MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Etkinlikler, Flaş, Genel, Kültür-Sanat, Toplum » Kadıköy Türk Sanat Müziği Beste Yarışması Sona Erdi!
Kadıköy Türk Sanat Müziği Beste Yarışması Sona Erdi!


Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen, 13. Türk Müziği Beste Yarışması finali, 22 Mayıs 2013 akşamı, Kadıköy Evlendirme Salonunda gerçekleştirildi.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Kadıköy Belediyesi Gönüllü Eğitim ve Danışma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu; “- Türk Sanat Müziğine yeni eserler kazandırmak, bestekarlarımızı, yeni eserler üretmeye özendirmek amacı ile 13 yıldır aralıksız olarak düzenlediğimiz yarışmamıza bu yıl da bine yakın eser gelmiştir. Ön Jürimizi oluşturan değerli Jüri Üyelerimiz Bilge Özgen, Amir Ateş, Erol Sayan ve Mahmut Oğul tarafından 10 eser finale bırakılmış, bir eserin internet ortamında yayınlanması nedeni ile yarışmacımız yarışmadan çekilmek zorunda kalmıştır.

Yedeğe kalanlar arasında birinci yedekte 6 yarışmacı olmasından dolayı, yedek alınmamış,  finale dokuz eser kalmıştır.  Yarışmanın düzenlenmesinde destek veren, Kadıköy Belediye Başkanımız başta olmak üzere, sanatçılarımıza, jürimize, siz konuklarımıza,  gönüllülerimize sonsuz teşekkürler ederim. Hak edenin kazanmasını diliyorum.”Dedi.

Dr. Özer Öztekin tarafından sunulan programın ilk bölümünde, geçen yılın birincisi Cem Adalı’nın bestesi “ ALLAHIM” isimli eser Arzu Kırali tarafından yorumlandı.

Ardından sahneye çıkış sıraları kura ile belirlenen yarışmacıların eserleri, solistler tarafından yorumlandı.

Jürinin değerlendirme yaptığı bölümde ise;  Egeli Ses Sanatçısı Oya Aksoy Türk Müziğinin sevilen eserlerinden oluşan bir konser verdi. Sanatçının Jüri Üyelerinin bestelerine de repertuarında yer vermesi de beğeni kazandı.

Türk Müziğinin duayenleri;  Erol Sayan, Amir Ateş, Necip Gülses, Mahmut Oğul, Bilge Özgen, Turhan Taşan, Göktan Ay, Aleaddin Pakyüz, Serap Mutlu Akbulut, Sözer Yaşmut, final jürisini oluşturdular ve gecede ilk üçü belirlediler. Yıllardır jüri üyeliği ile yarışmaya destek veren Bestekar  Zeynettin Maraş gecede onur konuğu olarak yer aldı..

Yaşar Özel, İbrahim Şirin, Nihal Arda, Tekin Gönenç, Selma Hepgül, Şeref Gülsün gibi çok sayıda Türk Müziği sanatçısı ve Koro Şefi de geceye konuk olarak katıldılar.

Jürinin değerlendirmesi sonucunda; Bestesi Nihat İncekara’ya,  Güftesi  Ümit Yaşar Oğuzcan’a ait Sinem Genç’in yorumladığı “İSTANBUL” isimli Nihavent şarkı birincilik elde etti.

İkinciliği;  Erol Erdiş’in bestelediği, Güftesi  Vedat Fidanboy’a ait, İlter Burak Kalay’ın yorumladığı, “Sevgi Neymiş Onda Gördüm” isimli Tahir şarkı alırken,

Üçüncülüğü de Hüseyin Soysal’’ın bestelediği,  Güftesi Sevinç Atan’a ait, Gürsel Mercanlı’nın yorumladığı,  “Aynı dal üstünde bir çift kirazdık” isimli Şederaban şarkı elde etti.

Dereceye girenlere para ödülleri ile tüm finalistlere, jüri üyelerine, ses sanatçılarına teşekkür ve kutlama plaketleri, Kadıköy Belediye Başkanı adına Nesibe Müsevitoğlu tarafından verildi.

📆 23 Mayıs 2013 Perşembe 16:57   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR