MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Eğitim, Flaş, Toplum » İstanbul İl Özel İdaresi’nden eğitime rekor yatırım
İstanbul İl Özel İdaresi’nden eğitime rekor yatırımEğitim yatırımlarında son 10 yılda rekorlar kıran İstanbul İl Özel İdaresi, 2013 yılında da 105 okulu ve 2 bin 983 dersliği eğitimin hizmetine sundu.  İdare, 101 okul ve 2 bin 498 dersliğin de yapım çalışmalarını sürdürüyor.

 

Her yıl bütçesinin yüzde 40’ını eğitim yatırımlarına ayıran İstanbul İl Özel İdaresi, 2003 yılından itibaren yaptığı bin 456 okulla bir rekora imza atarak, 10 yıl içerisinde yaklaşık 35 bin 187 dersliği eğitim-öğretimin hizmetine sundu. 2013 yılında 105 okulu ve 2 bin 983 dersliği eğitimin hizmetine sokan İstanbul İl Özel İdaresi, 101 okul ve 2 bin 498 dersliğin de yapım çalışmalarını sürdürüyor.

 

Eyüp’e iki modern okul

İstanbul İl Özel İdaresi tarafından Eyüp’te yaptırılan Esentepe ve Çırçır İlköğretim Okulları da törenle hizmete girdi. Törene İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İl Genel Meclisi 1. Başkan Vekili Hayrettin Çelik, Eyüp Kaymakamı Ali Taşkın Balaban, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, İPKB Genel Koordinatörü Kazım Gökhan Elgin, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, İl Genel Meclisi üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Törende bir konuşma gerçekleştiren İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu İstanbul’da deprem gerçeğinden hareketle risk altındaki okul ve hastanelerin İl Özel İdaresi tarafından yenilendiğine dikkat çekerek “Velilerimizin çocuklarını güvenle gönderdiği, öğrencilerimizin güvenle eğitim göreceği okullar yaptık. İl Özel İdaremiz müthiş bir performans göstererek bu yıl 105 okulu ve 2 bin 983 dersliği eğitim hizmetine sunmuştur. Bu gayretleri için teşekkür ediyorum. Eğitimde nefes aldık. Dersliklerde daha az öğrenci, daha fazla donanım, laboratuvar, spor tesisi olan yeni okullar açıyoruz.” dedi.

 

İl Genel Meclisi 1. Başkan Vekili Hayrettin Çelik eğitimi öncelikli sektör olarak kabul edip, her yıl bütçenin yaklaşık yüzde 50’sini bu alandaki yatırımlara ayırdıklarını ifade ederek; “‘Bana bir kelime öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ diyen bir anlayış ile eğitime büyük önem veriyoruz. İstanbul İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi olarak, ülke nüfusumuzun dörtte birinin, toplam öğrenci sayısının ise altıda birinin yaşadığı İstanbul’umuzda son yıllarda eğitim konusunda önemli yatırımlar hayata geçirdik” şeklinde konuştu.

 

Açılış töreninde Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu Eyüp’ün örnek okullara kavuştuğunu belirterek destekleri için valiliğe teşekkür etti. Özellikle eğitim ve sağlık alanlarında yaptıkları yatırımlarda valilik ile tam koordinasyon sağlandığını ifade eden Kavuncu son beş yılda İl Özel İdaresi’nin yatırımlarından dolayı da müteşekkir olduklarını belirtti.

 

Esentepe İlköğretim Okulu açılış töreninde okul öğrencilerinden oluşan Mehteran Grubu da konuklara bir gösteri sundu.

 

İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında yıkılıp yeniden yapımı tamamlanan Esentepe İlköğretim Okulu, 35 derslikli olarak inşa edildi. Okulda, 840 öğrenci eğitim-öğretim görecek. 40 derslikli Çırçır İlköğretim Okulu ise ilçe milli eğitimin müdürlüğünün isteği doğrultusunda 4+4 olarak bahçeleri ve giriş kapıları farklı olarak iki okul olarak dizayn edildi. Bodrum ve zemin katla birlikte 5 kattan oluşan okulda, 2 laboratuvar, 1 bilgisayar dersliği de yer alıyor.

 

Etiketler: , ,
📆 27 Kasım 2013 Çarşamba 14:18   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR