MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Toplum » İstanbul bir küçük kıyamete daha hazır olmalı

İstanbul bir küçük kıyamete daha hazır olmalı 

İstanbul Valiliği tarafından Yıldız Teknik Üniversitesi’nde verilen Güvenli Yaşam Eğitimi Seminerinde konuşan Şehir Plancısı ve Afet Yönetim Uzmanı Şennur Ulugönül, İstanbul yangınlarının en çok yatakta sigara içmekten çıktığını belirtti.

 

İstanbul Valiliği “İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi” kapsamında, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde “Güvenli Yaşam Eğitimi Semineri” verdi. Şehir Plancısı ve Afet Yönetim Uzmanı Şennur Ulugönül verdiği eğitimde afet riski, afet anı ve afet sonrası bilinmesi gerekenlere dikkat çekti.

 

İran’dan Yunanistan’a uzanan ve İstanbul’u içeren kuzey fay hattının, dünyadaki en aktif faylardan olduğunun altını çizen Şevval Ulugönül, depreme karşı her an hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizdiği konuşmasında, İstanbul’un olası afet senaryolarını açıkladı: Ulugönül; “Deprem, sel, yangın, heyelan.. Bunlar bildiğimiz tehlikelerden fakat depremlerde tsunami olasılığı da düşünülmeli.. Tarihte Küçük Kıyamet olarak nitelendirilen afette İstanbul’da tsunami gerçekleşmiştir. Yapılan araştırmalar İstanbul’da olası deprem sonraları 5-10 metre kadar dalgaların yükselebileceğini gösteriyor.” dedi.

 

Afetlere hazırlık kimlerin sorumluluğunda?

 

Afetlerin direkt ve dolaylı etkilerine karşı bireysel ve toplumsal olarak alınacak önlemlerin önemi üzerinde duran Ulugönül; “Afetlere hazırlık masasının etrafında; devlet, belediye, özel sektör, üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve bireyler oturuyor. Bir tanesi eksilirse denge bozulur” dediği konuşmasında, “Güvenli yaşam kültürü oluşturulmalı ve bu kültür günlük hayatta kullanılıp, nesilden nesile aktarılmalı” dedi. Tehlike ve risk arasındaki bağıntının detaylı olarak açıkladığı eğitimde, afet sonrası ilk 72 saat, insan hayatı açısından büyük önem teşkil eden altın saatler olarak değerlendirildi.

 

Ulugönül’ün eğitiminde dikkat çeken çarpıcı unsurlardan biri de İstanbul itfaiye verileri doğrultusunda anlattıkları oldu. Ulugönül, “İstanbul İtfaiye Müdürlüğü istatistiklerine göre yangınlar, en çok yatakta sigara içmekten kaynaklanıyor” dedi.

 

📆 29 Ocak 2014 Çarşamba 12:01   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR