MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş, Toplum » Engelliler Her Dalda Hünerlerini Sergiledi

Engelliler Her Dalda Hünerlerini SergilediÜmraniye Belediyesi tarafından ‘Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü’ sebebiyle düzenlenen etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Engelli vatandaşlar, spordan sanata her dalda düzenlenen yarışmalarla hünerlerini sergiledi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ümraniye Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü, İstanbul Müftülüğü ve Türkiye Beyaz Ay Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü renkli görüntülere sahne oldu. Türkan Sabancı Görme Engelliler Okulu’nda yapılan görme engelliler arası ‘Goalball Turnuvası’ kıyasıya geçti.

KUR’AN-I KERİM OKUMA YARIŞMASI GÖNÜLLERİN PASINI SİLDİ
Ortaokul öğrencileri arası bilgi yarışması, görme engelli bayanlar arası kabartma Kur’an-ı Kerim Okuma Yarışması, bilgi yarışması ile beyaz baston yarışması coşkulu bir etkinlikle düzenlendi. Ümraniye Belediyesi Engelliler Eğitim ve Kültür Merkezi’nde ise görme engelliler arası Türk Halk Müziği Yarışması, görme engelliler arası bilgisayar kullanma yarışması, satranç turnuvası, stand-up ve skeç yarışması renkli görüntülere sahne oldu.
Programın kapanış töreni ise bugün gerçekleştirildi. Ümraniye Belediyesi Nikah Sarayı’nda gerçekleştirilen etkinliğe Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın yanı sıra, Türkiye Beyaz Ay Derneği Başkanı Lokman Ayva, görme engelliler, aileleri ve davetliler katıldı. Belediye Başkanı Can, yarışmaların çok neşeli ve çekişmeli geçtiğini belirterek, 10 kategoride görme engelliler arasında yarışmalar yapıldığını dile getirdi. Dereceye girenleri ödüllendireceklerini ifade eden Can, “Sanırım onlara en büyük ödül, kendilerine güven duyacakları bir dünyada yaşamaları. Kendi ayakları üzerine durabilmelerini sağlamak” dedi.
Engellilerin, belediye olarak en hassas oldukları konuların başında geldiğini söyleyen Can, “Türkiye’nin en önemli gerçeklerinden birisi. Yüzde 12-13 dolayında engelli insan olduğu ifade ediliyor. Buna kayıtsız kalmamız mümkün değil. Türkiye bu noktada iyi bir mesafe aldı. Bundan 10 yıl evvel engellilerin farkında bile değildik belki. Ama son 10 yılda engellilerle ilgili çok ciddi bir çalışma sergilendi. Hükümetimiz çok ciddi çalışmalar yaptı. İlçe belediyesi olarak biz de engellilere yönelik birçok hizmet gerçekleştirdik. Göreve geldiğimiz günden beri gerçekleştiriyoruz ve bu konuda da bir standart çizgimiz yok. Yani üst standart çizgimizi hep açık bırakıyoruz. Yani nereye kadar, ne kadar yaparsak” diye konuştu.
İlk olarak 2005 yılında, engelli vatandaşları özel araçlarla istedikleri yere taşıyarak başladıklarını dile getiren Can, “Şuan da bir kültür merkezimizi engelli kardeşlerimize tahsis ettik. Haftanın her günü orada programları var. Orada, diğer kültür merkezlerimizde, diğer insanlarımıza vermiş olduğumuz her türlü meslek edindirme eğitimini orada engelli kardeşlerimize de veriyoruz. Hem çeşitli hobilerini geliştiriyorlar, meslekler ediniyorlar. Aynı zamanda boş zamanlarında musiki ve benzeri Türk Halk Müziği koromuz var. Gerçekten onlara, kendilerine güven duydukları bir ortam hazırlamaya çalıştık” ifadelerini kullandı.
Başkan Can, etkinliğe katılanlara ve dereceye girenlere plaket takdim etti.

İSTANBUL (İHA)

📆 30 Ekim 2013 Çarşamba 15:29   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR