Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Flaş

Kadıköy köpekleri ile güzel..!

Yayınlanma:
ABONE OL

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu üyesi DOHAYKO Genel Sekreteri   Nesrin Cıtırık sokak hayvanları  ile ilgili konuları toplumla paylaştı.Cıtırık şu açıklamalarda bulundu:                            

 Kadıköy Belediye Başkanlığına ve Toplumun Bilgisine,

 

  Belediye Başkanı Sayın Selami Öztürk’de  dahil olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti’nde hiç bir kimse veya kuruluş yasaların üstünde değildir. Hiç bir kimse ya da kurulusun yasaları kendi görüsüne veya faydasına göre uygulama veya uygulamama keyfiyeti yoktur.

 

Bu bağlamda aşağıdaki hususları belediye mensupları ve toplumla paylaşıyoruz:

 

 

 1. Bir yıl önce Özgürlük Parkındaki gariban kedicikleri oradan attıran, onların kışınn soğukta girmeleri için konmuş kulübeleri kırdıran zihniyet, bu gün KADIKOY sokaklarında hayvan görmek istememektedir.

 2. STK kimliğimizle Özgürlük Parkı kedileri için verdiğimiz dilekçelerimize, gönüllü çalışmayı aşağılayan ve “eğer gönüllü iseler gelip barınakta bizzat çalışsınlar, temizlik bakim yapsınlar” anlamında cevap veren zihniyet, bu gün de yasayı uygulamama hakkını kendinde görmektedir.

 3. Hayvan korumacı gönüllülerin ana işlevi barınakta temizlik ve bakım yapmak değil, belediyelerin ve tüm ilgili kurumların karsısında eşit muhataplar olarak yer alıp hayvanların yasam haklarını korumaktır.Yani uygarlığı korumaktır, yani vicdani ve ahlaki davranış kavramını korumak ve yerleştirmektir.Yani, belediyelerin ve tüm ilgili kurumların yasa gereği olan görevlerini yerine getirmelerini toplumsal ve STK etkisi ve kimliği ile sağlamaktır.

 4. Hayvan koruma gönüllüleri bir ölçüde adaletsiz bir yaklaşım içinde oldular. Bir başka partinin belediyesine büyük tepki gösterirken, Kadıköy Belediyesinin pek çok davranışını TOLERE ettiler, mensup oldukları sosyal görüş açısından.

 Oysa, gönüllülerin cansiperane çalıştıkları ATASEHIR barınağındaki derme çatma gölgeliksiz kulübelerdeki zincirlerle bağlı köpekler, bir metrekare gölgelik temin etmek için adeta çırpınan  gönüllüler, bu belediyedeki zihniyeti en iyi biçimde anlatan belirtilerdi.

 5. Kadıköy sokaklarında özgürce gezen köpeklerin ise, belediyenin yaklaşımından değil, orada yasayan toplumun sosyo kültürel seviyesinden ve Kadıköy gönüllülerinin müthiş çabasından kaynaklandığı maalesef şimdiye kadar görülmedi.

  Bu tespitlerden sonra, uygar ve basarılı bir belediye başkanı olan Sayın Selami Öztürk’ün , bu kararları birimlerinin yönlendirmesi ile aldığına hala daha inanıyoruz.

 Kadıköy sokaklarında yasayan hayvanların ATASEHIR barınağının DAR BETON ODALARINA tıkılmaması gerektiğini tekrar vurguluyoruz.

 Sokaklarda daima köpeklerin ve kedilerin olacağını, bunun ilahi dengenin gereği olduğunu, buna karsı çıkmanın Yüce Allahın yaratma gücüne karsı çıkmak olduğunu, bu dünyada var olan tüm canlı ve cansızların bir sebebi olduğunu tekrar vurguluyoruz.

Kadıköy belediyesinin 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununu uygulamasını talep ediyoruz.Kadıköy Belediyesinin BEYKOZ ve KARTAL belediyeleri gibi artık STK lafla ve gönüllülerle karşılıklı EŞİT  MUHATAPLAR olarak sahipsiz hayvan sorununa yaklaşmasının zamanı geldiğini ve bunun gereğinin yapılmasını talep ediyor ve umut ve inançla bekliyoruz.Toplanan köpeklerin ATASEHIR BARINAGININ DAR BETON ODALARINDA ne kadar kalacağının, özgürlüklerine ne zaman kavuşacağının tarafımıza 4982 sayılı yasa gereği bildirilmesini saygılarımızla talep ediyoruz.

İlgili Haberler

Ekonomi
18 Mayıs 2024
Palandöken: “Yeni bir yapılandırma kanununa ihtiyaç var”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kamuda tasarruf paketi açıklandıktan sonra esnafın ve vatandaşın rahatlaması için yeni bir yapılandırma kanunu çıkması gerektiğini ifade etti. Kamuda tasarruf paketi açıklandıktan sonra esnafın ve vatandaşın rahatlaması için yeni bir yapılandırma kanunu çıkması gerektiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Enflasyondaki artış sadece dar gelirlileri değil esnafı da büyük […]

Basında Kadıköy
18 Mayıs 2024
Kadıköylü Yazar Özge Doğar’dan Yeni Kitap

Kadıköylü Yazar Özge Doğar’ın “Renkli Çiçeklerim Var” başlıklı yeni öykü kitabı, Ters Kule Yayınları etiketiyle çıktı. 13 öyküden oluşan kitapta Çiçekçi Kadın Pembe, kadınlığa, insanlığa, geleceğe dair öyküler anlatırken; umudun oltasına takılmamızı sağlıyor. Özge Doğar “Renkli Çiçeklerim Var” hakkında, “Toplumsal acıların, bireyi etkilememesi mümkün değil. Benim öykülerimde kadınlar eşitlikten ve özgürlükten yana bir dünya için […]

Sivil Toplum
18 Mayıs 2024
Başkan Yıldız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

İstanbul Gazete ve Haberciler Federasyonu Başkanı Ali Rıza Yıldız, 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. İstanbul Gazete ve Haberciler Federasyonu Başkanı Ali Rıza Yıldız, mesajında şu ifadelere yer verdi; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün, Samsun`a ayak bastığı 19 Mayıs günü, milli hafızamız için çok önemli bir gündür. İstiklal mücadelemizin sembol […]

Genel
17 Mayıs 2024
İlayda Emir; Bu sezon erkek giyimi son derece şık olacak

2024 Takım Elbiselerine İlginç Tanıtım..   İlayda Emir markasının Son koleksiyonu için İstanbul’un muhteşem boğazında özel bir etkinlik gerçekleştirildi.. Deneyimli fotoğrafçılar Semih Palancı ve Reza Salgın’ın fotoğraflarını çektiği ve özel çekimlerde bulunduğu organizasyonu Bilal Baştemur otuzbeş başarılı modelle çekimleri marmaranın muhteşem mavisinde tekne turunda gerçekleştirdi. İLGİLİ HABER Akasya’dan 19 Mayıs’ta gençlere armağan: “Drone Soccer” Stylingi […]