MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Sağlık, Toplum » Engelli Çocuklar Hayata Bağlanıyor !
Engelli Çocuklar Hayata Bağlanıyor !


Ataşehir Belediyesi, Engelliler Haftası’nda düzenlediği etkinliklerle, engelli vatandaşların evden çıkarak hayata bağlanmaları için sosyal sorumluluk projelerinin desteklenmesinin önemine dikkat çekiyor.

 

Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Ataşehir Belediyesi ve Düşler Akademisi “Engelli Çocuklar Hayata Bağlanıyor” adlı proje ile ortak bir çalışmaya imza attı. Proje kapsamında, Düşler Akademisi’nde ritim ve mutfak atölyesinde eğitim alan engelli çocuklar, Novada AVM’de 13.00 ile 15.00 saatleri arasında düzenlenen etkinlikte yeteneklerini sergilediler. Birlikte şarkıların söylendiği, oyunların oynandığı etkinliğe, Ataşehir Belediyesi ataevlerinden gelen çocuklar da renk kattı. Etkinlikte ayrıca, Düşler Akademisi mutfak atölyesinde yapılan kurabiyeler de büyük ilgi gördü.

 

Etkinliğin açılış konuşması yapan Ataşehir Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Duygu Övür,  dünya  genelinde toplam nüfusun yaklaşık olarak yüzde 15’inin bir engel türüyle yaşamına devam ettiğine değinerek, “Engelli bireyler, 21. yüzyılda bile halen toplumsal hayata katılım, sosyal hizmetlere, işe, eğitime, kişisel gelişim olanaklarına erişim konusunda bariyerlerle karşılaşıyorlar” dedi. Övür, bu bariyerlerin oluşmasında politika yapıcılar ile engelli olmayan bireylerin sosyal tutum ve ayrımcılıklarının da etkili olduğunu söyledi.

 

Ataşehir engelli vatandaşların yanında

 

Ataşehir Belediyesi’nin engelli vatandaşların da tüm ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal haklardan yararlanması amacıyla çalıştığına değinen Duygu Övür, sunulan hizmetler hakkında şunları söyledi: “Engelli vatandaşlarımızın tüm yaşamları boyunca karşılarına çıkacak bariyerleri aşmalarına yardımcı olmak adına, tekerlekli sandalye alacak gücü bulunmayıp Belediyemize başvuran vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye sağlıyoruz. Engelli vatandaşlarımızdan kendi yemeğini yapamayacak durumda olanlara Aşevimizden her gün sıcak yemek veriyoruz. Engelli vatandaşlarımızın eve bağımlı hale gelmelerini arzulamıyoruz. Bu nedenle dışarı çıkmalarına yardımcı olmak, hastane ve benzeri tedavi merkezlerine daha kolay ulaşmalarını sağlamak için de engelli taksi gibi ücretsiz hizmetler  sunuyoruz.”

 

Düşler Akademisi yöneticisi Ercan Tutal da 2008’den bu yana engelli çocukları sanatla buluşturarak onların sanat icra etmelerini amaçladıklarını, 2010 yılından bu yana da Ataşehir Belediyesi’nin işbirliği ve desteğiyle bu alanda büyük yol aldıklarına değinerek, “Engelli çocuklar, önlerindeki engelleri kaldırdığınızda ne kadar başarılı olabileceklerini gösteriyor” dedi.

📆 14 Mayıs 2013 Salı 17:20   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR