MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Magazin, Toplum » Türkan Şoraya ”Al Yazmalım ”Kamyonu
Türkan Şoraya ”Al Yazmalım ”Kamyonu


 

Türkan Şoray’a “Al Yazmalım” Kamyonu ve Ahmet Mekin’le “Selvi Boylum” Sürprizi…

”Selvi Boylum Al Yazmalım”Filminin Efsane Oyuncuları ve Kırmızı Kamyon

Türk Sinemasının 100.Yılında Cahit Berkay’ın Canlı Performansıyla Bir Araya Geliyor …

 

 

 

Yeşilçam’ın gelmiş geçmiş en büyük aşk filmi olarak kabul edilen ve bir başyapıt sayılan “Selvi Boylum, Al Yazmalım”,Türk Sinemasının 100.yılı nedeniyle, Sevgililer Günü Haftasında 16 Şubat Pazar günü “Sevgi Emektir” temasıyla tekrar hatırlanacak.

 

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD)’un organize ettiği etkinlikte, Yeşilçam’ın efsane oyuncuları Türkan Şoray ve Ahmet Mekin, Cengiz Sezici, filmin özgün müziğini yapan Cahit Berkay, yapımcısı Arif Keskiner ve görüntü yönetmeni Çetin Tunca yıllar sonra bir araya gelecekler. Organizasyonda aynı zamanda Şoför İlyas rolündeki Kadir İnanır’ın kullandığı kırmızı kamyon da, filme ait unutulmaz karelerden oluşan görselleriyle ve kabininde oyuncuların kostümleriyle hazır bulunacak. Filmin eşsiz müziğinin sahibi Cahit Berkay ise etkinlik esnasında canlı olarak curasıyla “Selvi Boylum,Al Yazmalım” melodisini seslendirecek.Türk insanının gönlünde ayrı bir yeri olan ve bazı özel gösterimlerde, festivallerde hala gösterilen “Selvi Boylum, Al Yazmalım”, çekiminden 37 yıl geçse de aşka ve sevgiye dair önemli söylemleriyle yıllardır geçerliliğini korumaya devam ediyor.Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un öyküsünden yola çıkılarak, Ali Özgentürk’ün senaryolaştırdığı,1977 yılında yönetmen Atıf Yılmaz tarafından çekilen filmde, Türkan Şoray köylü kızı Asya’yı,Kadir İnanır baraj inşaatında çalışan kamyon şoförü İlyas’ı,Ahmet Mekin ise filmin sonunda sevgiye emek vermesi nedeniyle Asya ve oğulları Samet tarafından tercih edilen yapı ustası Cemşit’i çok başarılı bir şekilde canlandırmıştır. Filmin beklenmeyen sonu Türk sinemasında bütün tabuları yıkar nitelikte önemlidir.

 

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD)’un organize ettiği ve Kadıköy Belediyesi’nin destek verdiği bu büyük organizasyon; “Sevgi Nedir”i tekrar ortaya koyarak, yaşamlarımızda yer alan aşklarımıza emek vermek gerekliliğini bizlere bir kez daha hatırlatacak…

 

TARİH:16ŞUBAT 2014 PAZAR SAAT 13.00

 

 

 

📆 14 Şubat 2014 Cuma 12:20   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR