MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Yeni yılın ilk ayında erkek terörünün bilançosu
Yeni yılın ilk ayında erkek terörünün bilançosu


 

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, “2014 yılı Ocak ayında erkekler 23 kadın öldürdü, 6 kadına tecavüz etti, 45 kadını yaraladı, 5 kadına cinsel tacizde bulundu. Devlet kadınları koruyamıyor” dedi.

 

TBMM’de düzenlediği basın toplantısına gazetecilerin Sevgililer Günü’nü kutlayarak başlayan Aylin Nazlıaka, Türkiye’de kadının durumu ile ilgili bilgiler verdi. 2013 yılının kadınlar açısından erkek şiddeti ile geçen bir yıl olduğunu ifade eden Nazlıaka, “Erkekler 2013’de 214 kadın ve 10 çocuğu öldürdü, 167 kadına tecavüz girişiminde bulundu, 161 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu. Her 10 kadından birisi şiddet gördüğü için şikayette bulundu. Buna rağmen, koruma tedbir kararı çıkartılmasına rağmen bu kadınlar çok ağır yaralandı. Kadınlar yine en çok eşlerinden şiddet gördü” diye konuştu.

Boşanmak isteyen 32 kadının öldürüldüğünü, tecavüz vakalarının yüzde 56’sının kadınların kendi evlerinde gerçekleştiğini söyleyen Nazlıaka, “Devlet kadınları koruyamıyor. Ayşenur İslam’ın bugüne kadar kadına yönelik verdiği bir araştırma önergesi, soru önergesi, kanun teklifi yok, hatta bugüne kadar bu konuda yaptığı bir konuşma da yok” şeklinde konuştu.

2014 yılı Ocak ayında erkekler 23 kadını öldürdü, 6 kadına tecavüz etti, 45 kadını yaraladı, 5 kadına cinsel tacizde bulundu. Bunlar resmi kayıtlar, resmi kayıtlara geçmeyen yüzlerce kadın dram hikayeleri olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullanan Nazlıaka, Başbakan Erdoğan’ın Gezi eylemleri sırasında bir başörtülü kadına saldırı olduğu yönünde ifade kullandığını belirterek, Emine Erdoğan’ın ise Başbakan Erdoğan’a destek verdiğini söyledi. Nazlıaka, “Başbakan’ın söylediklerinin tek kelimesinin doğru olmadığı bir televizyon kanalında yayınlanan görüntülerle ortaya çıktı. Olayın Başbakan’ın anlattığı hikayeyle alakası olmadığını hep birlikte gördük. Anlatılan senaryonun bir harfinin dahi doğru olmadığına şahitlik ettik. Ben bu kadını çok defa aradım, kendisi telefonlarıma çıkmadı. Yaşanmamış bir olayı yaşanmış gibi göstermek, insanların inançları üzerinden, annelik gibi en ulvi duygular üzerinden siyaset yapmak, insanları ötekileştirmek, bölmek ne kadar tehlikeli ve kabul edilmeyecek bir olaydır. Bunun adı devlet provokasyonudur. Biz bu konuda bir suç duyurusunda bulunacağız. Bizim suç duyurusunda bulunacağımız makam iddia makamıdır. Bu iddia Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştır. Bizim suç duyurusunda bulunacağımız Sayın Başbakan’dır” dedi.

Bugünün aynı zamanda Şiddetle Mücadele Günü olduğunu söyleyen Nazlıaka, “Biz toplumun hiçbir kesiminde şiddet uygulanmasını elbette ki kabul edilebilir bulmuyoruz” dedi.

Nazlıaka, basın toplantısı sonrasında gazetecilere karanfil verdi. Gazeteciler adına da Kanal A Muhabiri Pınar Ağca, Nazlıaka’ya Sevgililer Günü nedeniyle bir hediye verdi.(İHA)

 

 

📆 14 Şubat 2014 Cuma 13:53   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR