MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Fenerbahçe, Flaş, Kültür-Sanat » Kadıköy’de Vecihi Hürkuş Anıtı Açılıyor!
Kadıköy’de Vecihi Hürkuş Anıtı Açılıyor!


Türkiye’nin ilk pilotlarından Vecihi Hürkuş Kadıköy’de ölümsüzleşiyor…

 

Kadıköy Belediyesi, Türk Havacılığının  en önemli isimlerinden, İstiklal Savaşının ilk keşif uçuşunu yapan, ilk Türk askeri uçak ile ilk Türk Sivil uçağı, eğitim ve kabin uçaklarını yapan,  Vecihi Hürkuş’un anıtını Kadıköy Kızıltoprak’a dikiyor.

 

Türk Sinemasında Şener Şen’in canlandırdığı Vecihi Karakterine ilham veren, Ulusal kurtuluş savaşımızın ilk keşif uçuşlarını yapan ve hayatının yaklaşık 30.000 saatini havada geçiren Vecihi Hürkuş, ilk Türk havayolu şirketini de kurmuştu.

 

Vecipi  Hürkuş, 1930 yılında Kadıköy keresteciler sokağında bulduğu bir mağazanın üst katını kiralayarak iki marangoz, bir hızarcı ve bir tesviyeci ile işe başlayıp, ilk sivil uçağımızı kendi imkanlarıyla imal etmişti.Türkiye’nin Baş Tayyarecisi ünvanını alan Hürkuş, kara-deniz pilot okulu başöğretmenliği de yapmış Türk Havacılık tarihinde hep ilkleri başlatmıştı. 1917 Yılında Kafkas cephesinde bir Rus uçağını düşürerek ilk Türk Hava Zaferini kazanan Hürkuş, İstiklal Savaşının ilk keşif uçuşunu da 1920 yılında Kula Alaşehir de yapmıştı.

 

hur-kus

 

Türk Havacılık Tarihine başarıları ve ilkleriyle adını altın harflerle yazdıran Kadıköylü Vecihi Hürkuş’un adı anıtı ile Kadıköy de ölümsüzleşiyor. Kadıköy Belediyesi tarafından yaptırılan Hürkuş’un anıtı Pazar günü  açılıyor.

Bu özel açılışa  Vecihi Hürkuş’un torunları ve kızı Gönül Hürkuş Şarman ile   Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Başkanı Bahadır Gürer,  Anıtı projelendirip tasarlayan heykeltıraşlar; Ersal Yavi, Derya Ersoy Dağdeviren, Zafer Dağdeviren ve Ali Yıldırım ile yapımına katkı sunan İlhami İlhan katılıyor. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün ev sahipliğinde yapılacak açılış  Grup Turkuaz konseri ile devam edecek.

 

TARİH: 05 MAYIS PAZAR

SAAT: 13.00

YER: Kadıköy-Kızıltoprak (Fenerbahçe Stadı’nın 100 metre ilerisindeki, Türk Hava Yolları önü)

Galeri
📆 03 Mayıs 2013 Cuma 17:21   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR