MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Kültür-Sanat, Magazin, Manşet, Toplum » Nejat Uygur için CRR’de tören düzenlendi

Nejat Uygur için CRR’de tören düzenlendi 

İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında hayatını kaybeden usta sanatçı Nejat Uygur için Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda tören düzenlendi.

Usta sanatçı Nejat Uygur bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Sanatçı için ilk tören Harbiye’deki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlendi. Törene Uygur’un eşi Necla Uygur, oğulları Behzat, Süheyl, Ahmet, Süha ve Kemal Uygur, torunları ve yakınları ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ile sanat camiasından çok sayıda isim katıldı.Törende Uygur ailesi adına bir konuşma yapan Behzat Uygur, “Nejat baba ve ustamız için fazla bir şey söylemeye gerek var mı? Bizim babamız, ustamızla bambaşka bir ilişkimiz vardı. Çoğunlukla güler, eğlenirdi. Tüm kardeşler ve annem acımızı nasıl paylaşacağımızı bilmiyoruz. Güzel günümüz diyorum çünkü bu acıyı o kadar fazla dostun paylaştığını görmek bizleri çok mutlu etti, acımızı bir nebze olsun hafifletti. Usta her kesimin sanatçısı, herkesin sanatçısı olmayı düşündü ve sanat hayatını böyle sürdürdü. Bizler için de iyi bir örnek olmuştur. Annem bugün sevgili eşini toprağa verecek ama bedenen artık aramızda olmayacağına inanıyoruz ama her zaman bizlerle yaşacağını biliyoruz. Nejat Uygur anılarıyla, eserleriyle hep bizimle olacak. Bunun için elimizden ne gelirse yapacağız. Babam oyun sonlarında hep ‘büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden, ortancaların alnından öperim’ derdi. Ben de ustanın bu sözleriyle bitiyorum” dedi.

Behzat Uygur’un konuşmasının ardından Nejat Uygur’un sanat hayatını anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Ardından kürsüye gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Nejat Uygur ile çok güzel günleri olduğunu anlatarak, “Türkiye’nin bütün sokaklarında, Şişli’nin bütün okullarında binlerce yurttaşımızla buluştu. Zaman zaman bir emniyet mensubuydu, zaman zaman bir doktordu, siyaset adamıydı. Ama yediden yetmişe toplumun gönlünde taht kurdu. Nejat eniştenin en önemli yanlarından birisi çok iyi bir aile reisiydi. Evlatlarına, torunlarına olan düşkünlüğünü çok iyi biliyorum. 7 yıl kolay değil Nejat babanın başından bir dakika dahi ayrılmayan, 7 yıl gecesini gündüzüne katarak Nejat babanın son dakikasına kadar onun yanından bir dakika dahi ayrılmayan Nejla ablaya saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum. Nejla abla her zaman yanındayız” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise sanat camiasından bir yıldız daha kaydığını belirterek, “Bizim hayatımızda gerçekten önemli bir yeri olan güzel bir insan. Zaten bir sanatçı veya herhangi bir insan işini, sanatını gönülden ruhuyla yaparsa başarıya ulaşır. Yaşayarak yaptığına inandığımız bir sanatı vardı ve gelecek nesillere de bir örnek teşkil edecek. Nejat Uygur dendiği zaman tatlı bir tebessümle hatırlanacak tatlı bir insan. Bugün ben size ‘alo orası tımarhane mi?’ desem, hemen tatlı bir tebessümle hatırlarsınız. Çok güzel eserlere imza atmış, farklı bir şahsiyet” dedi.

Törende Başkan Topbaş ve Mustafa Sarıgül, aralarında oturan Necla Uygur’un elini tutarak teselli etmeye çalıştı. Duygusal anların yaşandığı törende Necla Uygur, eşinin tabutuna sarılarak öptü. Yapılan törenin ardından Uygur’un tabutu, cenaze namazının kılınacağı Teşvikiye Camii’ne götürüldü.

 

Etiketler: , , , ,
📆 20 Kasım 2013 Çarşamba 12:03   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR