MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Flaş, Toplum » Vali Mutlu: “İstanbul’un Kışa Hazır Olduğu Görüldü”

Vali Mutlu: “İstanbul’un Kışa Hazır Olduğu Görüldü”
 

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul’un iki günlük kar bilançosunu açıkladı. İstanbul’un kışa hazır olduğunu belirten Vali Mutlu, “İstanbul’da iki gündür devam eden kış koşullarında herhangi bir olumsuz tablo söz konusu değil” dedi.
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Polis Eğitim ve Kongre Merkezi’nde(PEKOM) katıldığı bir programın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. İki gündür etkisini gösteren kar yağışıyla ilgili soruları değerlendiren Mutlu, “İstanbul’da iki gündür devam eden kış koşullarında herhangi bir olumsuz bir tablo söz konusu değil. Elbette ki zaman zaman ufak tefek sorunlar yaşanabilir. Milyonlarca aracın ve kişinin şehir trafiğinde dolaştığı bir ortamda ilk kez yılın ilk karını oldukça da soğuk bir havada hissediyorsunuz. Ama buna rağmen İstanbul’un kışa hazır olduğu görüldü” dedi.
Meteorolojiden gelen yeni bir yağış dalgasının beklenip beklenilmediği sorulan Vali Mutlu, “Şuanda yok, hafta sonu itibariyle hava şartlarının normalleşeceğine yönelik ama yine de tedbirli olmak lazım. Önümüzde uzun bir kış var. Dolayısıyla tedbirlerinizi sürekli kılmanız gerekiyor. Günübirlik tedbirler değil, kış dönemine mahsus tedbirlerini alacaksınız. Sürücüler araçlarına kar lastiklerini takarak çıkacaklar. Ticari vasıtalar da mutlak süratle kar lastiklerini takarak çıkacaklar” diye yanıtladı.
İki günlük kar bilançosunu da açıklayan Vali Mutlu, “Normalde İstanbul’da 130-140 civarında maddi hasarlı kazalar oluyor ama bu iki günlük süreçte günlük ortalamanın 200’ün ortasına çıktığını 250’ye yaklaştığını görüyoruz. Bu şu demek oluyor; demek ki tedbirinizi almazsanız maddi hasarlı kazalar yaşıyorsunuz. Allah muhafaza ölümlü, yaralamalı çok daha ağır hasarlı kazalara da sebebiyet verebilirsiniz. Bu hem sizin için hem başkaları için de sıkıntıdır. O bakımdan bütün kış süresince tedbirlerimizi yoğunlaştırması şart. Böyle yaparsak kışı daha rahatlıkla geçirebiliriz. Ama hiç tedbir almayalım fakat kış rahat geçsin. Böyle bir şey yok” dedi.
Öğrencilerin okulların tatil edilmesine ilişkin attığı tweetler de sorulan Vali Mutlu, “Sevgili gençlerde çok yoğun bir şekilde bana ulaştılar. ‘Vali amca (okulları) neden tatil etmiyorsunuz?’ diye pek çok mesaj geldi. Elbette ki sevgili gençler eğitimi seviyorlar, onda en ufak bir tereddüdümüz yok. Fakat bir iki günlük kar tatili de gençlerin hoşuna gidiyor. Elbette ki onları bu manada bizde korumak isteriz kış şartlarından ve soğuktan. Dolayısıyla onların okula rahat ulaşması için alınması gereken tedbirlerimizi aldık. Büyük oranda başarılı bir şekilde eğitim-öğretim hiç aksamaksızın yürüdü” diye konuştu.
Daha ağır kış şartları oluştuğu takdirde okulları tatil edebileceklerini ifade eden Vali Mutlu sözlerini şöyle sürdürdü; “2 milyon 700 bin öğrencimiz var, 3 bin 500’e yakın okulumuz var. Bu kadar geniş bir eğitim alanımızda iki günü problemsiz bir şekilde geçirdik. Ufak tefek sıkıntılar vardır, servislerin biraz daha tedbirli olması gerekir. Bunun ötesinde bir problem yok. Bundan sonra uzun bir kış var. Bundan daha ağır bir tablo önümüze çıkarsa elbette ki seve seve tatillerini veririz. Evlerinde güvenli bir ortamda kalmalarını isteriz. Ama onları olumsuz yönde etkileyecek bir tablo yoktu. Biraz kışı sevdiğimiz gibi yaşamamızda da fayda var. Hemen aklımıza tatili getirmemiz gerekiyor. Vali amcaları zaten her zaman onların güvenlikleri ile ilgili tedbirleri alır ve uygular. Eğitimlerini aksatmamak, onların eğitimlerine destek olmak durumundayız. İhtiyaç olduğunda da elbete ki tatil yapma konusunda da biz onların ihtiyaçlarını mutlaka gözetiriz ve ihtiyaç olduğunda da tatillerini veririz.”

 

 


İSTANBUL (İHA)

 

 

📆 12 Aralık 2013 Perşembe 15:52   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR