MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Kadıköy köpekleri ile güzel..!

Kadıköy köpekleri ile güzel..!HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu üyesi DOHAYKO Genel Sekreteri   Nesrin Cıtırık sokak hayvanları  ile ilgili konuları toplumla paylaştı.Cıtırık şu açıklamalarda bulundu:                            

 Kadıköy Belediye Başkanlığına ve Toplumun Bilgisine,

 

  Belediye Başkanı Sayın Selami Öztürk’de  dahil olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti’nde hiç bir kimse veya kuruluş yasaların üstünde değildir. Hiç bir kimse ya da kurulusun yasaları kendi görüsüne veya faydasına göre uygulama veya uygulamama keyfiyeti yoktur.

 

Bu bağlamda aşağıdaki hususları belediye mensupları ve toplumla paylaşıyoruz:

 

 

 1. Bir yıl önce Özgürlük Parkındaki gariban kedicikleri oradan attıran, onların kışınn soğukta girmeleri için konmuş kulübeleri kırdıran zihniyet, bu gün KADIKOY sokaklarında hayvan görmek istememektedir.

 2. STK kimliğimizle Özgürlük Parkı kedileri için verdiğimiz dilekçelerimize, gönüllü çalışmayı aşağılayan ve “eğer gönüllü iseler gelip barınakta bizzat çalışsınlar, temizlik bakim yapsınlar” anlamında cevap veren zihniyet, bu gün de yasayı uygulamama hakkını kendinde görmektedir.

 3. Hayvan korumacı gönüllülerin ana işlevi barınakta temizlik ve bakım yapmak değil, belediyelerin ve tüm ilgili kurumların karsısında eşit muhataplar olarak yer alıp hayvanların yasam haklarını korumaktır.Yani uygarlığı korumaktır, yani vicdani ve ahlaki davranış kavramını korumak ve yerleştirmektir.Yani, belediyelerin ve tüm ilgili kurumların yasa gereği olan görevlerini yerine getirmelerini toplumsal ve STK etkisi ve kimliği ile sağlamaktır.

 4. Hayvan koruma gönüllüleri bir ölçüde adaletsiz bir yaklaşım içinde oldular. Bir başka partinin belediyesine büyük tepki gösterirken, Kadıköy Belediyesinin pek çok davranışını TOLERE ettiler, mensup oldukları sosyal görüş açısından.

 Oysa, gönüllülerin cansiperane çalıştıkları ATASEHIR barınağındaki derme çatma gölgeliksiz kulübelerdeki zincirlerle bağlı köpekler, bir metrekare gölgelik temin etmek için adeta çırpınan  gönüllüler, bu belediyedeki zihniyeti en iyi biçimde anlatan belirtilerdi.

 5. Kadıköy sokaklarında özgürce gezen köpeklerin ise, belediyenin yaklaşımından değil, orada yasayan toplumun sosyo kültürel seviyesinden ve Kadıköy gönüllülerinin müthiş çabasından kaynaklandığı maalesef şimdiye kadar görülmedi.

  Bu tespitlerden sonra, uygar ve basarılı bir belediye başkanı olan Sayın Selami Öztürk’ün , bu kararları birimlerinin yönlendirmesi ile aldığına hala daha inanıyoruz.

 Kadıköy sokaklarında yasayan hayvanların ATASEHIR barınağının DAR BETON ODALARINA tıkılmaması gerektiğini tekrar vurguluyoruz.

 Sokaklarda daima köpeklerin ve kedilerin olacağını, bunun ilahi dengenin gereği olduğunu, buna karsı çıkmanın Yüce Allahın yaratma gücüne karsı çıkmak olduğunu, bu dünyada var olan tüm canlı ve cansızların bir sebebi olduğunu tekrar vurguluyoruz.

Kadıköy belediyesinin 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununu uygulamasını talep ediyoruz.Kadıköy Belediyesinin BEYKOZ ve KARTAL belediyeleri gibi artık STK lafla ve gönüllülerle karşılıklı EŞİT  MUHATAPLAR olarak sahipsiz hayvan sorununa yaklaşmasının zamanı geldiğini ve bunun gereğinin yapılmasını talep ediyor ve umut ve inançla bekliyoruz.Toplanan köpeklerin ATASEHIR BARINAGININ DAR BETON ODALARINDA ne kadar kalacağının, özgürlüklerine ne zaman kavuşacağının tarafımıza 4982 sayılı yasa gereği bildirilmesini saygılarımızla talep ediyoruz.

Galeri
📆 24 Mayıs 2010 Pazartesi 11:23   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Kadıköy köpekleri ile güzel..!” için bir cevap

  1. esın onder dedi ki:

    dogrusu da budur….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR