MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Göztepe, Politika, Toplum » CHP: ‘Yeter! Kurbağalıdere ıslah edilsin’
CHP: ‘Yeter! Kurbağalıdere ıslah edilsin’


2010 yılı Haziran ayı İBB meclis toplantıları gerçekleşti. CHP’li Kadıköy ve İBB Belediye Meclis Üyeleri hazırladıkları yazılı önerge ile İBB’nin dere ıslah çalışmaları için yapılacak ihalelerine dikkat çekerek “İBB Dere Islahı İçin İlçe Belediyeleri ile Koordineli Çalışsın” önerisini tekrarladı.

CHP Kadıköy ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Fahrettin Kayhan, Murat Antik, Hasan Gökpınar, Esat Kızılgün, Hakan Şişik, Hürseyit Gürsoy, Tarık Fırat ve Mehmet Aktaş imzaları ile İBB Meclisine verilen önerge oy birliği ile Meclis Başkanlık Makamına havale edildi. CHP’li Meclis Üyeleri önergelerinde şunlara değindi;

 

‘’CHP’liler, İBB Dere Islahı İçin İlçe Belediyeleri ile koordineli çalışsın.Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Ataşehir İlçelerindeki küçük derelerin bağlandığı havzaya sahip Kurbağalıdere yaklaşık 30.00km uzunluğunda olup, Yoğurtçu Parkı civarında Marmara denizine bağlanmaktadır.En son yağışlarda taşarak can kaybına da sebep olan taşkın sonucu, nihayet Büyükşehir Belediyesi, Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından ıslah çalışmalarına başlanacağı, ihale aşamasına gelindiği bildirilmiştir. Salıpazarı ile Göztepe arasındaki yaklaşık 1200m için düşünülen ıslah çalışması, Kadıköy Belediyesinin  tespitlerine göre yeterli olmayacaktır.

Artık Kurbağalıdere’de trajediler yaşanmasın;

1-Derenin denize açıldığı nokta ile Recep Peker Caddesi üzerindeki köprü kotu düşük olduğundan taşkınlarda dere akışına engel olmaktadır.

2-Fahrettin Kerim Gökay Caddesi Köprünün orta ayağı akışa engel olup pislik tutucu olarak kesiti daraltmaktadır.

3-Mandıra Caddesindeki köprü kotu düşük ve taşıyıcı kirişler dere içine sarkık olduğundan dere üzerinde taşkınlarda bent oluşturmaktadır.

4-Dere kenarına yapılan atık su kolektörleri şiddetli yağmurlarda taşarak dereye karışıp, debiyi arttırmaktadır.

5-Yapılacak olan ıslahta kesit genişletmeleri yapılarak özellikle dere güzergâh kenar duvarlarının tüm boyda yükseltilmesi gerekmektedir.

Kısaca Kurbağalıdere’de bir daha son olaydaki trajedinin ve can kayıplarının yaşanmaması için ıslah çalışmaları sırasında yukarıdaki önerilerimizin dikkate alınması ve Kurbağalıdere’ye sınırı olan tüm ilçe belediyeleri ile koordineli çalışılmasını öneririz’’.Dedi

Galeri
📆 21 Haziran 2010 Pazartesi 12:29   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR