MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Eskiden Kur’an basan matbaacı korsana geçince polise çarpıldı!
Eskiden Kur’an basan matbaacı korsana geçince polise çarpıldı!


Eskiden Kur’an basan matbaacı korsana geçince polise çarpıldı!

İstanbul Güvenlik Şube ekipleri ve Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği, Matbaacılar Sitesi’nde ofis açıp korsan kitap siparişi veren ‘Dayı’ lakaplı M.D.’den sonra, Türkiye korsan kitap piyasasının ikinci önemli adamı N.D.’ye ait 3 büyük bir matbaaya ve bir depoya baskın düzenledi.

CAMİNİN KARŞISI KORSAN DEPOSUYMUŞ

Türkiye’nin korsan kitapla mücadele örgütü Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği ve Güvenlik Şube ekipleri, uzun uğraşları sonucunda, ilk baskını dün öğle namazını müteakip Küçükçekmece’de bir caminin karşısındaki depoya gerçekleştirdi. İstanbul’un korsan kitap piyasasının ikinci önemli adamı N.D.’ye ait olduğu belirlenen 3 matbaaya daha baskın düzenleyen polis, halen sayımı devam eden onbinlerce popüler kitap, kitap kapağı, forma ve 7 matbaa ele geçirdi.

Polis, 8 saat süren operasyonun sonuna doğru aynı bölgede yaptığı kontroller sırasında beşinci bir adreste korsan kitap basan matbaaya suçüstü yaptı. Son baskında bir şok yaşandı. Muhafazakar yayınevlerine Kur’an-ı Kerim ve dini kitaplar basan yasal bir matbaa sahibi B.K.’nın artık korsan bir matbaası vardı ve korsan kitap basarken suçüstü yakalandı. B.K., meslek birliğinin, yasal matbaasına yaptığı ilk baskında “Korsan olduğunu bilmiyordum” mazereti sonrası, yasal matbaasına yapılan ikinci baskında korsan basarken tekrar yakalanmış ve makinesine el konulmuştu. B.K., ayrıca korsan çetesinin liderinin yeğenine kitap teslim ederken suçüstü yakalanmıştı. Son yapılan baskında ise B.K.’nın yasal kitap yerine artık sadece korsan basan bir matbaasının olduğu açığa çıktı.

Yasal matbaalarında bir zamanlar Kur’an-ı Kerim basan matbaacının artık korsanlarla çalışmaya başlaması yayın dünyasını da şoke etti. Birkaç gün önce yapılan operasyonda da Topkapı’daki Matbaacılar Sitesi’nde de yasal bir matbaanın korsandan sipariş aldığı ortaya çıkarılmıştı.

Küçükçekmece’deki operasyonda el konulan matbaaların ve kitapların depolara taşınması gece yarısına kadar sürdü. Operasyon sonrası bir açıklama yapan Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu, bir hafta içerisinde yapılan operasyonlarda yasal matbaaların korsana çalıştığının ortaya çıkmasının düşündürücü olduğunu söyledi. Kaşıtoğlu, “Bugüne kadar korsanla nasıl mücadele ettiysek yayıncılık dünyasına anlamlı katkılar sağlayan matbaacılık sektöründen yasadışı gruplarla iş yapanlarla da mücadele edeceğiz” dedi. Kaşıtoğlu, taslak halinde bekleyen fikri mülkiyet kanununun da biran evvel yasalaşması için TBMM’ye yaptığı çağrıyı yineledi.

 

 

Etiketler: ,
📆 27 Kasım 2013 Çarşamba 12:42   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Eskiden Kur’an basan matbaacı korsana geçince polise çarpıldı!” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR