MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş, Kültür-Sanat, Toplum » Çağımızın En Önemli Hat Sanatçısı Emin Barın’a Özel Sergi
Çağımızın En Önemli Hat Sanatçısı Emin Barın’a Özel Sergi


 

Emin Barin 100 Yaşinda

Çağımızın En Önemli Hat Sanatçısı Emin Barın’a Özel Sergi

 

Küçükçekmece Belediyesi, sihirli bir kalemle adeta harflere yeniden can veren, Cilt ve Hat Sanatı’nın son yüzyıldaki en önemli ustalarından, Emin Barın’ı ölümünün 26’ncı, doğumunun ise 100’üncü yılında özel bir sergiyle anıyor.

 

Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşturulan ‘Emin Barın 100 Yaşında’ adlı serginin açılışına, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Başkan Yardımcıları, Emin Barın’ın ailesi, öğrencileri ve çok sayıda sanatsever katıldı.

 

BARIN-SERGI-1

SON YÜZYILIN EN ÖNEMLİ HATTATI

 

Serginin açılışında konuşan Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, ‘Doğumunun 100. yılında bugün burada olarak, aslında ölümsüz eserlerle birlikte ebediyyen yaşacak bir şahsiyetin varlığını hissediyoruz. Sanat böyle bir şey. Emin Barın 100 yaşında bugün burada anılıyor.  Hepimiz toprak olup gideceğiz, ama eserlerimizle anılacağız’ diyerek sergide emeği geçenlere ve Barın’ın ailesine teşekkür etti.

 

DOĞU BATI ARASINDA BİR KÖPRÜ

 

Emin Barın’ ın özellikle kûfî ve celî dîvânî yazılarındaki yeni yorumlarıyla ve serbest anlayışa dayanarak yaptığı 200’ün üzerindeki eserinin yer aldığı serginin küratörlüğünü yapan Erkan Doğanay’da konuşmasında, ‘Emin Barın, bugünün teknolojisini hazırlayanlardan birisidir.  Yazdığı yazılar, kalıplar, harflere vermiş olduğu biçimler bugün teknolojinin kullandığı ara başlık gibidir. Emin Barın, aynı zamanda, doğu ile batı arasında bir köprüdür.  Doğu sanatının batıda tanıtmış hem de, batı sanatını burada icra etmiş üstatlardan birisidir’ dedi.

 

İslamâbâd Kültür Merkezi’nin, Anıtkabir’in ve Yunus Emre’nin mezar yazılarını yazan hattat Emin Barın’a özel sergi, 17 Aralık tarihine kadar CKSM’de görülebilecek.

 

 

Galeri
Etiketler: , ,
📆 26 Kasım 2013 Salı 14:53   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR