MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Politika, Toplum » CHP Tuzla’da Ekşi’ye tepki istifaları…
CHP Tuzla’da Ekşi’ye tepki istifaları…


600 CHP’li üye toplu istifa etti…

CHP Tuzla İlçe Örgütü’nde, yeni ilçe başkanı olan Orhanlı eski Belediye Başkanı Cemil Ekşi depremi yaşanıyor. Yaklaşık 600 üye dün düzenledikleri bir basın toplantısıyla partiden istifa etti. İstifa edenlerin arasında eski ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri ve ilçe yöneticileri de bulunuyor.

600 CHP üyesi istifa etti

Yaptığı iddia edilen yolsuzluklar nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan, hakkında açılan iki davada 8 yıla kadar hapis cezası ve siyasi yasaklı olması istenen Orhanlı eski Belediye Başkanı Cemil Ekşi’nin, tartışmalı bir kongre sonrası CHP Tuzla İlçe Başkanı olması, ilçede bulunan CHP’lileri isyan ettirdi.

Aralarında CHP Tuzla İlçe Örgütü’nün kurucu üyelerinden eski İlçe Başkanı İbrahim Talay, son CHP ilçe kongresinde ilçe başkanı adayı olan Sertan Özcan, CHP eksi Meclis Üyeleri Niyazi Tepeli, Mustafa Ünal, eski yöneticiler Hüsamettin Petek, Baki Demir, Celal Kanak gibi CHP’nin ilçede önde gelen birçok isminin de bulunduğu yaklaşık 600 üye partiden istifa etti.

“CHP sağa teslim edilmiştir”

Dün İçmeler Mahallesi’nde bulunan Şifalı Sular Dinlenme Tesisleri’nde bir araya gelen CHP üyeleri, partinin sağcılaştığını, artık CHP’de sol değerleri savunmanın mümkün olmadığını, adı sık sık yolsuzluklarla anılan, hakkında yolsuzluk davaları açılan ve yargılanması devam eden bir ismin ilçe başkanı olmasını kabul etmediklerini belirterek partilerinden istifa ettiler.  CHP üyeleri, parti yetkililerinin Ekşi’yi görevden almaması halinde istifaların devam edeceğini belirterek, CHP’nin Tuzla’da ‘sol’la alakası kalmadığını belirttiler.

“Yolsuzluktan yargılanan birisi İlçe Başkanı olmuştur.”

Düzenlenen basın toplantısında bir açıklama yapan Eski İlçe Başkanı İbrahim Talay, “Parti tamamen sağcılaştırılmıştır. Artık bu partide sol değerler kalmamıştır. Farklı sesler partiden uzaklaştırılmıştır. Yolsuzluk iddilarının ardından Orhanlı Belediye Başkanlığı görevinden alınan, şu anda yolsuzluktan yargılanan birisi önce CHP Belediye Başkan Adayı olmuş, seçimi kaybetmesinin ardındansa naylon üyelerle İlçe Başkanı seçilmiştir. Bu durumda bu partide siyaset yapma imkanı kalmamıştır.” Dedi.

Basın toplantısında bir soruyu cevaplayan Yayla Mahallesi delegesi Cemile Coşkun ise, ‘Bu örgütün başına toplumu değil sadece kendilerini düşünenler gelmiştir. CHP Tuzla ilçe Yönetimi faşisttir. Ilçe Yönetiminin amacı bir kişiyi aklamak ve Ona kalkan olmaktır.” dedi.

İlçe Başkanlığı kalkan mı?

Orhanlı Belediye Başkanı iken ANAP’lı olan Cemil Ekşi, beldesinde zehirli variller olayının ortaya çıkmasının ardından CHP’ye üye olmuş ve parti rozetini CHP Genel Başkanı Deniz Baykal takmıştı. Daha sonra adı sık sık yolsuzluk haberleriyle gündeme gelen Ekşi, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmış ve hakkında birçok dava açılmıştı. Ekşi’nin yerel seçimlerde CHP’nin Tuzla belediye başkan adayı da olmasının ardından, üyelerin partilerine tepkisi artmıştı. Ekşi’nin son olarak tartışmalı bir kongrenin ardından ilçe başkanı olması ise parti üyelerini isyan ettirdi.

Deniz Gezmiş diyen delege saldırıya uğramıştı!

Üyeler ayrıca kongrede bir delegenin ‘Bu partide bize Deniz Gezmişleri, Nazım Hikmetleri, Uğur Mumcuları anlatacak ilçe Başkanı lazım. Sen bunları bize anlatabilecek misin Cemil Ekşi?” demesi üzerine Ekşi taraftarlarının  saldırısına uğraması ve Ekşi’nin ilçe başkanı olmak için AKP’li ve BBP’li olan bazı kişileri delege yaptığı iddialarıyla ilgili olarak yaplan  şikayetlere, Istanbul İl Başkanı Gürsel Tekin’in ‘bu rezaleti çözeceğiz’ sözü vermesine rağmen bir sonuç alamayınca toplu olarak partilerinden istifa etme kararı aldılar. İstifalarda ayrıca, CHP’li belediye meclisi üyelerinin Ekşi’nin yolsuzluk dosyasının Sayıştay’a gönderilmesine engel olmaya çalışmaları ve Ayazma’nın Tuzla halkına iade edilmesine karşı çıkmalarınında etkili olduğu ifade edildi. İstifaların önümüzdeki günlerde devam edeceği belirtiliyor.

Galeri
Etiketler: , , , ,
📆 08 Şubat 2010 Pazartesi 11:22   ·   💬 4 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“CHP Tuzla’da Ekşi’ye tepki istifaları…” için 4 cevap

 1. kazım dedi ki:

  bu istifa edenler cemil başkan hakkında ispatlanmamış yolsuzluklar vs konuşuyorlar acaba o itamlarda bulunanlar(ibrahim talay)size soruyorum seçimlerde 6 ay boyunca cemil başkanın peşinde tuzla belediye meclis üyesi olmak için dosyalarınızı hazırlamadınızmı.şimdi neyin iftirasını yapıyorsunuz sizi kınıyorum.istifa etmenizede çok sevindim sizin gibi menfat üzerinden siyaset yapanların bu partide işi yok zaten.güle güleyin….

 2. Cemile dedi ki:

  İstifa gerekçelerim arasında Sayın Öymenin Dersim katliyamini kendilerince haklı gerekçelere dayandırarak büyük bir başarıymıs gibi lanse etmeside en büyük etken .CHP halkın emekçinin ezilenin emegin yanında degilse insanları ötekilestiriyorsa tepeden bakmaya devam ederse Soldan konusup sağ yasarsa kusurlara kalkan olurken yasanmıs Dersimi yasamamış sayarsa CHP yokum evet
  Saygılar

 3. CEM dedi ki:

  bende bi tuzlalı ve eski bir C.H P’li olarak sayın başkanımız İBRAHİM TALAY’ın nasıl bi kişiliğe sahip olduğunu çok iyi biliyoruz sayın KAZIM bey.. İBRAHİM TALAY’a hitaben demişsinizki ” seçim boyunca CEMİL EKŞİ’nin peşinden koşmadınızmı belediye meclis üyeliği için ama şunuda tüm kamu oyu biliyoki sayın EKŞİ İBRAHİM TALAY’ın peşindsen koşmuştur. ama sayın TALAY iyi bir C.H.P Lİ olduğu için tabiki partisinin bayrağı ve rozeti için çalışacaktır. İBRAHİM TALAY için menfaatçi, derseniz demekki siz C.H.P Lİ değilsiniz. sayın başkaınımız İBRAHİM TALAY partisinden istifa etmesiyle ne kadar büyük bir siyasetçi olduğunu ortaya koyuyor. başkanımızın istifası C.H.P için büyük bir kayıptır. sayın başkanımız İBRAHİM TALAY’IN herzaman yanındayız. istifası ve diğer istifalar büyük yankı uyandırmıştır..

 4. Zübeyde YALOVALI dedi ki:

  CHP Tuzla İlçe Örgütü uzun zamandan beri büyük rahatsızlık yaşıyor. Gerçekleri söylemek gerekirse iki taraftada eksiler ve artılar var. Ama temel gerçek ne diye bana sorarsanız, iki tarafta da partiyi ele gecirme ve ben endeksli bir yapıyı egemen kılmak anlayışı yatmaktadır.

  Cemil Ekşi’ye gercekten acıyorum. Adam hiç düşünmüyor mu, 115 bin seçmeni olan bir yerde birçok eğitimli insan yaşıyor… Öğreim görevlisinden tutun, doktoruna, mimar ve mühendisine binlerce insan varken, orta okul mezunu Cemil Ekşi ye kim oy verecek… Binlerce, on binlerce eğitim düzeyi yüksek insan neden bu adama oy versin… Ben bir karadenizli olarak Cemil Ekşi’ye acıyorum… Neden derseniz, Cemil bey, süt veren bir İNEK… Gürsel Tekin ise bu ineki sağıp sütünü içiyor… İnes sütten kesildiği an gözden düşecek ve yeni inekler aranacak diye düşünüyorun.
  Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR