MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Fenerbahçe, Flaş, Genel, Toplum » Kadıköy Tarihi Çarşı AVM’ye Karşı!
Kadıköy Tarihi Çarşı AVM’ye Karşı!


İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Tarihi Kuşdili Çayırı’na AVM yapılma kararına karşı çıkan Kadıköy Tarihi Çarşı Esnafı, dükkânlarında çalışırken bizzat rol olarak hazırladıkları şarkılı kliple, kararı protesto ediyorlar.

 

Kadıköy Belediyesi’nin desteği ile hazırlanan amatör klipte çarşıda dükkânları bulunan balıkçı, antikacı, şekerci, baharatçı, fıstıkçı,  kahveci, çaycı, terzi, kasap, çiçekçi gibi Kadıköy Tarihi Çarşı esnafı, “Vardar Ovası” türküsünün çarşıya uyarlanmış haline eşlik ediyorlar. Tarihi Çarşıda çekilen klip ile protestolarını ve seslerini yetkililere duyurmaya çalışan esnaf, türkünün nakarat kısmında “Çarşımızdan vazgeçmeyiz, AVM’ler istemeyiz” diyerek Tarihi Kuşdili Çayırı’na AVM yapılma kararından vazgeçilmesini istiyorlar.

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın AVM yapmak istediği Tarihi Kuşdili Çayırı’na AVM yapılma kararı, Cumartesi düzenlenecek bir yürüyüşle protesto edilecek.

Kuşdili Çevre Bileşenleri Platformu’nun düzenlediği protesto yürüyüşünde katılımcılar, 11 Mayıs 2013 Cumartesi günü saat 15.00’de Kadıköy İskele meydanında toplanarak, Kadıköy Tarihi Çarşı içinden Kuşdili Çayırı’na kadar yürüyecekler. Ellerinde çeşitli sloganların yazıldığı pankartlar taşıyacak olan protestocular, Kuşdili Çayırı önünde basın açıklaması yapacaklar.

 

Fenerbahçeliler Derneği ve Tarihi Çarşı Esnafının da destek vereceği basın açıklamasında, İstanbul’da onlarca AVM açıldığı için geleneksel esnafın zor durumda kaldığı ayrıca, yeşil alanların kamusal bir hak olduğu, halka ait alanların Bakanlık, İBB ve bir avuç sermayedar eliyle ticari rant kapısı haline getirilmesine izin verilmeyeceği vurgulanacak. Basın açıklamasında ayrıca Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu’nun da ranta kurban edilmesi endişesi dile getirilecek. Kuşdili Çayırı, Dereağzı Tesisleri ve arada kalan yerleşim yerlerinin de birleştirilmesiyle çok daha büyük bir rant planının işlediği gözler önüne serilecek.

 

Protestocular, Kuşdili Çayırı’nın tarihteki kimliğinde olduğu gibi yeşil alan olarak halkın kullanımına açılmasını isteyecekler. Kuşdili’nde bulunan tescilli ağaçların tekrar yerine dikilmesini sağlamak için de her cumartesi “ağaç olalım” performansı yapacaklar. Etkinlikte Grup Kesmeşeker de konser verecek.

 

Tarih: 11 Mayıs 2013 Cumartesi Saat 15.00

Toplanma: Kadıköy İskele Meydanı Basın Açıklaması: Kadıköy Tarihi Kuşdili Çayırı (Eski Salı Pazarı alanı)

📆 10 Mayıs 2013 Cuma 11:28   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR