB, 2024 – 2025 için Okulları 4 gün açıp 3 gün kapalı tutabilir.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere daha esnek bir çalışma ortamı sunduklarını ifade ederek, haftanın belirli günlere derslere katılım zorunluluğu olmadan okulların 4 güne indirilebileceğini açıkladı. Bakanlık tarafından yeni eğitim modeliyle ilgili ilk açıklama geldi.

Son dakika esnek program!

Okullarda son dakika esnek program öne çıkıyor. 2024 – 2025 yeni eğitim ve öğretim yılında olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı, esnek bir eğitim ve öğretim programı sunmayı hedefliyor.

Bakanlık, öğrencilerin haftanın 1 günü daha eğitimi zorunlu kılmayacağı bir eğitim sistemi üzerinde çalışıyor. Öğrencilere daha esnek bir öğrenip şartı sunmak amacıyla yeni bir eğitim sistemi üzerinde çalışıyor.

Derslere katılım zorunluluğu olmadan, 4 gün okul, 3 gün tatil sisteminin getireleceği sinyalleri alınıyor. 1 günde eğitim zorunlu olmasa da test çözme ve ödev günü gibi bir sistem üzerinde çalışılıyor. Yeni eğitim sistemi dijitalleşme, uzaktan eğitim imkanalarıyla dijital çağa ayak uydurmayı hedeflendiği öğrenildi.

Yeni zaman Okullar 4 gün, tatil 3 gün olacak?

Yeni eğitim sistemi için 2023 – 2024 eğitim ve öğretim takvimi bozulmayacak. Ancak 2024 yılında önceden belirlenen yeni eğitim sistemi 2024 – 2025 için uygulanacağı duyurulacak. Bazı öğretmenlerde de velilerle de görüşülerek yeni sistem netleştirilecek. İlk gelen bilgilere yeni eğitim sistemi çok kısa bir süre sonra yürürlükte olacak.

İlgili Haberler

Genel
20 Nisan 2024
KİRA ANLAŞMAZLIKLARININ YÜZDE 80’İ DAVAYA DÖNÜŞÜYOR

Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulması için hayata geçirilen arabuluculuk sistemiyle Anadolu illerindeki anlaşmazlıkların yaklaşık yüzde 60’ı çözüme kavuşturulurken, büyük şehirlerde bu oranın yüzde 20’lerde kaldığı görülüyor.   Büyük şehirlerdeki kira anlaşmazlıklarının yüzde 80’i davaya dönüşmeye devam ediyor. İLGİLİ HABER Başkan Yıldız’ın yeğeni Doruk Erol Çevik Eskrim Dünya Şampiyonu oldu Türkiye’de özellikle son […]

Eğitim
20 Nisan 2024
Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile İstanbul Anadolu Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde Bağımlılık Üzerine Söyleşi

Ülkemiz Bağımlılıkla Mücadele Seferberliği kapsamında, İstanbul Anadolu Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde uyuşturucu kullanımı, bağımlılığı ve tedavi yöntemleri konularında Prof. Dr. Nevzat TARHAN ile birlikte Kurum Psikologu Nurdan EYÜPREİSOĞLU’nun moderatörlüğünde bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşide Prof. Dr. Nevzat TARHAN,  bağımlılık nedir, kişiyi madde kullanmaya iten nedenler nelerdir, bağımlı bir bireyin tedavisi nasıl olmalıdır, bağımlı bir birey ile nasıl […]

Belediye
20 Nisan 2024
Dünyanın Çocukları “Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali” için İBB’de buluştu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15 farklı ülkeden ‘Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali’ için İstanbul’a gelen çocukları, Saraçhane’deki tarihi Meclis Salonu’nda ağırladı. İmamoğlu, aralarında Filistin ve Ukrayna’dan gelen çocukların da bulunduğu katılımcılara, “Dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan savaşların, acıların son bulması, Atatürk’ün dediği gibi, yurtta ve dünyada barışın egemen olması için, çocuklardan öğreneceğimiz çok şey var. Dilerim, […]

Çocuk
20 Nisan 2024
Çevreci ve Sanat Sever Öğrencilerin Yaratıcı Çalışmaları 3. Kez Müze Gazhane’de!

 İTÜ GVO Beylerbeyi Yerleşkesi öğrencilerinin geleneksel olarak gerçekleştirdiği Yıl Sonu Resim Sergisi bu yıl üçüncü kez 23 Nisan – 14 Mayıs tarihlerinde Müze Gazhane’de yapılacak. Sergideki çalışmaların bir kısmı ‘’ileri dönüşüm’’ temasına odaklanıyor. Öğrencilerin yaratıcı güçlerini dünyanın geleceği için ortaya koydukları sergi izleyicileri düşündürürken, yaşam ve tüketim alışkanlıklarını sorgulamaları için de ilham verecek. Dünya Bankası’nın […]