MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Tuzla Çanakkale şehitlerini unutmadı
Tuzla Çanakkale şehitlerini unutmadı


Çanakkale Zaferi’nin 95. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü tüm yurtta olduğu gibi, Tuzla’da da coşkuyla kutlandı. Tuzlalıların büyük ilgi gösterdiği anma töreninde konuşan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı “Çanakkale Zaferi, bir ulusun azmi ve fedakarlığının simgesidir” dedi.

İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma törenini, İstiklal Marşı’nın okunması ve şehitler için yapılan saygı duruşuyla başladı.

Programa Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Emniyet Müdürü Ahmet Korkmaz, belediye meclis üyeleri ve Tuzlalı vatandaşlar katıldı. Programa konuşmacı olarak katılan Gazeteci-Yazar Yusuf Çağlar’ın ‘Çanakkale Zaferi’ni anlatan sunumu, dinleyiciler tarafından büyük bir ilgiyle takip edildi. İstanbul Dünya Sahnesi’nin sergilemiş olduğu ‘Özlenen Çanakkale Ruhu’ adlı tiyatro ise, katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

 

Birlik ve beraberliğin simgesi

Programın açış konuşmasını yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, kahramanlıklarla dolu tarihimizde yüzlerce zafer olmasına rağmen, Çanakkale Zaferi’nin tarihimizde ayrı bir yeri olduğunu söyledi. Çanakkale’de yaşanan bu kurtuluş ve özgürlük yolundaki destanın, gelecek kuşaklara doğru şekilde aktarmanın önemini vurgulayan Başkan Yazıcı, “Çanakkale Zaferi, milletimizin çok güç şartlar altında kazandığı, azmin ve fedakarlığın doruk noktasına ulaştığı eşsiz bir mücadelenin simgesidir. Bu zafer, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, milletimizin neleri başarabileceğinin de en güzel kanıtıdır. Çanakkale Zaferi ile birlikte Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz.” Dedi

Çanakkale yeniden yaşandı

Başkan Yazıcı’dan sonra günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet ise,  bir milleti yok etmek için Çanakkale’ye gelen yedi düvelin, büyük bir bozguna uğradığını söyledi. Hiçbir şekilde din, dil ve ırk ayrımı yapılmadan omuz omuza verilen bu muhteşem zaferin, birlik ve beraberlik ruhunu yaşatmada bir çimento görevi gördüğünü vurguladı.

 

Programa konuşmacı olarak katılan Gazeteci-Yazar Yusuf Çağlar’ın slayt eşliğinde sunduğu Çanakkale Zaferi, salonda bulunan dinleyicileri adeta zafer yıllarına götürdü. İlginç olaylar ve hatıraların da yer aldığı sunum, çok zor şartlar altında kazanılan bu zaferin büyüklüğünü bir kez daha ortaya koydu.

Galeri
📆 19 Mart 2010 Cuma 15:12   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR