MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Flaş, Sağlık, Toplum » Yeryüzü Doktorları’ndan Filipinler’e ilk ekip yola çıktı
Yeryüzü Doktorları’ndan Filipinler’e ilk ekip yola çıktı


Yeryüzü Doktorları, Filipinler’de yaşanan Haiyan Tayfunu’ndan etkilenen afetzedelere yardım için ilk ekibini gönderdi. Bölgede durum değerlendirmesi yapacak olan ekip tahliye merkezlerinden birinde birinci basamak sağlık hizmetlerinin verileceği bir sahra hastanesi kurmayı planlıyor.  

Yeryüzü Doktorları, Filipinler’de yaşanan Haiyan Tayfunu’ndan etkilenen afetzedelere sağlık yardımı götürmek amacıyla bölgedeki hastanelerde çalışacak bir Gönüllü Sağlık Ekibi çağrısı yaptı. Çağrıya cevap gecikmedi ve çeşitli branşlardan doktor ve hemşireler 22 Kasım Cuma günü bölgeye hareket etti. Ekip 23 Kasım gecesi Cebu’da olacak ve direkt Tacloban’a geçerek durum değerlendirmesi yapacak.

 

Aralarında Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Celal Devecioğlu, Acil Tıp Uzmanı Dr. İlhan Öztürk, Sağlık Memuru Ersen Saraç ve YYD Proje sorumlusu Damla Demirel’in de bulunduğu ekip bir sahra hastanesinin kurulması için proje ortakları vasıtasıyla mevcut alanları değerlendirecek.

 

12 bin anne ve bebek salgın hastalık tehdidi altında

 

Tayfundan en fazla etkilenen 9 bölgeden 8’ine temel yardım malzemeleri ulaşmış durumda ancak önümüzdeki günlerde beslenme, temiz su ve sağlık alanında daha fazla yardıma ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor. Tayfundan etkilenen bölgelerde yaşayan 12 bin kadının bu ay içerisinde doğum yapması bekleniyor. Temel sağlık hizmetlerinin verildiği merkezlerde sağlık çalışanlarına ihtiyaç duyuluyor. Sağlık ihtiyaçları ile ilgili hala geniş kapsamlı bir değerlendirme yapılabilmiş değil. Bölgelerde yeni kurulan ve ayakta kalabilmiş sağlık merkezlerine ilaç ve medikal malzeme yardımları gönderilmeye devam ediliyor.

 

Afet ve acil durumlarda faaliyet gösteren Yeryüzü Doktorları, din, dil, ırk ve etnik köken ayrımı gözetmeksizin 2011 Van Depremi, 2010 Pakistan Seli, 2005 Pakistan Depremi ve 2004’de Sri Lanka’da gerçekleşen Tsunami’de de afetzedelere sağlık yardımı götürmüştü.

Etiketler: , , ,
📆 25 Kasım 2013 Pazartesi 10:29   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR