MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Ataşehir, Flaş, Genel, Toplum » TSD Başkanı Şükrü Boyraz’dan Yerel Yönetici ve Siyasilere Sitem!
TSD Başkanı Şükrü Boyraz’dan Yerel Yönetici ve Siyasilere Sitem!


Türkiye Sakatlar Derneği tarafından düzenlenen Başkanlar Kurulu Toplantısı, Göynük’te başladı.

Genel Başkan Şükrü Boyraz yaptığı açıklamada;

Yerel yönetici ve siyasileri toplantıya davet ettiklerini söyleyen Derneğin Genel Başkanı Şükrü Boyraz, “Toplantıyı önceden bildirdik fakat gelmediler. Takdiri sizlere bırakıyorum” diyerek, sitemde bulundu. Göynük Beldesi’ndeki La Chateau De Prestige Otel’de gerçekleştirilen toplantıya,ATAŞEHİR adımıza Anadolu Yakası Şube Başkanı Birol EKŞİ, Başkan Yardımcıları Alican AYHAN Emrah AYDIN, Muasip Memet Sena ÇAKAR ve 10 kişik bir heyetle toplantıya katılan TSD Başkanlar Toplantısına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yaşlı ve Engelli Hakları Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Metin, Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, Türkiye Sakatlar Derneği Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi ve Derneğin Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ile şube başkanları katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Genel Başkan Şükrü Boyraz, 1960 yılında İstanbul’da kurulan ve 53 senedir kamu yararına çalışan bir dernek olduklarını açıkladı. Üç gün sürecek toplantıda yıllık değerlendirmelerin yapılacağı, ülkede yürüttükleri çalışmalara dair görüş alışverişinde bulunacaklarını belirten Boyraz, yarınki toplantı sonunda, Türkiye’nin birçok yerinden gelen şube başkanları ile engelliler için gelecekte yapılacak çalışmalarla ilgili kararlar alınacağını kaydetti.

“Daha ne istiyorsunuz’ derler”

Boyraz, “Türkiye’de engelli insanların 20 tane engeli varsa ve buna rağmen 20 tane sertifikası da olsa, ya santral memuru olur ya da sakat muamelesi yapıp, ‘devlet memuru olmuşsun daha ne istiyorsun’ derler. Biz Sakatlar Derneği olarak mücadeleyi bırakmayacağız. Birçok sevdiğimiz arkadaşlarımız geldi ve geçti. Ülkede birçok ihtilallar oldu. 1960’lı yıllardan bu yana çok şeyler değişti fakat bu dernek aynı isimle, aynı ideallerle ve dimdik şekilde yoluna devam ediyor. Engelliler adına ezberi bozan bir kuruluş olarak son altı yıldır Kemer’e kendi maddi imkânlarımız ile gelip, bu yolda mücadele ediyoruz. Vatandaştan topladığımız parayla burada toplantı yapıp, eğitim vermiyoruz” dedi.

“Özgür yaşam istiyoruz”

Türkiye genelinde 60 şubeleri olduğunu ve 46 şubeden 190 kişinin toplantıda yer aldığını anlatan Genel Başkan Boyraz, yerel yöneticilere ve siyasilere toplantıyı önceden bildirdiklerini ancak katılımın olmadığını belirtti. “Takdiri sizlere bırakıyorum” diye konuşan Boyraz, açıklamasına şöyle devam etti: “Biz, özgür yaşam hakkımızı istemek için buradayız Dilenci değiliz. Türkiye’yi eşit haklarla kullanmak için savaşıyoruz. Sakat kalmak hiç kimsenin kendi tercihi değil. Her zaman haklarımızı arayacağız. Bugün buradayız, yarın da burada olacağız. Daha sonraki günlerde ise sokaklarda olacağız. Sokakta olmadığımız sürece haklarımızı arayamayız ve görmezden geliniriz. Biz onlar gibi olamıyorsak, kendimizi onların gözüne sokacağız. Bugün burada çok değerli arkadaşlarımız yanımızda.

Bu süreç içerisinde, yasalarla ilgili, bazı dönemlerde atlatabileceğimiz problemleri, gelecekle ilgili sorunları tartışacağız. Uzman arkadaşlarımız var. Onlardan profesyonel anlamda bilgi alacağız ve ufkumuz açık bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. 10 Mayıs’ta İstanbul’da, 11 Mayıs’ta ise Ankara’da eylem yapacağız.”

“Özür bedende, engel mekandadır”

Türkiye Sakatlar Derneği Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi ise, özürlülük sorununun bütün toplumların sorunu olduğunu dile getirdi. Herkesin kendi payına düşeni alması halinde engellilik diye bir şeyin kalmayacağını söyleyen Çelebi, “Özür bedende, engel mekandadır. Bir özürlü düşünür demiş ki, ‘özürlülüğün mesafesi ne Çin’dedir ne de Hindistan’dadır.’ Özürlülük mesafesi, beyinler arasındaki mesafedir.

Eğer biz, beyinler arasındaki mesafeyi çözmezsek hiçbir zaman engellilerle ilgili çözüm noktasına ulaşamayız” diye konuştu. Açılış konuşmalarının ardından toplantıya ara verildi. Üç gün sürecek olan toplantıda, özürlülerin karşı karşıya kaldığı başlıca sorunlar masaya yatırılacak.

📆 10 Mayıs 2013 Cuma 11:15   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR