MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Çevrecilere müjde! İşte içinde hayvan olmayan sirk!

Çevrecilere müjde! İşte içinde hayvan olmayan sirk! 

Türkiye’nin ilk hayvansız sirki “Türkiye Sirki” 3000 kişilik dev çadırıyla gösterilerine başlamaya hazırlanırken, tüm dünyaya “Biz tüm canlıların dostuyuz, hayvanları sahnede görmekten değil, kendi yaşam alanlarında görmekten hoşnut olanlarız” mesajını vererek hayvan ve doğa dostlarının kalplerini feth ettiler.

Adapazarı’nda 22 Kasım’da kapılarını “Komedya” isimli profesyonel sirk gösterisiyle açacak olan dev sirk, bünyesinde hayvan gösterisine yer vermeyerek hem Türkiye’ye hem de dünya en büyük çevreci mesajını vermiş oldu.

Türkiye Sirki ekibinin, sirkte yaşayan hayvanların yaşadığı ortamları ve durumlarını anlatan açıklamaları ise hayvanseverleri derinden yaralayacak cinsten.

“Olması gereken yerde!” 

“Her hafta başka bir yerde, uzun ve zorlu yolculuk, değişen iklimlerde dengesiz beslenme, gibi daha birçoğunu sayabileceğimiz olumsuz koşullar da yaşatılmaya çalışan, doğasından koparılan canlılar, olması gereken yerde değiller.”

Ulaş Cankurt -Genel Sanat Yönetmeni

 

“Onları fark edin”

“Sirk gösterilerinde izlediğimiz vahşi doğada bulunması gereken hayvanların üzerilerinde rengârenk parıltılı kumaş kostümlerle bazen demir parmaklıklarla çevrilmiş bir sahne içinde doğasına kavuşabileceği günlerin özlemi içinde, türlerinden farklı hareketleri yaparak fark edilmeyi beklerler. Lütfen onları fark edin!”

Murat Börekçi – Genel Koordinatör

 

“Ünlü olmak onların umurlarında mı sanıyorsunuz.”

“TV’lere çıkmak milyonların sevgisini kazanmak, vay be dedirtmek hayvanların umurlarında değil. Susuzlukla terbiye edilmeye çalışılan o canlar, yüreklerini bir yudum su ile serinletirken aslında ödül diye verilen mama kırıntılarını beklerler, sizin alkışlarınızı değil… Üstelik kırıntılar daha kursaklarına inmeden kapatılırlar kafeslerine. Ünlü olmak onların umurlarında mı sanıyorsunuz?”

Emrah Dolu – Ses ve Işık Koordinatörü

 

 

“Onların istediği alkışlarınız değil!”

“Kimi alkışlıyorsunuz bir düşünün! Ne ile eğlendiğinizin farkında mısınız? Çocuklarınızla kimi ve neyi alkışlıyorsunuz bir düşünün! Zor koşullar, işkence, hapis hayatı, mutsuz son… Alkışladığınız bunlar sa, onların istediği alkışlarınız değil…”

Mert Can Hanaylı – Sahne Koordinatörü

 

Daha önce büyük salonlarda gösteri yaparken de hayvan kullanmayan Türkiye Sirk’i, 3000 kişilik yeni çadırında da bu uygulamaya devam etme kararı aldı.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Uluslararası Türkiye Sirki Genel Müdürü Melike Bulu Cankurt,

“Hayvansız da sirk olurmuş!”

“Dev çadırımızdan önce büyük salonlarda yaptığımız gösterilerde de hayvanları kullanmamış olmamız hayvanseverlerin takdirlerini topladı. Gösterilerimizi izleyenler “hayvansız da sirk olurmuş” diyerek bu kararımıza destek oldular. Diğer sirklerin de 16. yüzyılın başlarında başlayan sirk kültürü kavramını artık bırakmalarını diliyorum.

Küçük bir çocukken sirk sahnesinde ilk kez gördüğüm kaplanı sivri bir demir çubuk ile dürtükleyen adamı unutamıyorum. Babam ile birlikte gitmiştim patlamış mısırın ağır yağ kokusundan mı yoksa izlediğim o son gösterideki vahşetten dolayımı bilemiyorum midem bulanmıştı. Çocukluk hayallerimde kurduğum sirkte hayvanlar ve onlara yapılan eziyet yoktu ve ben Türkiye Sirki ile bu hayallerimi gerçekleştirmeyi başardım” dedi.

Sihirbazlar, palyaçolar, akrobatlar, jonglörler, tel cambazları, lastik kızlar ile hava gösterilerinde sürpriz sanatçıların yer aldığı ve yaklaşık bir buçuk saat süren eğlence ve heyecan fırtınasını dev sirk kapılarını 22 Kasım’da Adapazarı’nda açıyor. 3000 kişilik ısıtmalı dev sirk çadırı sekiz tır ile taşınabilirken ses ve ışık sistemi, sanatçı ekipmanlarına üç kamyon lojistik destek veriyor.

 

Türkiye Sirki tarafından hazırlanan “Komedya” isimli profesyonel sirk gösterisi Adapazarı Kipa Outlet AVM de 22 Kasım 01 Aralık tarihleri arasında izleyenleri ile buluşacak.

Cuma günü 19.00 da tek seans, Cumartesi ve Pazar günleri ise 13.00-16.00-19.00 da üç seans olarak

gerçekleşecek olan gösterinin biletleri gösteri gününden bir gün önce çadır alanı önündeki gişeden temin edilebilecek.

 

Etiketler: , , ,
📆 20 Kasım 2013 Çarşamba 11:12   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR