MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Bostancı, Feneryolu, Flaş, Hasanpaşa, Toplum » Efsane Şehir Kadıköy
Efsane Şehir Kadıköy


Asırlar boyunca çeşitli kavimlerin istilasına uğrayan Kadıköy ‘ün kısaca nerden nereye geldiğine bakarak sizlere özetlemek istedik.

Kadıköy’ün eski adı Kalkedon idi. Kadıköy’ün nüfusu bir ara 750 bine yaklaşmasına rağmen Ataşehir’in kurulması ile (2007) 553,670 olarak belirlendi. 21 Mahallesi olan Kadıköy’ün eski ve önemli semtleri şunlar; Moda, Kızıltoprak, Feneryolu, Hasanpaşa ve Bostancı.

5 Yıl İşkâl Altında Kaldı

1.Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti yenilince 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşması uyarınca 13 Kasım 1918’de İstanbul ve Kadıköy’e İngiliz, Fransız, İtalyan ve Amerikan askerleri girdi. İşkâl Kuvvetleri yönetimi ellerine aldılar. Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanması ve Lozan Barış Antlaşmasının imzalanması üzerine beş yıl kadar süren işkal günleri sona erdi. İstanbul’la birlikte Kadıköy 6 Ekim 1923’te Kurtuluş Gününün sevincini yaşadı.
1869’dan 1930’a kadar Üsküdar Sancağı’na bağlı olan Kadıköy 23 Mart 1930’da ilçe yapıldı

Kültürün Merkezi’ydi

50–60 yıl önce Kadıköy İstanbul’un en mutena semtlerinden biriydi. Üsküdar, Moda, Hasanpaşa ve Bostancı semtlerine olan ulaşım Tramvay ile sağlanırdı. Kadıköy adeta kültürün ve eğlenceninde merkezi konumundaydı.

Opera Sineması, Süreyya Sineması, Yurd Sineması, Hale sineması ve Yel değirmeni Özen Sinamsının yanı sıra Kadıköy’de çok sayıda yazlık Sinema bahçesi de vardı. Daha sonra Opera sineması yıktırıldı ve yerine iş merkezi inşa edildi. Süreyya Sineması’nın perdesi karardı. Yurt sineması Adliye binası olarak kullanılıyor. Hale Sineması ise yıkıldı ve yerine daha modern bir sinema olan Rerks Sineması inşa edildi. Yel değirmeni semtindeki Özen Sineması da tarihe karıştı.

efsansehir
Salıpazarı’ da Tarihe Karıştı

Türkiye’nin en eski ve büyük semt pazarı olarak tarihe geçen ünlü Salı Pazarı’da Hasanpaşa semtine kaydırıldı ve böylece Salı Pazarı da tarihe karışmış oldu. Tarihe karışanların arasında Hasanpaşa semtinde bulunan Gazhane deposu da tarihe karıştı. Önceden İstanbul’un birçok semtinde Havagazı kullanılıyordu. Zamanla Kadıköy’ün en önemli simgesi durumundaki Tramvaylar kaldırıldı, hatları söküldü. Daha sonra yeniden döşenen hatta sembolik olarak Tramvay çalıştırılıyor. Sadece Kadıköy İskelesi-Moda güzergâhında.

Haber: Fethi Satıcı

📆 26 Eylül 2009 Cumartesi 10:49   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR