MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Filistinli Çocuklar Gülsün Diye!
Filistinli Çocuklar Gülsün Diye!


Yeryüzü Doktorları, ‘Gülümseyen Çocuklar Projesi’ kapsamında işgal altındaki Filistin’in El-Halil Kenti’ne gidiyor. Doğuştan dudak damak yarığı hastalığından muzdarip çocukların ameliyatları gönüllü doktorlar tarafından yapılacak. Yeryüzü Doktorları, zorlu hayat koşulları yanında bir de fiziksel engellerinin sıkıntısını yaşayan çocuklara gülümsemelerini armağan edecek.

Yeryüzü Doktorları 2007 yılından bu yana ‘Gülümseyen Çocuklar Projesi’ kapsamında Gazze, Azerbaycan, Moritanya ve Yemen başta olmak üzere 16 farklı ülkede ameliyat ve tedaviler gerçekleştirdi. Proje destekçilerinden TİKA’nın yanında derneğe bağışta bulunanların yardımları ile yüzlerce çocuk yeniden gülümsedi. Yeryüzü Doktorları ‘Gülümseyen Çocuklar’ projesi için bu kez ambargo altındaki Filistin’in El Halil şehrine gidiyor.

Filistin’in Batı Şeria kısmındaki İsrail işgal bölgesinde bir şehir olan El Halil’de yaklaşık olarak 120.000 kişi yaşıyor. Şehir ambargo ve işgal altında bulunduğundan dolayı sağlık hizmetlerinin yanı sıra tıbbi cihaz ve malzemeler de oldukça yetersiz durumda. El Halil’de doğuştan dudak, damak yarığı hastalığından muzdarip ve ameliyat olmayı bekleyen 60 civarı hastanın ameliyat olmaları için uzman sağlık personelinden oluşan bir Gönüllü Sağlık Ekibi 2 Haziran Pazar günü saat 18.10’da İstanbul’dan El Halil şehrine gidecek.

El Halil’de yeterli Plastik Cerrahi uzmanı mevcut değil

Proje kapsamında yapılacak ameliyatlar için gerekli olan tıbbi cihaz ve el aletleri de sağlık ekibi ile birlikte proje bölgesine gönderilecek. Ayrıca proje kapsamında yapılan ameliyatlara yerel sağlık personeli de eğitim amaçlı katılacak.

Filistin Sağlık Bakanlığı’na bağlı Aliya Devlet Hastanesinde tedavi, ameliyat ve eğitim faaliyetlerinde bulunacak ekipte yar alan gönüllüler ise şöyle;

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Op. Dr. Yavuz Haspolat,

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzm. Dr. Ramazan Ekrem Keskin,

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzm. Dr. Hakan Tekin,

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzm. Dr. Ayşe Vahapoğlu

Hemşire Ömer Özkaya

📆 31 Mayıs 2013 Cuma 15:23   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR