MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Yeryüzü Doktorları’ndan Suriye’ye Kan Bankası!
Yeryüzü Doktorları’ndan Suriye’ye Kan Bankası!


Suriye’de Mart 2011’den beri devam eden iç çatışmalarda yaralanan Suriyelilerin giriş yaptığı dört ülkeden biri olan Lübnan’da Yeryüzü Doktorları TİKA işbirliği ile Kan Bankası kuruyor. Lübnan’da Suriyeli Mültecilere ücretsiz hizmet veren tek sağlık merkezi olan Darül Shifa Hastanesinde ameliyat ve tedavi bekleyen hastalar laboratuvar ve kan bankası bulunmadığı için gerekli tıbbi bakımı alamıyordu.

 

Yeryüzü Doktorları Suriyeli mültecilere tıbbi yardımlarını sürdürüyor. Suriye’deki çatışmalardan en çok etkilenen alanlardan biri de sağlık sektörü. Suriye genelinde toplam 45 kamu hastanesi var, ancak çatışmaların artmasıyla hastanelerin yüzde 57’si hasarlı, yüzde 36’sı da kullanılamaz durumda. Yeryüzü Doktorları bölgede zor koşullarda yaşayan Suriyelilere kalıcı sağlık çözümleri için de çalışmalarını sürdürüyor.

 

Suriyelilerin yoğun olarak sığındığı ülkelerden biri olan Lübnan’da mülteciler Ağustos 2012 tarihine kadar Lübnan Devlet Hastanelerinde verilen sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabiliyordu. Ağustos 2012 tarihinden sonra ise alınan bir kararla Lübnan Devlet Hastanelerinde mültecilerin ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanmaları durduruldu. Bu sebeple Suriyeliler, bölgede ücretsiz sağlık hizmeti ve ilaç veren tek hastane olan, destek ve yardımlarla ayakta duran Darül Shifa Hastanesine akın ediyor. Ameliyat ve tedavi bekleyen hastaların çoğu da Darul Shifa Hastanesi’nde laboratuvar ve Kan Bankası bulunmadığı için bekletiliyor.

 

Suriyelilerin teşhis, tedavi ve ameliyatlarının yapılabilmesi ve Darul Shifa Hastanesinin Suriyelilere yönelik hizmetlerinin devam edebilmesi için zaruri olan kan bankası ve laboratuvar için Yeryüzü Doktorları harekete geçti. Kapasitesinin üstünde çalışan Darul Shifa Hastanesi’nde Yeryüzü Doktorları desteği ile açılacak Kan Bankası ve Laboratuvar ile başta Suriyeli yaralılar olmak üzere tüm ihtiyaç sahiplerine hizmet verilmesi planlanıyor.

 

Suriyelilerin Sağlığı Yeryüzü Doktorları’na emanet

 

Yeryüzü Doktorları çatışmaların başladığı günden itibaren Suriye’ye 19 Milyon TL Değerinde ilaç ve tıbbi malzeme ulaştırdı. Bunun yanında Hatay Yayladağı ilçesinde bir sağlık yardım istasyonu kuran Yeryüzü Doktorları Suriyeli mültecilere ücretsiz sağlık hizmeti veriyor.

Yeryüzü Doktorları, Lübnan’a giriş noktası olan sıfır noktasına 700 metre uzaklıkta bulunan Whade Khaled bölgesinde yaralılara müdahale ederek ateşli silahlarla yaralananları en uygun hastanelere sevk edebilmek amacıyla bölgede bir triaj merkezi kurmuştur. Gerekli tıbbı ekipman ve ilaçla donatılan ve 24 saat hizmet veren Wadi Khaled Triaj Merkezi, 2 tam donanımlı ambulans ve bir 4×4 hasta nakil aracı ile hizmet vermektedir.

 

📆 04 Mayıs 2013 Cumartesi 10:19   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR