MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Feneryolu, Toplum » Sesli Ünsüzler
Sesli Ünsüzler


 

 

Kadıköy Feneryolu Halk Eğitim Merkezi okuma-yazma kursu öğrencileri üç aylık yoğun bir programın ardından ilk aşamalarını, geçtiğimiz hafta yapılan sınav ile tamamladılar. Kitap, defter ve kırtasiye dahil her ihtiyacın ücretsiz olarak karşılandığı programın öğrencileri şimdi ikinci adımlarını atmak üzere…

 

 

 

Türkiye’de anayasal bir yurttaşlık hakkı olarak tanınan çağdaş, eşit ve karma eğitimin ne yazık ki her bireye tanındığını söylemek güç. Sistemdeki aksaklık ve hataların zaten görünür olduğu eğitim anlayışı içinde, bilhassa kız çocuklarının başına gelmekte olan bu mahrumiyete karşı sürdürülen yapıcı çalışmalardan biri, 2012 yılına dek Pratik Kız Sanat Okulu olarak hizmet vermiş olan Feneryolu’ndaki Halk Eğitim Merkezi binasında hayat buluyor.

 

 

Kayıtların yıl boyunca devam edeceği ücretsiz okuma-yazma kursları böylesi bir açığı kapatma yolunda ilerlerken katılımın arttırılması bir diğer hedef. Gündüz ve akşam okulu şeçenekleriyle süren kursların kapısı, yalnız kadınlara değil dileyen her kimlikten katılımcıya açık.

 

 

Kurumun eğitmenlerinden Perisu Taştan, içinde bulunduğumuz eğitim-öğretim yılında vereceği ikinci mezunlarının haklı gururuyla özellikle vurguluyor: “Sizler de çevrenizdekileri haberdar edin ki, hiçbir ekonomik yük yaratmayacak şekilde açtığımız bu kurslardan herkes faydalanabilsin.”

 

 

Böylece bir sınavı daha atlattıktan sonra hayat hikayesine kulak verdiğimiz 84 yaşındaki Zelfi Yavuz’un şu sözleri ise, toplumsal cinsiyet baskılarının eğitimden uzak tuttuğu kadınların durumunu bilgece özetler ve onları yüreklendirir nitelikte: “İnşallah bunu da başaracağız…”

 

 

Üç ay boyunca haftada 12 saat verilen ilk aşama kurslarını takiben açılacak ikinci seviye sınıflardan mezun olanlar, MEB onaylı ilkokul diplomalarını almaya da hak kazanıyorlar. Bundan sonra ortaöğretime geçmek isteyen adaylar içinse yine merkez bünyesindeki ilgili Açıköğretim Bürosu hizmet vermekte.

 

 

Etiketler: , , , ,
📆 24 Mart 2014 Pazartesi 11:29   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR