Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Efsane Şehir Kadıköy

Yayınlanma:
ABONE OL
Efsane Şehir Kadıköy

Asırlar boyunca çeşitli kavimlerin istilasına uğrayan Kadıköy ‘ün kısaca nerden nereye geldiğine bakarak sizlere özetlemek istedik.

Kadıköy’ün eski adı Kalkedon idi. Kadıköy’ün nüfusu bir ara 750 bine yaklaşmasına rağmen Ataşehir’in kurulması ile (2007) 553,670 olarak belirlendi. 21 Mahallesi olan Kadıköy’ün eski ve önemli semtleri şunlar; Moda, Kızıltoprak, Feneryolu, Hasanpaşa ve Bostancı.

5 Yıl İşkâl Altında Kaldı

1.Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti yenilince 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşması uyarınca 13 Kasım 1918’de İstanbul ve Kadıköy’e İngiliz, Fransız, İtalyan ve Amerikan askerleri girdi. İşkâl Kuvvetleri yönetimi ellerine aldılar. Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanması ve Lozan Barış Antlaşmasının imzalanması üzerine beş yıl kadar süren işkal günleri sona erdi. İstanbul’la birlikte Kadıköy 6 Ekim 1923’te Kurtuluş Gününün sevincini yaşadı.
1869’dan 1930’a kadar Üsküdar Sancağı’na bağlı olan Kadıköy 23 Mart 1930’da ilçe yapıldı

Kültürün Merkezi’ydi

50–60 yıl önce Kadıköy İstanbul’un en mutena semtlerinden biriydi. Üsküdar, Moda, Hasanpaşa ve Bostancı semtlerine olan ulaşım Tramvay ile sağlanırdı. Kadıköy adeta kültürün ve eğlenceninde merkezi konumundaydı.

Opera Sineması, Süreyya Sineması, Yurd Sineması, Hale sineması ve Yel değirmeni Özen Sinamsının yanı sıra Kadıköy’de çok sayıda yazlık Sinema bahçesi de vardı. Daha sonra Opera sineması yıktırıldı ve yerine iş merkezi inşa edildi. Süreyya Sineması’nın perdesi karardı. Yurt sineması Adliye binası olarak kullanılıyor. Hale Sineması ise yıkıldı ve yerine daha modern bir sinema olan Rerks Sineması inşa edildi. Yel değirmeni semtindeki Özen Sineması da tarihe karıştı.

efsansehir
Salıpazarı’ da Tarihe Karıştı

Türkiye’nin en eski ve büyük semt pazarı olarak tarihe geçen ünlü Salı Pazarı’da Hasanpaşa semtine kaydırıldı ve böylece Salı Pazarı da tarihe karışmış oldu. Tarihe karışanların arasında Hasanpaşa semtinde bulunan Gazhane deposu da tarihe karıştı. Önceden İstanbul’un birçok semtinde Havagazı kullanılıyordu. Zamanla Kadıköy’ün en önemli simgesi durumundaki Tramvaylar kaldırıldı, hatları söküldü. Daha sonra yeniden döşenen hatta sembolik olarak Tramvay çalıştırılıyor. Sadece Kadıköy İskelesi-Moda güzergâhında.

Haber: Fethi Satıcı

İlgili Haberler

Basında Kadıköy
20 Mayıs 2024
Duman’ın “Erzurum’a Selam Söyle’nin ardından, “Kars’a Selam Söyle” kitabı yayınlandı

Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden Erzurumlu Prof. Dr. Halûk Harun Duman, Erzurum’u konu alan iki kitapla birlikte bir de Kars’ı konu alan yeni bir kitap yayımladı. Kitaplar hakkında değerlendirme yapan Duman, “Çok zengin anılar ve tarihsel bilgiler içeren kitaplar her iki şehrin 1960-1985 yıllarına ışık tutan ilginç bilgilerden oluşuyor. Adeta şehrin gizli tarihi sayılabilecek kitaplarla hiç […]

Genel
20 Mayıs 2024
Mardin Basın Çalıştayı’nda Gazeteciliğin Olumsuz Etkilendiği Sebepler Konuşuldu

Gazeteciler, yeni başlattıkları Basın Platformu hareketiyle Mardin’de bir çalıştay düzenlediler. Mardin Yay Grand Oteli’de gerçekleşen Basın Platformu 2. Çalıştayı, Mardinli gazetecilerinde yer aldığı toplantıda, önemli sorunların masaya yatırılmasına ev sahipliği yaptı. Toplantıya katılan gazeteciler, gelişen teknoloji, ekonomik sıkıntılar ve sosyal medya etkisi gibi konuların basılı gazeteciliği nasıl etkilediğini derinlemesine ele aldılar. TEKNOLOJİ VE TÜKETİM ALIŞKANLIĞI […]

Ekonomi
18 Mayıs 2024
Palandöken: “Yeni bir yapılandırma kanununa ihtiyaç var”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kamuda tasarruf paketi açıklandıktan sonra esnafın ve vatandaşın rahatlaması için yeni bir yapılandırma kanunu çıkması gerektiğini ifade etti. Kamuda tasarruf paketi açıklandıktan sonra esnafın ve vatandaşın rahatlaması için yeni bir yapılandırma kanunu çıkması gerektiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Enflasyondaki artış sadece dar gelirlileri değil esnafı da büyük […]

Basında Kadıköy
18 Mayıs 2024
Kadıköylü Yazar Özge Doğar’dan Yeni Kitap

Kadıköylü Yazar Özge Doğar’ın “Renkli Çiçeklerim Var” başlıklı yeni öykü kitabı, Ters Kule Yayınları etiketiyle çıktı. 13 öyküden oluşan kitapta Çiçekçi Kadın Pembe, kadınlığa, insanlığa, geleceğe dair öyküler anlatırken; umudun oltasına takılmamızı sağlıyor. Özge Doğar “Renkli Çiçeklerim Var” hakkında, “Toplumsal acıların, bireyi etkilememesi mümkün değil. Benim öykülerimde kadınlar eşitlikten ve özgürlükten yana bir dünya için […]