MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Sağlık, Toplum » Yeşilay öncülüğünde FIMA’da ‘Bağımlılık Çalışma Grubu’ kuruldu

Yeşilay öncülüğünde FIMA’da ‘Bağımlılık Çalışma Grubu’ kurulduTürkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman Dünya İslami Tıp Birlikleri Federasyonu FIMA’nın Yıllık Olağan Genel Kurul toplantısına katıldı. Karaman, toplantıda Yeşilay’ı uluslararası arenada tanıtmak için temaslarda bulundu.

Geçtiğimiz hafta Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde yapılan FIMA 30. Genel Kurulu ve bilimsel kongresine katılan Genel Başkan Karaman, burada bağımlılıklar ve Yeşilay modeli üzerinde yaptığı konuşmada, FIMA üyesi ülkeleri kendi Yeşilay’larını kurmaya davet etti.

Karaman yaptığı açıklamada, Yeşilay’ın her geçen gün artan aktiviteleri ve uluslararası alandaki çabalarıyla, insanlığı tehdit eden en önemli tehlikelerden olan bağımlılığın önlenmesi için Batıdan Doğuya tüm ülkeler için model teşkil ettiğini söyledi. Karaman, BM, DSÖ ve Eurocare gibi uluslararası şemsiye örgütlerdeki üyelikleri yanında, tarihi ve kültürel bağlarımızın bulunduğu FIMA üyesi ülkeler nezdinde de aktif rol oynamaya hazır olduklarını belirtti.

FIMA Bilimsel Kongre kitabında, Karaman’ın “Yeşilay ve Bağımlılık” başlığıyla yazdığı makale yer aldı. Kongrede büyük bir katılım ve ilgiyle izlenen Yeşilay sunumunun ardından birçok ülkenin tıp birliği temsilcisi, kendilerinin de Yeşilay gibi bir kuruma ihtiyaç duyduğunu söyleyerek rehberlik talebinde bulundular. FIMA Yönetim Kurulu, FIMA bünyesinde “Bağımlılık Çalışma Grubu” adıyla bir birim oluşturulmasına oy birliğiyle karar verdi ve başkanlığına Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Karaman getirildi. Çalışma grubu, FIMA bünyesindeki ülkelerde kanıta dayalı yöntemlerle bağımlılığın her çeşidine karşı mücadele edilmesi için stratejiler geliştirecek ve bu bağlamda her ülkenin kendi Yeşilay’ını kurmasını teşvik edecek.

FIMA Tıp Kongresinin kapanışında, tüm üye kuruluşların oybirliğiyle yayınlanan Cape Town 2013 Deklarasyonunda da, üye ülkeler bağımlılık mücadelesine teşvik edilirken, FIMA’nın uluslararası arenada bu küresel sorunla uğraşmakta daha etkin rol oynayacağı teyit edildi. Deklarasyonda, Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin başarıları, tüm üye ülkelere bir ilham kaynağı ve güzel örnek olarak takdim edildi.

Etiketler: ,
📆 02 Ekim 2013 Çarşamba 10:03   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR