MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » 5 Bin Kişiye İş Umudu
5 Bin Kişiye İş Umudu


THY, TAV Havalimanları Holding’in yer işletme hizmetleri şirketi HAVAŞ ile kurduğu Turkish Ground Service (TGS), ilk yıl 5 bin kişiye istihdam sağlayacak

Beş havalimanında yerli ve yabancı havayolu şirketlerine hizmet sunacak şirket, 31 Aralık 2009’dan itibaren fiili olarak faaliyete başlayacak. Zaman gazetesinin haberine göre, THY’nin yüzde 50 ortaklıkla HAVAŞ ile kurduğu TGS’nin yönetimi belirlendi. Hamdi Topçu’nun yönetim kurulu başkanlığını üstleneceği şirketin yönetim kurulunda, Dr. M. Sani Şener (TAV CEO’su-Yönetim Kurulu Başkan vekili), Prof. Dr. Cemal Şanlı (THY), Kazım Çalışkan (THY), Müjdat Yücel (HAVAŞ) ve Serkan Kaptan (TAV) yer alacak. Şirketin genel müdürlüğüne de, Türk Hava Yolları’nın yer işletme başkanlığı görevini yürüten Hüseyin Keskin getirildi. Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Keskin, işletme doktorası yapıyor. Keskin, THY’de Haziran 2007’de eğitim koordinasyon müdürü olarak göreve başlamış, daha sonra İstanbul istasyon müdürü ve son olarak yer işletme başkanı olarak hizmet vermişti.
İstanbul Atatürk Havalimanı başta olmak üzere, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Antalya ve Adana Şakirpaşa havalimanlarında 31 Aralık 2009’dan itibaren fiili olarak faaliyete başlayacak. İlk yıl Atatürk Havalimanı’nda sadece ramp (uçak ve kargo hizmeti) hizmeti sunacak olan şirket, diğer dört havalimanında ramp ve trafik (yolcu) hizmeti verecek. Rekabet Kurumu, geçen yıl 28 Ağustos’ta hisse devrini onaylamış, şirket 22 Ekim
2008’de A Tipi Çalışma Ruhsatı Ön İzni almıştı.

Dünyanın sayılı ground handling (yer işletme hizmeti) şirketleri arasına girmeyi amaçlayan TGS, bir yıl sonra 5 bin kişilik istihdama ulaşmayı hedefliyor. Şirket, THY ve Ankara merkezli Anadolujet başta olmak üzere yerli ve yabancı havayolu şirketinin 200 bin frekansın üzerinde uçağına hizmet sunacak. İlk yıl 100 milyon liranın üzerinde ciro hedefi bulunan şirket, orta vadede Avrupa ve Ortadoğu’da büyüme amaçlıyor. THY, TGS için, ICF Ground Handling/Fraport IC İçtaş Havalimanı Yer Hizmetleri, Çelebi Hava Servisi ve Havaş Havaalanları Yer Hizmetleri ile görüşme yapıyordu. TGS’yi, açılan ihale sonrası HAVAŞ ile anlaşarak kuran THY, teknik ve ikramdan sonra yer hizmetlerinde de şirketleşmeye gitmiş oldu. TAV Havalimanları Holding CEO’su Sani Şener, yer hizmetleri kuruluşu HAVAŞ olarak, en yüksek fiyatı vererek şirketin yüzde 50’sine ortak olduklarını söyledi. Türk Hava Yolları’nın yılda 250 bin uçuşluk portföyünün yarısına ortak olduklarına dikkat çeken Şener, HAVAŞ’ın da, Türkiye’de halen 160 bin uçuşa hizmet sunduğunu bildirdi.

First class’ın ilk yolcusu Cüneyd Zapsu oldu

Türk Hava Yolları (THY), İstanbul-New York uçuşunu dün ilk kez Boeing 777-300 ER tipi uçağı ile yaptı. İşadamı Cüneyd Zapsu, first class yolcularından biri oldu. THY, geçen aralık ayında Singapur, Bangkok ve Londra hattında başlattığı first class uçuşlara bir yenisini ekledi. First class hizmeti sunduğu Boeing 777-300 ER tipi yolcu uçaklarıyla dünden itibaren New York uçuşlarına da başladı. İlk kez bu tip uçakla New York’a sefer yapan THY’nin first class hizmeti ilk günden ilgi görmeye başladı. Türk Hava Yolları’nın İstanbul-New York seferindeki ilk first class yolcuları Amerika’ya tatil için giden İsmail ve Ayşın Yalçın çifti oldu. Yalçın çiftinin, İstanbul’dan New York’a first class uçmak için tek yön 6 bin 100 lira, gidiş-dönüş 12 bin lira olan biletlerini biriken milleriyle aldıkları öğrenildi. Şirketin bir diğer first class misafiri, Türkiye’nin yakından tanıdığı bir isim olan işadamı Zapsu oldu.

Etiketler: , ,
📆 30 Eylül 2009 Çarşamba 12:42   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR